hamilelikte balık tüketmenin faydaları

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve MUTLUYUM1111 tarafından 10 Mart 2010 başlatılmıştır.

10 Mart 2010
    Konu Sahibi : MUTLUYUM1111
  1. MUTLUYUM1111

MUTLUYUM1111 uğurum büyüyorrrrrrrrrr Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    Gebelikte balık tüketin, bebeğiniz zeki olsun
    Gebelik boyunca bol balık yiyenlerin çocuklarının daha zeki olduğu bildirildi. BURSA (ıHA) - Doruk Sağlık Grubu Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Rabia Yıldız, koroner kalp rahatsızlığı ve kolesterolü olanların sağlıklı yaşamak için mutlaka balık yemeleri gerektiğini söyledi. Yıldız, Türkiye'nin 3 tarafının denizlerle çevrili olmasına rağmen birçok ülkeden daha az balık tüketildiğini belirtti. Balığın haftada en az bir, mümkünse balık mevsiminde haftada 2 ya da 3 defa tüketilmesi gerektiğini söyleyen Yıldız, "Balık, içindeki bağ dokusu fazla olmadığı için çabuk pişen bir besindir. En sağlıklı balık

pişirme yöntemleri ızgara, yağsız veya az yağlı tavada pişirme ve fırında buğulamadır. Eğer 0-5 yaşında çocuğunuz varsa, hamileliğinizin özellikle son 3 ayında iseniz, guatr hastalığından korunmak istiyorsanız, koroner kalp rahatsızlığı riskiniz varsa, kolesterolünüz yüksekse ve yaşınız ne olursa olsun sağlıklı yaşamak istiyorsanız balık tüketmelisiniz" şeklinde konuştu.

Yediğimiz hayvani gıdalar arasında en iyi protein kaynağının balık olduğunun altını çizen Yıldız, "Günlük protein ihtiyacımızın karşılanmasında, yara iyileşmesinde, yanık sonrası dokuların onarılmasında, bebek ve çocuklarda büyüme-gelişmede, protein ihtiyacının arttığı hamilelik döneminde balık çok ideal bir protein kaynağıdır. Balık A ve D vitaminleri yönünden zengindir. Bu vitaminler özellikle kemik gelişiminde, ileriki yaşlarda kemiklerin kırılmasının engellenmesinde ve gözlerimizin daha iyi görmesinde etkili olan vitaminlerdir" dedi.

Balığın çok iyi bir mineral kaynağı olduğunu, bol miktarda fosfor, çinko, iyot ihtiva ettiğini anlatan Yıldız şunları söyledi:

"Bu mineraller kemik gelişiminde, saç sağlığında, insülin hormonu yapımında, yaygın olarak görülen guatr hastalığının engellenmesinde, kanın normal yoğunlukta olmasında fonksiyonu olan minerallerdir. Ayrıca hamsi gibi küçük balıklar da kılçıkları ile yenilirse kalsiyum minerali açısından da iyi bir kaynak olur."

Balığın özellikle gebeler için son 3 aylık dönemde bebeğin beyin gelişimi ve göz gelişimi için çok önemli olduğunun altını çizen Doruk Sağlık Grubu Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Rabia Yıldız, "Bebeğinizin daha zeki olmasını istiyorsanız gebelik döneminde her hafta 1-2 defa düzenli balık tüketmek uygun olur. Bebeklerin ek besine başlama döneminde de 8. ay itibarıyla balık tüketimine başlanmalıdır. Çünkü beyin gelişimi 5 yaşına kadar devam eder. Bu dönemde bebek ve çocuğun beslenmesi çok önemlidir"

2. 10 Mart 2010
  3. GIYMATLIM

GIYMATLIM Emrine Şükürler Olsun.. Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    çok teşekkürler paylaşımın için.
    balığı seviyoruz ama haftada iki kere tüketen bi aile olamadık.. biraz alışkanlık haline gelmesi gerekiyor galiba.. ayda bir yediğimiz zaman gerekli vitamini aldık sanıyoruz bilmiyorumkismile

