hamilelik ve panik atak

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve haceroguz tarafından 15 Ekim 2009 başlatılmıştır.

  15 Ekim 2009
  Konu Sahibi : haceroguz
 1. haceroguz

  haceroguz yusuf & yasin prenslerim Üye

  Katılım:
  12 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.123
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  1-Beklenmedik Ataklar:
  Nedensiz, birden ortaya çıkan nöbetler, Panik Bozuklukta bu tür ataklar vardır.

  2-Duruma bağlı olanlar:
  Korkulan herhangi bir nesneyle yada bir durum karşılığında ortaya çıkar.

  3-Durumsal yatkınlık gösterilen panik ataklar:
  Genellikle destekleyici bir etken vardır, fakat bu etken herzaman atağa yol açmaz. Örneğin, hastada araba kullanırken panik atak oluşmasına karşın, bazen araba kullandıktan sonra atak geçirebilmektedir.

  Panik Atağın 13 bedensel bilişsel belirtisi vardır. Bunlardan 4 tanesinin olması nöbet için yeterlidir. Çoğunlukla 7-10 arası belirti yaşanmaktadır. Nöbet hızlı başlangıçlıdır, 10 dakikada zirveye çıkar. Bazen yarım-veya bir saat sürebilir.


  Panik Atakta Görülen Belirtiler:
  1-Çarpıntı, kalp atışlarını duyumsama, kalbin yerinden fırlayacakmış hissi, göğüste basınç bazen sol kola yayılan ağrı ve uyuşmalar...
  2-Terleme (Sıcak -Soğuk boşalımlar, bazen üşüme bazen alevlerin basması hissi)
  3-Titreme-sarsılma-itilme hissi
  4-Boğulma ve nefes alamama hali (Boğazda düğümlenme veya bir yumru, tıkanma hissi)
  5-Soluğun kesilmesi (Derin nefes alma ihtiyacı havanın yetmemesi gibi hisler)
  6-Göğüste daralma, sıkışma, ağrı duyumsama
  7-Bunaltı, karında ağrı, şişkinlik ve gaz oluşması
  (Bazen mideden başlayıp boğaza doğru yayılan kalkışma rahatsızlık hali)
  8-Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma hali
  9-Derealizasyon (Gerçek dışılık duyguları panik yaşandığında olaylar bir sis perdesinin gerisinde algılanır, cisimler, küçülür her şey bulanıklaşır).
  10-Depersonalizasyon (Benliğinden ayrılmış olma hali: sanki bedenle ruh birbirinden ayrılıyor ve kişinin kendisini hissedememe, algılayamama kendisine yabancılaşma durumu oluşması).
  11-Panik anında kontrolünü kaybedeceği yada çıldıracağı korkusu (Kendisine çocuklara, çevreye zarar verme korkusu)
  12-O esnada "yaşamım buraya kadarmış" duygususu-ölüm korkusu
  13-Ellerde, kollarda, bacaklarda, başta ve birçok yerde uyuşmalar, yanmalar, karıncalanmalar, diken ,diken olma halleri
  14-Üşüme, ürperme ya da ateş basmaları  Öneriler
  1-Hastalık hakkında doktorunuzdan ve yayınlardan çok iyi bilgi alın.
  Temel Kural: "Düşmanını Tanı" Sana ne yapıp ne yapamayacağını bil!
  2-Dahili, fiziksel muayeneler ve tahlillerde hiçbir şey yoksa; bir daha tahlil yaptırmayın ve dahili muayeneye gitmeyin.
  3-Her hastanın tedavi süresi, onun kişiliğine durumuna bağlı olduğundan tedavi süresini bilin ve bu süreyi en verimli bir şekilde kullanın.
  4-Yakınlarınızıda doktorla görüştürün. Hastalığın sizin elinizde ve iradenizde olmadığını öğrensınler ve size "yüklenmesinler"
  5-Umudunuzu ve kendinize olan güveninizi hiçbir zaman yitirmeyin. "Başaracağım, bu hastalığı yeneceğim ve yaşama sımsıkı sarılacağım. Kendime inanıyorum ve güveniyorum!"
  Telkinini sık sık yenileyin.
  6-Mümkünse her gün yarım saat yürüyüş yapın.
  7-Her gün duş alın.
  8-Yüzme imkanınız varsa yüzün.
  9-Yılda iki kez tatil yapın.
  10-Çözemediğiniz ve sizinle direkt ilişkisi olmayan sorunlarda üzülmeyin. "Kulak arkası edin."
  11-Kahve, koyu çay, kolalı içeceklerden uzak durun.
  12-Midenizi tıka basa doldurmayın, uzun süre aç kalmayın.
  13-Sizin gibi panik yaşayan insanlarla bir araya gelin. Sosyal-kültürel faaliyetlerde bulunun.
  14-Panik krizini hissettiğiniz an dikkatinizi başka yere vermeye çalışın.
  15-Nefes egzersizleri yapın (Derin nefes alıp içinizde tutun ona kadar sayın ve ağzınızdan üfler gibi yavaş yavaş verin)
  16-Her gün gevşeme (relaksasyon) egzersizleri yapın. Bütün vücut kaslarınızı kasıp
  sonra gevşetin.
  17-*** yaşamınızı canlandırın, fanteziler üretin.
   
