Hamilelik döneminde selülitlerden kurtulma yolları..

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve mavixsxxsxxsxxsxxsx tarafından 22 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  22 Şubat 2008
  Konu Sahibi : mavixsxxsxxsxxsxxsx
 1. mavixsxxsxxsxxsxxsx

  mavixsxxsxxsxxsxxsx Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Aralık 2007
  Mesajlar:
  822
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Hamilelik döneminde ortaya çıkan selülitlerin medikal tedavisi bu dönem içerisinde yapılamadığından, ancak önlem almak ve bu dönemi selülit olasılığını en aza indirerek geçirmek gereklidir. Bu nedenle hamilelerin günlük yaşamda yapması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.

  Sodyum yani tuz kesinlikle azaltılmalıdır
  Yağ tüketiminden kaçınılmalıdır
  Bitkisel yağ tercih edilmeli ve mümkün olduğu kadar az kullanılmalıdır
  Bol bol su içilmelidir. Mümkünse su tüketiminde günde iki litrenin altında olamamalıdır
  Şekeri daha az tüketilmelidir
  Alkol azaltılmalıdır
  Kahve çok az tüketilmelidir
  Bol miktarda salata ve sebze yenmeli ve sebzeler mümkün olduğu kadar taze tüketilmelidir
  Yemeklerle ya da hemen sonra meyve yemek yağ emilimini artıracağından, meyve en az 2 saat sonra yenmelidir
  Yüksek topuklu ayakkabılar giyilmemelidir
  Banyo yaparken, bacaklara kese yapmak ve soğuk su ile yıkamak kan akışını hareketlendireceğinden faydalıdır
  Karbonhidratlı yiyecekler daha az yenmelidir
  Katkı maddesi içiren gıdalardan uzak durulmalıdır
  Düzenli olarak spor yapılmalıdır. Yürüyüş yapmak ve yüzmek, hem yağların yakılmasını sağlamakta hem de selülitten korumaktadır
  Çikolata ve kolalı içecekler çok tüketilmemelidir
  Fast food gıdalar tercih edilmemelidir


  Selülitin nedenleri :

  Selülit oluşumunun birçok farklı nedeni var. Bunlar:

  Hormonal nedenler: Kadınların östrojen hormonu miktarındaki artışın selüliti çoğalttığı bilinmektedir. Özellikle hamilelik döneminde, cilt ve vücut sağlığı için gerekli olan bir takım hormonlar ve kimyasal maddelerin miktarındaki değişiklikten dolayı hücre aralığında normalin üstünde su birikmeye başlar.

  Dengesiz beslenme: Tek yönlü ve sağlıksız beslenme selülitin ana nedenlerinden biridir. Fast food ve hazır gıdalar selülitin oluşumuyla doğrudan ilişkilidir. Hayvansal yağlar, tuz, şeker, kola ve kahve gibi yiyecek ve içecekler de yağ hücrelerini şişirerek, buralarda ödem yapmakta ve selülit oluşmasına neden olmaktadır.

  Sigara ve alkol: Sigara ve alkol kullanan bayanlarda selülit görülme oranı kullanmayanlara oranla daha fazladır.

  Duruş: Yüksek topuklu ayakkabılar giymek, yanlış yürümek ve yanlış oturmak da selülitin nedenleri arasında sayılabilir. Yüksek topuklu ayakkabılardan dolayı kan dolaşımındaki bozukluk zamanla cildin iyi beslenememesine dolayısıyla da selülit oluşmasına sebep olur.

  Spor yapmamak: Spor yapmamaktan dolayı vücut yeterince yağ yakamaz. Zamanla derinin altındaki yağ dokusu şişerek yağın depolanmasına neden olur. Bu sebeple de cilt yüzeyinde çirkin bir görüntü oluşur.

  Bağırsakların düzensiz çalışması: Alınan besinlerin türü, miktarı, kalitesi, gün içindeki dağılımı, kabızlığa karşı alınan ilaçlar, bağırsak sistemi dolayısıyla selüliti etkiler.

  Psikolojik etkiler: Sinirli, heyecanlı, sıkıntılı insanlar selülite daha yatkın olmaktadır. Uykusuzluk çeken kişiler, hareketsiz kişiler, depresyona meyili olan kişiler, heyecandan ileri gelen şoklar yaşayan kişiler selülite daha yakındır.


  Hamilelik sonrası selülit tedavisi :

  Selülit tedavisinde gelişen teknoloji sayesinde her geçen gün daha önemli adımlar atılıyor. Bu yöntemlerin en başında mezoterapi ve liposuction geliyor. Bu yöntemler sayesinde çok ileri derecedeki selülitler bile kolaylıkla tedavi edilebiliyor.

  Mezoterapi: 2 veya 4 mm’lik özel iğneler ve bir enjektör yardımıyla cildin orta tabakasına yağ eritici bir karışım enjekte edilir. Bu maddeler selülitli bölgeye doğrudan etki yapıp ve vücut tarafından kullanılmayan yağ hücrelerini parçalayarak vücut tarafından tekrar kullanılabilir yağ durumuna getirir.

  Akupunktur: Vücudun çeşitli kilit noktalarına iğneler yardımıyla ulaşıp su ve yağ hücrelerini harekete geçirerek yok etme yöntemidir.

  Lazer terapi: Selülitli bölgeler üzerine uygulanan lazer ile, kan dolaşımı hızlandırılır ve hareketsiz bölgeler harekete geçirilir.

  Ultrason: Derinin altına doğru inilerek yağ hücrelerini parçalamayı sağlayan bir yöntemdir. Sadece selülitli bölgelerde değil küçük yağların tedavisinde de etkilidir Bu yöntemle selülitin parçalanması veya depolarının azaltılması sağlanır.

  Liposuction: 1-2 saatlik lokal anestezi ile uygulanan liposuction’da, belirlenen bölgelerdeki yağlar vakumla ya da şırıngalar yardımıyla çekilir. Liposuction özellikle bölgesel zayıflama ve selülit tedavisinde kullanılır.

  Kozmetik çözümler: Doğrudan doğruya yağ hücrelerini harekete geçiren ve hücrelerin içini boşaltmayı sağlayan kremler, selülitle karşı girişilen kişisel savaşta başarılı olmaktadır. Düzenli kullanıldıkları takdirde ciddi düzelmeler sağlandığı bilinmektedir.
   
 2. 30 Mart 2011
  Konu Sahibi : mavixsxxsxxsxxsxxsx
 3. insirah3

  insirah3 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Mart 2011
  Mesajlar:
  354
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  41
  bendede oluştu buruşuk buruşuk.ah güzel bacaklarım...kızıma feda olsun:76:
   
 4. 31 Mart 2011
  Konu Sahibi : mavixsxxsxxsxxsxxsx
 5. rachel_

  rachel_ Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Mart 2011
  Mesajlar:
  222
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  41
  teşekkürler güzel paylaşımın için.dikkat etmekte yarar var ama en azından benim için kaçınılmaz görünüyo:)