Hamilelik dönemindeki şikayetler

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 12 Ocak 2010 başlatılmıştır.

  12 Ocak 2010
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Hamilelik döneminde çok sık rastlaan şikayetleri ve bunların sebepleri ile birlikte çözümlerini bilgilendiren bir konuya değiniyoruz. Buyrun sizlerde bilgi edinin.


  Sıvı yüklenmesi: Hamilelik süresince vücut yaklaşık 1.350 gr kadar su toplamaktadır. Bunun büyük bir kısmı gün sonunda ayak bileklerine doğru inerek ayaklardaki şişlikleri meydan getirebilir. Akşamları ayakları yukarı doğru kaldırarak bir süre dinlendirmek ayak şişliklerinin inmesini sağlamaktadır. Eğer bu yöntemle ayaklardaki şişlikler geçmiyorsa ya da birbirinden farklılık gösteriyorsa bir uzmana danışmakta fayda vardır.

  Varisler kılcal damarlanmalar: Bazı hamilelerde kilo ve damar içindeki basınç artışından dolayı bacaklarda cilt üzerinden de belli olan kılcal damar çatlamaları görülebilir. Aynı nedenlerden vajina ve bacaklardaki toplardamarlar da etkilenebilir.

  Kabızlık Problemleri: Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde vücudun salgıladığı bir takım hormonların barsaklarda tembelliğe neden olmasından ve aynı zamanda uterusun büyüyerek barsaklara baskı yapmasından dolayı kabızlık yaşanabilir. Yaygın olarak görülen bu şikayetin önlenebilmesi için magnezyum kullanımı önerilmektedir.

  Ciltte Çatlamalar: Hamilelik sırasında göğüslerde koyulaşmalar ciltte ve dişlerde renk değişiklikleri meydana gelebilir. Hamilelik sırasında artan glikokortikoid üretimi etkisiyle derinin dinamik dengesi bozulmaktadır. Bu nedenle başlangıçta vücudun karın kısmında kalçalarda bacakların üst kısmında ve memelerde kırmızıdan kırmızımsı maviye doğru değişen hamileliğe bağlı izler ortaya çıkabilir. Bu izler zamanla fildişi rengine doğru değişir ancak cerrahi müdahaleyle kaybolabilen hamilelik çatlakları olarak belirgin gerçek nebde dokuları haline gelir.

  Ayrıca pigment değişimi nedeniyle göbekten aşağı doğru koyu renkte “linea nigra” olarak da adlandırılan bir çizgi oluşabilir. Doğum sonrasında linea nigra ile pigment değişiminin etkileri kaybolabilir iken vaktinde önlem alınmazsa hamilelik çatlakları kalabilir.

  Burun Tıkanıklıkları: Hormonal etkiler sonucunda burun tıkanıklıkları sık olmamakla beraber burun kanamaları ve sinüzit görülebilir.

  Psikolojik Değişimler: Hamilelik boyunca depresyona yakın bir ruh hali ağlama nöbetleri kendini gösterebilir. Bunların nedeni vücudun yeni hali ile ilgili sıkıntılar ve uyum sağlayamama yaklaşan doğumun verdiği heyecan veya korku gibi geçici olan ruh değişiklikleridir. Belirli bir zaman zarfında bu tip atakların geçmesi ve normal duruma dönülmesi gerekmektedir. Eğer bu şikayetler geri dönme eğilimi göstermez hatta daha da ağırlaşmaya başlarsa vakit kaybetmeden bir uzmanla görüşmekte yarar vardır.

  Bayılma Hissi: Hamilelikte tansiyon normalin altında olduğundan baş dönmesi denge kaybı oturma veya uzanma ihtiyacı hissedilebilir. Ayakta uzun süre kalmamak ani bir halsizlik hissedildiğinde oturmak ve daha iyi hissedene kadar başı dizlerin arasında tutmak rahatlatabilir.

  Sık İdrara Çıkma: Rahmin idrar torbasına baskı oluşturmasıyla görülen sık idrara çıkma genellikle hamileliğin 4. aylarından itibaren kaybolur. Eğer idrar sırasında yanma hissi duyuluyorsa idrar yollarının iltihaplanması riski düşünülerek vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

  Mide Yanması: Hamilelik sırasındaki hormon değişiklikleri nedeniyle mide girişinde bulunan kapağın gevşemesiyle mide asidi yemek borusuna kaçabilir. Baharat kızartma ve ağır yemeklerden tüketilmemesi bu şikayeti azaltabilir.

  İdrar Kaçırma: İdrar yollarındaki kasların zayıflaması ayrıca büyüyen bebeğin idrar torbasına baskı yapması sonucu görülür. Gülerken koşarken öksürürken veya hapşırırken idrar kaçırılabilir. Alt idrar yolu kaslarını çalıştıracak egzersizler yapılması tavsiye edilir.

  Sabah Bulantıları: Hamileliğin ilk belirtilerinden biri olan bu bulantı günün herhangi bir anında görülebilir. Tekrarlama riski olmakla birlikte genelde hamileliğin 3. ayından itibaren azalır. Kokulu her türlü maddeden uzak durmak az ama sık aralıklarla yemek yemek tavsiye edilmektedir.

  Hemoroid (Basur): Bebeğin başı makat çevresindeki damarlara baskı yaparak buradaki kan dolaşımını bozar. Eğer hemoroidler hafif şiddette ise bebek doğduktan sonra tedavi gerektirmeden kaybolur. Hamilelik döneminde devam etmesi durumunda doktora başvurmakta fayda vardır.

  Uyuma Güçlüğü: Sık idrara çıkma ihtiyacı bebeğin tekmelemesi veya büyüyen karnın verdiği rahatsızlık nedeniyle uyku düzeni bozulabilir. Uyumadan önce ılık bir banyo veya gevşeme egzersizleri tavsiye edilir.

  Terleme: Hamilelik döneminde cilde kan akışının artışı ve hormon değişiklikleri terlemeye neden olur. En küçük aktivitelerde bile terleme veya gece uykudan ter içinde uyanma yaşanabilir. Sentetik giysilere oranla pamuklu ve geniş giysileri tercih etmek ve bol su içmek tavsiye edilir.

  Yukarıda belirtilen rahatsızlıklarla karşılaşılması durumunda herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından oldukça ÖNEMLİDİR.
   
 2. 12 Ocak 2010
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 3. dlkkcr

  dlkkcr Yorgunummmm Pro Üye

  Katılım:
  15 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.443
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  teşekkürler,bende de uyuma güçlüğü var ve ne yaparsam yapayım geçmiyor boshayallersmile
   
 4. 18 Eylül 2014
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 5. kralice40

  kralice40 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Haziran 2014
  Mesajlar:
  140
  Beğenildi:
  26
  Ödül Puanları:
  38
  m

  merhaba ben de adetim 10 gün gecikti test yaptım olumlu çıktı şimdi doktora gidecem kan testi için ben de ara ara mide ağrısı, uykusuzluk oluyor. nedeni ne olabilir. hamilelikle ilğili hiç bir belirti yok çok korkuyorum