Hamilelikte Cinsellik

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve ayseyusuf tarafından 20 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  20 Nisan 2009
  Konu Sahibi : ayseyusuf
 1. ayseyusuf

  ayseyusuf Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Nisan 2009
  Mesajlar:
  3
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Hamilelikte Cinsel Temastan Çocuk Zarar Görür mü?
  Dr. Nuri Ceydeli: Bebekler rahim içinde güvenli ve vajinadan ayrı bir yerde olduklarından cinsel temastan direkt etkilenmezler. Bebeği ortamdan ayıran bir organ ve bunun girişinde de bir mukus tıkaç söz konusudur. Bu zincirin parçaları tam ve sağlamsa sorun olmayacaktır.
  Hamileleliğin ıkinci Üç Ayında Cinsel ılişkiye Engel Olan Fiziksel Bir Durum Var mı?
  Dr. Nuri Ceydeli: Eğer gebeliğin bu döneminde herhangi bir risk faktörü yoksa cinsel ilişkiyi engelleyecek bir durum yoktur. Örneğin; daha önce rahim ağzına yapılmış cerrahi girişim, plasentanın bebeğin önünde olması durumu, çoğul gebelikler, erken doğum tehdidi olan gebeliklerde mutlaka doktordan tavsiye alınmalı. Rahim boyunun kısalmasıyla seyreden durumlar, ileri derecede vajinal enfeksiyonlar, gebelik öncesinde söz konusu olan vajinismus gibi sorunlar da doktor tavsiyesi almayı gerektirir.
  Eşten Cinsel Yolla Bulaşan Bir Hastalık Anne Karmındaki Bebeği Etkiler mi?

  Dr. Nuri Ceydeli:
  Cinsel yolla bulaşan hastalıklı kişilerle cinsel temas, gebelikte istenmeyen bir durumdur. Kişide var olan hastalığın türü, yoğunluğu ve bulaşıcılığına göre bu hastalıklar önem kazanır. Bir de önemli olan gebe kadının içinde bulunduğu gebelik haftasıdır. Bazı hastalıklar gebeliğin erken döneminde bulaşma açısından daha az risklidir ama bulaştığında bebek üzerinde ileri dönemde ciddi sorunlar bırakabilir. Bazı hastalıklar ise daha kolay bulaşır ama bebek üzerine daha az etkilidir. Bu tür durumlarda bebeğin hastalıktan ne kadar etkilendiği mutlaka detaylandırılmalıdır.
  Hamileliğin ılerleyen Dönemlerinde En ıdeal Cinsel Pozisyon Nedir?
  Dr. Nuri Ceydeli: Hamilelik döneminde bebeğin üzerine direkt baskı uygulamayacak her türlü pozisyonda ilişki kurulabilir. Dikkat edilmesi gereken durum gebelik boyunca çok fazla zorlayıcı ve ters hareketlerin yapılmaması ve sürenin çok uzun tutulmamasıdır. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde annenin karnının büyümesinden dolayı cinsel ilişki sırasında altta bulunmak ağrıya, dolayısıyla rahatsızlığa yol açabilir, ilişki esnasında en önemli durum karın üzerine baskı uygulayıcı hareketlerin yapılmamasıdır.
  Bu Dönemde Erkeğin Kadının ıçine Boşalmasında Bir Sakıncası Var mı?
  Dr. Nuri Ceydeli: Erkeğin spermi içindeki bazı maddeler rahim ağzı üzerinde genişletici etkiye sahip olduğundan en azından prezervatifle korunmak iyi olacaktır.
  Hamileliğin Altıncı Ayından Sonra Gerçekleşen Cinsel Birleşme Erken Doğuma Yol Açar mı?
  Dr. Nuri Ceydeli: Risk faktörü yoksa hiçbir dönemde yapılan cinsel aktivite erken doğuma sebep olmaz.
  Gebelikte Cinsel ılişki Ne Zaman Kesilmeli
  Dr. Nuri Ceydeli: Gebeliğin her döneminde kurallara uyulduğu sürece kısıtlama yoktur.


  Alıntıdır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 21 Nisan 2009