Hamilelik Belirtileri

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve ANASTASYA tarafından 9 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

9 Ağustos 2008
    Konu Sahibi : ANASTASYA
  1. ANASTASYA

ANASTASYA Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    :CüvCüv:Merhaba arkadaşlar hepimizin merak ettiği şeydir belirtiler...İçimizi bir kuşku kaplar...Acaba neler bize hamile olduğumuzu hissettirmektedir de bizim haberimiz yoktur...

1) Öncelikle bilmemiz gereken kan testinin kesin sonuç vermesi için illaki adet tarihimizin geçmesi gerekmez. Embriyo rahminize düştükten yaklaşık tam bir hafta sonra kan testinde görülebilir. Yumurtlama tarihinizi adetinizin 14.günü olarak hesaplarsak ve siz o zamanda hamile kaldıysanız adetinizden 10 gün önce bile sonuç alabilirsiniz.

2) Kan testiniz pozitif çıksa bile önemli olan 2 gün sonra değerinizin iki katı artmasıdır. (Benim de başıma geldiği üzere önce test pozitif çıkıp daha sonra değer düşebilir. Buna biyokimyasal gebelik denir ve sonuç negatifle sonuçlanır.) Kan testi yaptırdıktan iki gün sonra tekrar test yaptırmayı unutmayın.

3) Kan testinde 0-20arası değer negatif,
    20-30 arası değer pozitif olmakla beraber dış gebelik riskli,
    30+ değer pozitif kabul edilir.

4) Gebelikte ilk belirti göğüslerde şişkinlik ve belirleşen damarlardır. Göğüs üzerindeki damarlar gittikçe koyu mavi bir renk alırlar ve dışardan belli olurlar. Göğüslerde hassasiyet de olabilir.

5) Vajinadan ıslak bir akıntı gelmesi ve rahim ağzında yumuşama da ilk önemli belirtilerdendir.

6) Sebebi açıklanamayan ve hemen geçmeyen, bazen günlerce süren baş ağrısı ve halsizlik,

7) Özellikle sabahları hissedilen mide bulantısı,

8) Kasıklarda ağrı,

9) Rahim içinde adet sancısına benzeyen kısa süreli kıramp ve sancılar,

10) Sık idrara çıkma hissi ve idrarı yaparken duyulan sancıya benzer bir acı,

11) Ciltte, özellikle yüzde sivilcelenme,

12) Değişken ruh hali, vb hissettiğimiz duygular bize hamile olduğumuzu anlatmaya çalışıyor olabilir...

Bu saydıklarımın hepsi gebelik belirtisi olmakla birlikte bazı insanlarda hiçbir belirti de gözükmeyebilir. Bu gebelik olmadığı anlamına gelmez. Belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bunun biraz da bizim bünyemizle alakalı olduğunu unutmayalım.

NOT: İdrar testini kolaylıkla evde kendiniz uygulayabilirsiniz fakat idrar testlerinin genelde 25+ ya da 50+ değerleri gösterdiğini unutmayalım. Bu demek oluyor ki idrar testi kan testinden geç sonuç verir...

Umarım verdiğim bilgiler biraz da olsa işinize yarar:) Bir senedir tüp bebek tedavisi görüyor ve hamile kalabilmek için uğraşıyorum bu bilgileri de o zaman öğrendim... Allah isteyen herkese bebek nasip eder inşallah... Sevgiyle ve umutla kalın...

2. 9 Ağustos 2008
  3. duyguseli_25

duyguseli_25 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    canım çok sagol gerçekten iyi bir bilgi oldu bir kaçını yaşıyor gibiyim ama birşey demek için henüz erken salıyı beklemem gerekıyor sanırım

4. 9 Ağustos 2008
  5. ANASTASYA

ANASTASYA Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    canım 9.günün olduğunu söylemişsin benim geçen sefer 9.günde çıktı sonuç yani kan tahlili yaptırabilirsin 12 gün sonra diyorlar ama 1 hafta sonra çıkıyor benim 9.günde 79 çıkmıştı değer...umarım sevinirsin canımm güzel haberlerini bekliyoruz :)

6. 9 Ağustos 2008
  7. duyguseli_25

duyguseli_25 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    öylemi ne biliyim ben bekliyorum ama çıkar diyorsun yanı neyse olmazsa p.tesi günü gider yaptırırım sende ne gibi belirtiler oldu canım

8. 10 Ağustos 2008
  9. ANASTASYA

ANASTASYA Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    evet bence de git yaptır :) benim ilk göğüslerim büyümüş ve damarlaşmıştı zaten daha belirtiler için erken ama kan testinde rahatlıkla çıkar yine de sen bilirsin canım güzel haberlerini bekliyoruzz :)

10. 10 Ağustos 2008
  11. Bonadea

Bonadea Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    86
    Anastasya canım sen ne zaman test yaptıracaksın? Bende mi 9 veya 10.gün bir test yaptırsam diyorum

12. 10 Ağustos 2008
  13. ANASTASYA

ANASTASYA Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    canım benim bugün 8.günüm aslında bugün bile yaptırsam gözükür ama geçen sefer 11.günümde kan geldi ve değerlerim düştü o yüzden acele etmiyorum birde normalde transferden sonra 12. gün test yapılır yaa bana test taihimi 16 gün sonraya yazmışlar biraz daha bekliycam ama fazla da sabredemem :)

14. 10 Ağustos 2008
  15. ANASTASYA

ANASTASYA Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    senin bugün kaçıncı günün güzel haberlerini bekliyorum canımm :) unutma zaten test yaptırdıktan 2gün sonra yine yaptırıcan ve değerinin 2 katına çıkması gerekiyor bence 10.gününde yaptır pozitif çıkarsa 12.günde tekrar yaptırmış olursun...

16. 3 Eylül 2008
  17. ozlemix

ozlemix İç Dünyamın BAŞKENTİ Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    ya arkadaşlar ben yeni üye oldum ve paylaşımlar çok güsel burda.ve bende bir haftadır sıkıntısını çektiğim bi durumu analtıp fikirlerinizi almak istyrm.adet belirtilerini hepnz blrsnz bnde her ay bunları yaşadım bu ayda yaşadım ama çok daha erken yaklaşık on gün kadar önce ve şideetli kasık ağrısı hafif bel ağrısı ile buraya kadar dedimki adettendir dedim önemsemedm ama arkadaşlar iki gündür çok şiddetli göğüz ağrısı çekyrm özellşkle sol göğsüm çatlıcak gibi sızlyıor va ikiside hemen hemen kafam kadar şiştiler:) adetime üç gün var ama göğsümde damarların çıkması gibi bi durum yok
    sadece yanma var.hamile olablrmym diyorum.istyrm zaten ama ben korunmayı bıraktığımın ikinci adet dönemi bu.bukadar erken hamile olmuş olablrmym.nolur tecrübeli bayanlar fikirlernzi beklyrm

18. 4 Eylül 2008
  19. TOPRAK28

TOPRAK28 Allahım sana emanetiz... Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    Arkadaşım bir idrar testi yapsana yada kandan gebelik testi.İçin rahat etmiş olur...İnşallah hamilesindir...