Hamilelikte alkolden uzak durun

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve ruyamelexgxim tarafından 31 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  31 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : ruyamelexgxim
 1. ruyamelexgxim

  ruyamelexgxim Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Şubat 2007
  Mesajlar:
  809
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  Norveç Sağlık Bakanlığı yetkilileri, hamilelikte asla alkol alınmaması gerektiğini bildirdiler.
  Oslo - Az bile içilse alkol, bebeklerde oluşum bozuklukları, beyin tahribatı, büyüme sorunları ve görme rahatsızlıklarının ortaya çıkma riskini artırıyor.
  Norveç Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan raporda, yeni araştırmaların, alkolün anne karnındaki bebekte kalıcı ve onarılamayacak bozukluklara yol açabildiğini gösterdiği belirtildi ve hamilelere alkollü içeceklerden tamamen uzak durmaları tavsiye edildi.
  Rapora göre, az içilse bile alkol, bebeklerde oluşum bozuklukları,beyin tahribatı, büyüme sorunları ve görme rahatsızlıklarının ortaya çıkma riskini artırıyor.
  Bakanlık yetkilisi Jens Guslund, “Bu tür sorunlar çocuğun bütün hayatı boyunca devam ediyor. Nice kadının, daha hamileliklerinin farkında bile değilken fazlasıyla alkol alıyor olması da kaygı verici” dedi.

  BİR BARDAK ŞARAP BİLE OLMAZ
  Bu rapor, tıp adamlarının hamilelere günde bir bardak şarap tavsiye etmeleriyle çelişiyor.
  Norveç’te geçen yıl kurulan tıp uzmanları kurulunun başkanı Ann Mari Brubakk da, son araştırmaların, günlük bir bardak şarabın, ceninin nefesinin bir an kesilmesine yol açtığını gösterdiğini söyledi. Brubakk’a göre, daha fazla alkol ise bebeklerde kalp zayıflığı dahil, oluşum bozukluklarına yol açabiliyor.
  Uluslararası tahminlere göre, dünyada bebeklerin yaklaşık binde ikisi, annelerin fazla alkol tüketmesi yüzünden kısaca ACE (Alkolün cenine etkisi) olarak adlandırılan sendromla doğuyor.