Hamilelik depresyonu

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve mahperver tarafından 11 Aralık 2009 başlatılmıştır.

  11 Aralık 2009
  Konu Sahibi : mahperver
 1. mahperver

  mahperver Hayat ne enteresan . . . Üye

  Katılım:
  9 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  159
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  alinti:

  Hamilelik depresyonu
  07.10.2009
  REEM Nöroloji Merkezi kurucusu Mehmet Yavuz, kadınların yaklaşık beşte birinin, hamilelik döneminde depresyonla mücadele ettiğini söyledi. Dr. Yavuz, "Hamilelik depresyonu için doktorunuzdan yardım alın" dedi REEM Nöroloji Merkezi kurucusu Mehmet Yavuz, kadınların yaklaşık beşte birinin, hamilelik döneminde depresyonla mücadele ettiğini söyledi. Dr. Yavuz, "Hamilelik depresyonu için
  Kadınların yaklaşık yüzde 10 ile 20'si hamilelik döneminde bazı depresyon belirtileri ile mücadele ediyor. REEM Nöroloji Merkezi'nin kurucusu Dr. Mehmet Yavuz, hamilelik döneminde çoğu kadının başına gelen depresyon konusunda bilgi verirken, "Depresyon her dört kadından birinin hayatını etkileyen bir duygu bozukluğudur. Dolayısıyla bu hastalığın, hamilelik dönemindeki kadınları yakalaması da şaşırtıcı değildir" dedi. Hamilelik sırasında geçirilen depresyonun sıklıkla teşhis edilemediğini belirten Yavuz, "Sürekli üzüntü hali, konsantre olma güçlüğü ve suçluluk gibi durumlar depresyon belirtisidir. Depresyon hem annenin hem de bebeğinin sağlığı açısından önemli sakıncalar doğurabilir" diye konuştu.

  DOKTORA DANIŞIN
  Hamilelik depresyonunun tedavi edilebildiğine dikkat çeken Yavuz, "Anne adayları mutlaka yardım almalıdır. Özel psikoterapi, ilaç veya TMS tedavisi hamilelik depresyonuna iyi gelir. Anne adayı ve bebeği açısından en güvenli tedavi yönteminin ne olabileceğini doktorunuza danışmalısınız" dedi.