 2. 15 Ekim 2009
  Konu Sahibi : haceroguz
 3. haceroguz

  haceroguz yusuf & yasin prenslerim Üye

  Katılım:
  12 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.123
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  ben doktora gitmedim am 6 aydır bende bu belirtiler var ben ne yapmalıyım hamilelikte var hiç panik atakla ilgili bişeyde bilmiyorum netten aldım bu yazıyı bana bilgi verirmisiniz
   
 4. 15 Ekim 2009
  Konu Sahibi : haceroguz
 5. 8tugce8

  8tugce8 Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  4 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.636
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  73
  canım panik atak bastırılabilir özellikle bu dönemde bu tür şeyler okuma araştırma kendini daha fazla şartlama varsa böyle bir durum panik anında bebeğini düşün güzel şeyler düşün olumlu yaşamaya çalış stresten uzak dur, çok ağır belirtiler varsa dr psikolağa gitmelisin.bende de panik atak var ben bu durumda yazdıklarımı yapıyordum ve sakız çiğniyordum şekersiz,nedense sakızın yutkunmamı rahatlattığını hissediyordum ve rahat nefes alıyordum belki şartlanma ama işe yarıyor
   
 6. 15 Ekim 2009
  Konu Sahibi : haceroguz
 7. reses

  reses Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  290
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  86
  merhaba,