4. 10 Mart 2010
  5. MUTLUYUM1111

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    canım biz haftada 3 gün tüketiyoruz
    bebeğim için değer diye düşünüyorum

6. 10 Mart 2010
  7. Sonbahar

Sonbahar o bir anne : ) Pro Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    ben hiç sevmezdim ama hamile kaldığımdan beriş arada bir mecbur yiyorum bebiş için

8. 10 Mart 2010
  9. MUTLUYUM1111

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    benim ablam haftada 3 gün tüketirdi hamişliğinde yeğenim şuan 3 yaşında ve okadar zeki ki anlatamam
    her şeyi hemen kapıyo hemen düşünün
    diğer ablamın bebişli o kadar zeki değil ablam doğru dürüst yemiyo o da 4 yaşında ama diğer yeğenim ondan zeki vallahi

10. 10 Mart 2010
  11. pinkaya87

pinkaya87 varlığın öyle bi sevinçki Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    ben balığı hiç azıma sürmedim görmeye dahi dayanamam piştiği yere girmem. sanırım balık yağına başlamam lazım bol bol ceviz ve kuruyemiş yemeye çalışıyorum ama yinede yerini tutmaz sanırım.

12. 10 Mart 2010
  13. MUTLUYUM1111

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    canım balık yağını genelde kullanan anne adayı çok ama semiz otu yemeye çalış bol bol

14. 10 Mart 2010
  15. MUTLUYUM1111

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Namık Demir, hamilelikte beslenmenin büyük önem taşıdığını, sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmenin önemli kriterlerinden birinin de uygun ve düzenli beslenme olduğunu belirtti. Prof. Dr. Demir, bebeğin ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve kalorinin anneye bağlı bulunduğunu, bebeğin hem fiziksel hem de zihinsel gelişimi için gerek duyduğu besin maddelerinden birisinin de Omega 3 ve Omega 6 adı verilen yağ asitleri olduğunu söyledi.
    Bu asitlerin insan vücudunda üretilemediğine, dışarıdan besin yoluyla alınabildiğine dikkati çeken Prof. Dr. Demir, Omega 3`ün en fazla uskumru, sardalye, hamsi, somon ve ton balığında, Omega 6`nın ise ağırlıklı olarak bitkisel sıvı yağlarda bulunduğunu bildirdi.
    Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerinin dengeli alınması gerektiğini bildiren Prof. Dr. Demir, bu asitlerin beynin gelişimine, sağlıklı büyümeye ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olduğunu, cildin nemini koruyarak genç görünmeye ve tüm cilt hücrelerinin işlevlerini düzenlemeye katkı sağladığını ifade etti.

16. 10 Mart 2010
  17. pamukprensesim_

pamukprensesim_ Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    108
    ben anlamıyorum doktordan doktora farkmı edıyor bu gebelık benım doktorum yasakladı balığı onun yerıne ceviz ve benzerı vıtamınler ye dedi balıklar da farklı bir maddeye rastlanmıs arastırmacı arkadası varmıs denizinde suan balıkları olumsuz etkıledığını bu bebeğım ıcın daha kötu olacağını iki tane geminin istanbul limanında bekledığını ve hala kendı ulkelerıne göturulmedığı ıcın kımyasal madde akıttığını cürümeye bırakıldığını söyledı anlattı uzun uzun ne yapım ben şimdi anlamadım gitti allah hepımızın yavrularını korusun ıyıce kafam karıstı

18. 10 Mart 2010
  19. MUTLUYUM1111

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    vallahı ona bişey diyemem ama dip balıkları zararlı çünkü civa yüklü
    o yuzden yüzey balıklarını yiyorum doktorda yiyeceksin dedi
    şuan bebişimin gelişimi önde bile gidiyo yarıyo anlıyorum 29+5 te
    31+5 çıktı ultraonda