hamilelik belirtileri işte böyle merak edenler buraya

Konusu 'Hamilelik Belirtileri' forumundadır ve tugba023 tarafından 9 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  9 Ocak 2008
  Konu Sahibi : tugba023
 1. tugba023

  tugba023 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2008
  Mesajlar:
  36
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Bazı belirti ve bulgular size bu sorunun cevabının "evet" olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir. Bunlar:

  Beklenen adetin başlamaması

  Görülen adetin niteliklerinin normalden farklı olması (miktarın, adet görme zamanının, beraberinde oluşan belirtilerin, öncesinde oluşan belirtilerin farklı olması)

  Memelerde dolgunluk, hassasiyet, memeucunda koyulaşma, memebaşında karıncalanma hissi

  Karnın alt kısmında dolgunluk, şişkinlik ve bazen hassasiyet

  Bulantı ve bazen kusma

  Yorgunluk, uykuya eğilim, başdönmesi

  Sık idrara çıkma

  Vajina salgılarının artması

  Bu belirtiler muhtemel bir gebeliğin habercisidir. Kesin bir gebelik varlığını göstermezler, zira başka durumlara bağlı da ortaya çıkabilirler. Kesin tanı için gebelik testi yapılmalı ve ultrasonda gebelik gözlenmelidir.

  Kesin cevabı nasıl alacaksınız?

  GEBELİK TESTLERİ

  Gebelik rahimde (dış gebelik durumunda tüplerde ya da karın boşluğu gibi bir yerde) yerleştiği andan itibaren trofoblast hücreleri tarafından HCG (Human chorionic gonadotropin) adı verilen bir hormon salgılanmaya başlanır. Normalde kanda ve idrarda eser miktarda bulunan bu hormonun arttığının çeşitli testlerle gösterilmesi (HCG salgılayan tümörlerin olduğu çok ender durumlar hariç) vücutta bir gebelik olduğunun kesin kanıtıdır.

  Kandaki ve idrardaki HCG seviyesinin bu hormona yapısal olarak çok benzeyen luteinizan hormon (LH) adlı yumurtlamadan sorumlu hormon ile karışmasını önlemek için HCG hormonunun beta fraksiyonu yani ß-HCG ölçümü yapılır.

  İdrar testleri:

  Kanda ß-HCG belli bir eşik seviyesine ulaştığında idrara çıkmaya başlar ve gebeliğin ilerlemesiyle idrardaki seviye artar. İdrarla yapılan gebelik testlerinin esası bu ß-HCG'nin varlığının ya da yokluğunun saptanmasına dayanır. Çeşitli testlerin hassasiyeti arasındaki farklılıklar idrardaki seviyeyi tanıyıp tanıyamamalarına bağlıdır.

  Eczanelerde ya da evlerde hazır test kitleri yardımıyla uygulanan idrarda gebelik testlerinin güvenilirliği üretici firma tarafından her ne kadar %99 olarak belirtilse de yapılan çalışmalar özellikle adet gecikmesinin 10 günden daha az olduğu durumlarda hata oranının %50'lerde olabileceğini göstermektedir ("Hata" genellikle testin hassasiyetinin düşük olması nedeniyle varolan bir gebeliği saptayamaması şeklinde olmaktadır. Ancak tam tersi de mümkündür).

  Laboratuvarda uygulanan idrarda gebelik testleri ise adet gecikmesinin beşinci gününden itibaren güvenilir sonuç verebilmektedir. Bu testler daha düşük hormon seviyelerini tanıyabilen ve bu yüzden de hazır test kitlerine göre daha hassas olan testlerdir.

  Kan testi (beta HCG):

  İdrar testleri ß-HCG'nin varlığını ya da yokluğunu saptayabilirken kan testleri ß-HCG'nin kandaki seviyesini saptarlar. Böylece hormon salgısının başladığı en erken dönemlerde, henüz adet gecikmesi bile olmadan kanda ß-HCG seviyesi saptanarak gebeliğin tanısı konabilir, ya da gebelik oluşmadığı yönünde kesin karar verilebilir.

  ULTRASONLA GEBELİK TANISI

  Adet gecikmesi bir haftayı geçtiğinde gebelik testi yapılmaksızın vajinal ultrasonla gebelik tanısı konabilir. Abdominal (karından bakılan) ultrasonla ise adet gecikmesi en az 10 gün olmalıdır.

  COLOR]
  yerimseniben
   
 2. 5 Temmuz 2015
  Konu Sahibi : tugba023
 3. Skry10

  Skry10 İçimde Büyüyen Kocaman Bir #AŞK# Var :) Üye

  Katılım:
  14 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  2.262
  Beğenildi:
  945
  Ödül Puanları:
  43
  Mrb . Benim adetim 24 gun gecti . karnimda sanci bel agrisi var . istahim artti . uyku var . bacaklarimda agrivar . gogusum sis . ucu pembe oldu ve catlar gibi oldu . cok agriyor . sik idrara cikiyorum . akintida oluyor sizce hamile miyim ???
   
 4. 6 Temmuz 2015
  Konu Sahibi : tugba023
 5. juno_dreamer

  juno_dreamer Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  2.210
  Beğenildi:
  786
  Ödül Puanları:
  63
  neden test yapmıyo sunuz ya da ken vermiyosunuz?
   
 6. 8 Temmuz 2015
  Konu Sahibi : tugba023
 7. Skry10

  Skry10 İçimde Büyüyen Kocaman Bir #AŞK# Var :) Üye

  Katılım:
  14 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  2.262
  Beğenildi:
  945
  Ödül Puanları:
  43
  Verdim negatif
   
 8. 8 Temmuz 2015
  Konu Sahibi : tugba023
 9. GSMSK

  GSMSK Yeni Üye Üye

  Katılım:
  8 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  22
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  ben adetimden hemen sonra ilişki yaşadım arkadaşlar hafif bi baş dönmesi var ama ramazan dolayısıyla mı bilmiyorum ve midem bulanmıyor aksine ağrı var midemde çok az olmakla birlikte kahverengi akıntım ve sarı akıntım var sizce hamile kalmış olabilir miyim ? lütfen bu konu hakkında fikri olan varsa bana söylüyebilir mi ? bel ağrımda var psikolojik mi yoksa hamile kalmış olabilir miyim ?
   
 10. 9 Temmuz 2015
  Konu Sahibi : tugba023
 11. Skry10

  Skry10 İçimde Büyüyen Kocaman Bir #AŞK# Var :) Üye

  Katılım:
  14 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  2.262
  Beğenildi:
  945
  Ödül Puanları:
  43
  slm arkadaşlar . ben 24 gün sonra adet oldum ama karnım hala şiş . başım dönüyor göğüsüm agrıyor bel ağrım var . adet olupta aynı anda hamıle olan var mı . Benım 1 arkadaşım erkektı bebeği . 9 ay boyunca adet görmüş . regl ım pazartesı bıtıyor doktora gıtcegım . karnımın şişi hala ınmedı bılmıyorum yardımcı olur musunuz ....