  ben de yaklaşık 2,5 yıldır PA hastasıyım. Hem ilaç tedavisi hem de psikoterapi görmüş biri olarak şunu söyleyebilirim; aynı yazında yazdığın gibi hastalığını iyi tanırsan ve neler yapman gerektiğini bilirsen onu yenersin. Ha.. ben tanıyorum, nedenlerini de biliyorum... ama yine de başedemiyorum o ayrı... :KK43: Tam tedavimi oldum artık iyiyim deyip ilaçları bırakmış mutlu mesut hayatıma geri dönmüştüm, yaklaşık 6-7 ay sonra bir sağlık problemim nedeniyle MR'a girmem gerekti ve MR sırasında PA geçirdim, sonra günlerce günde birkaç kez ataklar yaşadım ve mecburen ilaca geri döndüm. Doktorumun odasına ağlayarak girerken bana bakıp "n'oldu?" demesi ve ona sarıldığım anı anlatamam... İlaca başladım ve tabi ki rahatladım derken 4 ay sonra hamile kaldım ve öğrendiğim gün ilacı bıraktım.. Doktorum çok rahatsızlanırsan düşük doz kullanabilieceğimiz ilaçların olduğunu söylemesi beni biraz rahatlattı ama ben kendime güvendim ve bebeğim için dayanabileceğimi düşündüm hep. O bana ilaç gibi gelecekti. Şimdi 12 haftalığız ve haftada en az 1 kez hafif PA'lar geçiriyorum ama hafif olmasına rağmen beni darmadağın etmeye yetiyor. Çarpıntı, nefes alamama, kafamda uyuşma... ve benim sorunum her defasında bunun PA olduğunu bilmeme rağmen korkuyorum ve tansiyonum yükseliyor, kısır bir döngüyle atağım şiddetleniyor, halbuki yarım saat içinde artık azalarak yok olması gerek...
  Ben ne yapıyorum, evet sakız çiğnemek gerçekten iyi geliyor... karından yavaş yavaş nefes alıyorum mesela 10'a kadar sayarak, ama elini karnına koy karnının şiştiğini hisset, sonra yaklaşık 5-10 saniye nefesi içinde tut ve yine 10'a kadar sayarak ağzından nefesi yavaş yavaş ver... Nefesi burnuından alıp ağzından ver.. Bir de eğer örneğin kese kağıdı gibi kapalı bir şeyin içine neefsini verip yine ordan nefes alman da işe yarayacaktır. PA belirtilerine neden olan şeylerin başında hiperventilasyon yani hızlı soluk alıp vermek geliyor. Dakikadaki soluk sayını 8-15 gibi bir aralıkta tutman gerek. Zaten o nedenle yavaş soluk alıp vermeyi öneriyorlar. Bir de hızlı soluk alıp vermek kandaki oksijen miktarını arttırdığı için vücuttaki karıncalanma uyuşma gibi belirtiler meydana geliyor. Bunun için de işte kese kağıdı ya da kapalı bir nesne kullanman verdiğin karbondioksiti geri almana ve kandaki oksijen seviyesinin normale inmesine yardımcı oluyor.

  Bunun dışında, atak geldiğinde seni oyalayacak şeyler yapabilirsin, ben mesela mutlaka evde isem yerimi değiştiririm, örgüm var bi tane ne olduğunu bilmiyorum dümdüz örüyorum işte sırf beni rahatlattığı için örgü örerim... bir de bulmacalar, sudoku falan beyni meşgul ettiğinde endişe ve sıkıntı halinden uzaklaşırsın..

  Biraz uzun oldu biliyorum ama bu illeti yaşayan bilir, kimsenin de başına gelmesini istemem.. özellikle hamile olup ta PA'lı olmak ayrı bir durum... Umarım hepimiz rahat bi şekilde hamileliğimizi atlatırız.. ama baş edemezsen bir psikiyatristten de yardım alabilirsin, dediğim gibi hamilelikte kullanılabilen ilaçlar da var... bir de burda "kimler panik atak?" diye bir grup var, orda da hamilelikte PA deneyimlerini yazan arkadaşlar var... oraya da bakmanı tavsiye ederim... sağlıcakla kal a.s.
   
