hamilelikte aldığımız ilaçlar

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve Likya07 tarafından 18 Nisan 2010 başlatılmıştır.

18 Nisan 2010
    Konu Sahibi : Likya07
  1. Likya07

Likya07 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaşlar bu bölümde ay ay hamilelikte hangi ilaçları kullandığımızı ve hangi aylarda hangi testler yapıldığını paylaşıp,birbirimizi bilgilendirelim istiyorum.:)ilk bilgide benden olsun...

ben 3.ayımdayım doktorum bana folbiol adlı ilacı verdi ilk 3 ay bunu kullanmam gerekiyormuş....

2. 18 Nisan 2010
  3. sofika

sofika Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    54
    Ödül Puanları:
    108
    ilaclar:
    -daha hamile kalmadan once baslayip ilk 3 ay folic asit
    -hamileligimi ogrendikten hemen sonra agrim oldugu icin no-spa diye bir ilac(ilk aylar gunde 3 adetken simdi 6 adete cikartti doktorum)
    -4.ayimdan itibaren magnezyum(ilk basta 2 ser,simdi 3 er adet)
    -3.aydan itibaren vitamin takviyesi Megadyn (gunde bir adet)

testler:
    -her ay en az bir defa ultrasona giriyorum
    -11 ve 22.haftalarimda kan ve idrar testleri(22.haftadan itibaren idrar testini iki haftada bir yaptiriyorum)
    -16.haftamda bebekte genetik sorun olup olmadiginin arastirildigi test (sanirim Turkiye'de ikili test diye geciyor),kan verip ultrason goruntusu birlikte degerlendiriliyor.
    -16.haftamda ayrintili ultrason
    -23.haftamda ayrintili ultrason
    -25 haftamda eko-kardiyogram(bebegin kalbi ayrintili ultrasonda inceleniyor)

Simdilik bunlar,28.haftamdan sonra bir defa daha ayrintili ultasona girmeyi dusnuyorum,sanirim bir defa daha da kan testi yapilacak ilerleyen haftalarda,Allah kimset eder bir aksilik olmazsa da gebeligimin sonuna kadar da sadece vitamin ve magnezyum takviyesi.

4. 19 Nisan 2010
  5. sofika

sofika Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    54
    Ödül Puanları:
    108
    bu arada her gebelik ve her bunye farkli,o yuzden alinan ilaclar,takviyeler yada testler farklilik gosterir.Degismeyen tek sey gebeligin ilk 3 ayinda alinan folik asittir.Herkese sorunsuz ve hayirli hamileliler diliyorum.

6. 19 Nisan 2010
  7. smile6081

smile6081 Gözlüksüz bakıyorum hala cahilsin Üye

Beğenildi:
    523
    Ödül Puanları:
    188
    gebe olmadan en az 3ay önce folic plus gebe kaldıktan sonra gunde 3 adet iç demiişti doktorum.sonra elevit maltofer magnesium diasporal gunde 2 saşe içtim ve yapılan bi sürü test var ikili tarama üçlü tarama ayrıntılı ultrason renkli doopler aklıma bunlar geldi benım doğumum yakın. bunların hepsini yaptırdım. şimdi bebeğimi bekliyorum < allah sanada sağlıcakla kucağına almaya nasip etsin canım...

8. 19 Nisan 2010
  9. esrasur

esrasur hayatımın mucizesi... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    kızlar bende daha beş haftalık hamileyim ama folik aside başlamadım ya bir sakıncası olur mu...bir de ben astım hastasıyım sizce ilacıma devam etmelimiyim yarın doktora gidicem am yinede bilmek istedim...Ayrıca arkadaslar bende su ticker faktory lerden isatiyorum bebişimin gelişim safhalarını nasıl yapıcam onubilmiyorumkismile

10. 19 Nisan 2010
  11. smile6081

smile6081 Gözlüksüz bakıyorum hala cahilsin Üye

Beğenildi:
    523
    Ödül Puanları:
    188
    canım senın doktor kontrolnde geçirmen gereiyor gebeliğini hiç vakit keybetmeden doktorunla görüş. hem senın hemde bebeğin sağlığı için. ama bi arkadasım sağlıklı bi bebek sahibi oldu eltimde astım hastası onunda hamileliğinde hiç sorun olmadı . ama sen yınede doktorla görüş bazı ilaçlar gebelikte tehlikeli olabilir.

12. 19 Nisan 2010
  13. esrasur

esrasur hayatımın mucizesi... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    evet canım biliyorum ilaç kullanımı tehlikeli olabiliyomuş...ben yarın gidcem doktora sorayım bakalım....

14. 19 Nisan 2010
  15. sofika

sofika Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    54
    Ödül Puanları:
    108
    canim folik aside hemen basla,doktorunla da en kisa zamanda astim ilaclarinla ilgili gorus,sorunsuz ve hayirli bir gebelik diliyorum.

16. 19 Nisan 2010
  17. ebi26

ebi26 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    ben cok fazla ılac kullanamıorum cok alerjık bı bunyem var cunku.ama gebelıkten önce folıkplus kullandım hamılelıkle doktorum gynoferrosanol verdı demır+folık+b12 varmıs oda sabah ıcınce dokundugu ıcın sımdı gece ıcıyorum her ay ultrasonlu muayeneye gıdıyorum 2aydır ayrıntılı ultrasondu ıkılı test yaptırdık mayısta 1kezdaha ayrıntılı ultrasonla kalbıne falan bakılcak sonra normal rutın muayeneye devam ıns

18. 19 Nisan 2010
  19. emisa

emisa Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Bende 13 haftalık hamileyim astım hastasıyım hergun ilaç kullanmam gerekli, inhaler solunum ilaçlarının zararı yok dedi doktorum kana karışmıyorlarçünkü diye açıkladı, yani kullanmamak kullanmaktan cok daha zararlı mutlaka kullan dedi, hamilelerde en eskiden beri kullanılan foradil combi 'imiş onu verdi her aldıgımda kustum nerdeyse. şu anda da öksürük var baya baya kötü, bebeğim nasıl etkileniyo yrn doktora gitcem bakalım hacettepede bir profösere sorcam bebekle ilgili yapılabilecek bişey varmı etkilenmemesi için yada ne kadar etkilendiğini öğrencem