Hamilelik ve RAMAZAN ORUCU yorumlarınızı bekliyorum

Konusu 'Tekrar Konular' forumundadır ve aynelhayat tarafından 17 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    17 Ağustos 2009
    Konu Sahibi : aynelhayat
  1. aynelhayat

aynelhayat Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Arkadaşlar ben 29+3 günlük hamileyim, malumunuz üzere; Ramazan ayı geldi hamd olsun oruç tutma ile ilgili düşüncelerinizi merak ediyorum da. Ben şahsen tutmak istiyorum ama işin aslı bazende korkuyorum bebişime bir zararı olur mu diye, bu konu ile ilgili yorumlarınızı bekliyom...

2. 17 Ağustos 2009
  3. Nursati

Nursati 12 yıl bekledim seni Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    Oruç tutmak güzel olurdu ama ben şahsen bu riske girmem. ıbadet edeceğim diye bana emanet edilen bir canın hayatını riske sokamam. kaldıki bebek için hayati önemi olan su tüketimi ve kan basıncı kan şekeri çok önemli. 6 öğün olan beslenme altüst olmazmı?
    Ben önermiyorum. Doktorum bana destek vitamin verdi 6 öğün yeterli gelmediği için.
    Ben böyle düşünüyorum. CADIARZU

4. 17 Ağustos 2009
  5. Elis

Elis Guest

hamile iken oruc tutulurmu be guzelim,sevap edeceginimi saniyosun,cocugunu ac birakarak en buyuk gunahi islersin,lutfen yapma,,,:eek:lmaz:
    hepimiz isteriz oruclu olalim,ama hamileyiz ,bunun bi gunahi yokki,,

6. 17 Ağustos 2009
  7. Dike

Dike Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    86
    insan hevesleniyor 1 gün de olsa oruç tutmaya, seni anlıyorum. ama Allah kolaylık vermiş gebelikte farz değil bize, onun sağladığı bu kolaylıktan güzellikten faydalanmamak olmaz Onun bize lütfu orucun bize farz olmaması. ben de 33 haftalık hamileyim, 1 gün olsun tutmayı isterdim ama arkadaşların da dediği gibi bizim aç kalmamaız gerekiyor,şahsen benim hemen tansiyonum düşüyor. onun yerine bol Kuran okuyabilir bir de teravih namazına erken gidip orda camide dua onumayı düşünüyorum bebeğim doğmadan o kokuyu, hissi yaşasın diye. Allah Peygamber ahlakından nasip almış evlatlar nasip etsin hepimize.

8. 17 Ağustos 2009
  9. pretty_angel

pretty_angel Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Annem her hamileliğinde Ramazan'ın tamamını oruçlu geçirmiş ama ben doğru bulmuyorum. 3, 4 saat yemek yemeyince tansiyonum düşüyor, midem bulanıyor bayılacak gibi oluyorum. Bebek gelişemeyebilir. Riske girmenin manası yok. Doğumdan sonra iyice toparlanıp tutulabilir. Gerçi nette doktorunuz izin verirse tutabilirsiniz yazıyor. Herkes benim gibi değil demek ki.

Son düzenleme: 17 Ağustos 2009
  10. 17 Ağustos 2009
  11. imposing

imposing Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    arkadaşlar bende 20 haftalık hamileyim bende doktoruma sormadım ama galiba tutmuycam sonuçta o herşeyden önemli allah izin verirse orucu sonrada tutabiliriz

12. 17 Ağustos 2009
  13. ndyatasayar

ndyatasayar sen benim en kıymetlimsin Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ben de tutamıcam ne yazıkki midem bulantılarım yüzünden daha 10 haftalık hamileyim

14. 17 Ağustos 2009
  15. esin21

esin21 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    ben yaklasik 11 haftalik hamileyim ve daha kücük bisiy olmaz diye komsularima sordum tutsam ne olur diye..birisi dediki ben 2 cocugumdada tuttum ama cok büyük bir hataydi sakin yapma ben bilmedim tuttum sakin dedi...cocugu ac birakcaz sonucta hic bisiy yemesek onlarin suya bile ihtiyaclari var...hadi acliktan düstün bayildin o esnada bebise bisiy oldu...herseyi düsünmek lazim tutma allahimda bizi biliyor zaten...illaki ibadet istiyorsan fakir doyur giydir ne bilim....

16. 17 Ağustos 2009
  17. ay_she

ay_she Herşey değişti...Herşey.. Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    198
    kızlar ilaç alıyorsanız rahatsızsanız veya 2-3 saat arayla

yemek yemesseniz benim gibi kendınızı çok yorgun bitap

hisseidyorsanız elbette bebişinizi tehlikeye atmamak için oruç tutmamanız lazım

çünkü orucu rabbimize bir sorumluluk olarak tutuyoruz fakat karnımızdaki de

Allah ın bir emanetidir bunun için ramazan orucunu kazaya bırakıp

bebek doğduktan sonra tutmamız gerekiyor.Tabii emzirme süreci de var

hepsi yoluna girdikten ve lohusalıktan çıktıktan sonra tutmamız lazım.

sonucta oruç üzerimize farz bir ibadet ve oruç tutmamızı engelleyen durum ortadan kalkar kalkmaz

orucumuzu tutmamız gerekiyor.Araştırabilirsiniz ama durum dosdoğru şekliyle aynen böyledir.

Bende bebişim doğduktan ve emzirme süreci yoluna koyulduktan sonra kazaya bıraktığım

ramazan orucumu tutucam Allah ın izniyle.

Sevgiler... :CüvCüv:

18. 17 Ağustos 2009
  19. el-muallim

el-muallim kırk yaşımın çiçekleri.. Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    196
    bu konuda cok yoruma gerek yok canım bellı bırsey varkı hamıleler ve emzıren anneler oruç tutmayabuılır gunahıda yok............gunler bu ramazan cok uzun ............tutmamak daha uygun ılk bebegımde kısa gewlmıstı çok rahattım tıutmuştıuım..........ama yaz ve sıcak zaten ızınde var.........ınş doguraklım saglıkla sonra tutarız...............bol bol dua edelım bu gunler..........

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.