 8. 15 Ekim 2009
  Konu Sahibi : haceroguz
 9. haceroguz

  haceroguz yusuf & yasin prenslerim Üye

  Katılım:
  12 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.123
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  6-7ay mutlaka günde 1 yada2 defa oluyordu ellerim uyuşuyor sıtmalanma gibi bi sıcaklık bi soğukluk geliyor kalp çartpıntısı zaten başta oluyor sonrada tansiyonumu ölçüyorum bazen kalp çarpıntısı 49bile çıkıyor bazende 98 falan tansiyonumda 7-4 çıkıyor önce bilmedim guatr olabilir dedim ailede var yaa gittim bişey çıkmadı iç hastalıkları için gittim hani tansiyonun düşmesinin sebebi olabilir hiç bişey çıkmadı iltihap bile yok yani neyse beyin cerrahisine gittim orda da bişey çıkmadı sadece bel fıtığı neyse belirtilerimi yazdım nette araştırdım panik atak dedi ilk 3 ay sürekli oluyordu nasıl öğrendim panik atak olduğunu sakin dvranmaya başladım artık hiç bişeyi kafaya takmamaya karar verdim bi müddet öle geçti 3aylık hamileyim şimdiye kadar hiç olmamaıştı ama pazartesiden buyana 4 gündür heem hemen hergün oluyor bişey yapacaksam yada bi yere gideceksem hemen olsun diyorum ev dağınık oldumu sinirleniyorum neden böle kafaya takıyorum hemen çarpıntı başlıyor ben bilmiyorum belkide değildir yani dr a gitmemişi sadece netten araştırdığım kadarı ile konuşuyorum hap içmek istemiyorum oda uyuşturuyormuş insanı zaten içememde bi ağrı kesiciyi bile içerken çıkarıyorum boğazımdan inmiyor
  bide şey düşünüyorum yaa kur'an falan okudummu unutuyrum herşeyi dün fakettim uyuyau-ıyorum nefesim daralıyor bildiğim bütün küçük sureleri okudum ve uymuşum sabaha kadar hiç bişey aklıma gelmedi sabah uyandım hiçbişeyim yok v euykumu öyle güzel almışımki anlatamam
  hımmbide bilmeden dün yapmışım nefes alıp vermeyi ciğerlerimi iice hava ile doldurduğumda çok rahatlıyorum bide hamileleikte tam bu aylarda bebeğin oksijene çok ihtiyacı oluyormuş o yüzden de nefes darlığı olabiliyormuş
  yazdıklarınıza göre stres olmayacak kafaya bişey takamyacan herşeyi oluruna bırakacan ama nasıl olur
  sakızıda deneyecem bak bilmeden bi kaç gün önce 1 kutu almıştım olursa inşallah olmaz deneyecem bilmiyorum allah herkese şifa versin
   
 10. 15 Ekim 2009
  Konu Sahibi : haceroguz
 11. fiona

  fiona Popüler Üye Üye

  Katılım:
  23 Eylül 2007
  Mesajlar:
  655
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  108
  Canım birde benden sana tavsiye olur olmaz sitelere girip bu konuyu fazlaca araştırma.çünkü bir dönem bende hafif depresyon yaşadım.Psikolojik konuların yeraldığı sitelere girip araştırdım.Bu konudaki formlara çokça bakar oldum.Sanki bunları yaşayan başka insanları duyarsam iyi hissedeceğimi sanıyordum.Ama öyle olmadı.Ufak tefek şikayetlerim dahada arttı.Çünkü yaşamadığım belirtilere takılıp olmayan belirtileri kendime yaşatmaya başladım.Ya bende böyle olursam düşüncesi hastalığımı şiddetlendirdi.Tedavi oldum.Artık bu siteleri araştırmıyorum ve iyiyim.Bazen çok şey bilmek yarardan çok zarar getiriyor.Sana tavsiyem sakın benim yaptığım hatayı yapma.Belirtiler hissettiğinde her insanın başına gelebilecek geçici bir durum olduğunu düşün kendini meşgul et.Bebeğinle sizleri bekleyen mutlu günleri düşün.Herşeyin çözümü var.Rabbim dermansız dert vermesin.
   
 12. 15 Ekim 2009
  Konu Sahibi : haceroguz
 13. duyguby

  duyguby Aktif Üye Üye

  Katılım:
  25 Mart 2007
  Mesajlar:
  881
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  bende de hem panik atak hemde yaygın Anksiyet Bozukluğu var.Birde hamileyim.Gercekten zor geçiyor.Heleki doğuma fena takıldım.Korkudan ruyalarıma giriyor.sezeryan istiyorum ama ameliyat korkusundan bayılacak gibi oluyprum.Allah yardımcımız olsun kızlar:KK43:(((
   
 14. 15 Ekim 2009
  Konu Sahibi : haceroguz
 15. alisim365

  alisim365 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  14 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.946
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  bende hamileyken depresyona girdim sankim
   
 16. 15 Ekim 2009
  Konu Sahibi : haceroguz
 17. EU3

  EU3 Guest

  -tatlicadiarzu-duymak bile istemiyorum hayatı cehenneme çeviren bir hastalık işte
   
 18. 15 Ekim 2009
  Konu Sahibi : haceroguz
 19. EU3

  EU3 Guest