hamilelikte diyet olmaz......

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve hxuxrrem 2000 tarafından 11 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  11 Şubat 2008
  Konu Sahibi : hxuxrrem 2000
 1. hxuxrrem 2000

  hxuxrrem 2000 SEN BU SEVGİYİ HAKETMEDİN Pro Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2007
  Mesajlar:
  5.422
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  146
  Hamilelikte diyet olmaz
  Gebelik diyet yapmak için uygun bir zaman değildir. Gebeliğin doğasında anne adayında ortaya çıkan iştah artışı vardır. Bu iştah artışı bebeğin yeterli besin almasını sağlayan doğal bir yoldur

  Gebelikte kilo almak çok doğal olmakla birlikte, kimi bayanların hamilelik sırasında aldıkları aşırı kilolar doğum sonrasında da peşlerini bırakmıyor ve bu kiloları vermek için büyük çaba sarfediyorlar. Doğal olarak, gebelik ilerledikçe iştah da artıyor ve bu iştah artışı anne adayının ve bebeğin yeterli derecede besin almasını sağlıyor. Ancak, belirli ölçülerde alınan kaloriler ve buna bağlı olarak gerçekleşen kilo artışı bebeğin anne karnında ideal bir şekilde beslenmesini sağlarken, anne adayının da doğum sonrasında fazla kilolarını kolayca vermesine imkan tanıyor. Peki, anne adayı nasıl beslenmelidir ve ne kadar kilo alırsa normaldir? Hamilelikte kilo artışıyla ilgili olarak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökmen İyigün şu bilgileri verdi:

  KALORİ AYARLANABİLİR

  "Gebelik diyet yapmak için uygun bir zaman değildir. Gebe bir kadın aldığı günlük kaloriyi arttırmalıdır. Bir çok hamile kadın hamilelik öncesinde aldığı kaloriden günlük 300 kalorilik bir artışa ihtiyaç duyar ve hamileliği süresince de kilo alır. Seyrek yapılan ya da artan fiziksel aktiviteler sonrasında alınacak kaloride ayarlamalara gidilebilir.

  ÖNERİLEN KADAR KİLO ALINMALI

  Boyu ve kilosu orantılı bir kadın için hamilelik süresince alınması gereken ortalama kilo 12.5 olup bu değer önerilen 11 ila 16 kilo arasındadır. Fakat boyu kilosuyla orantılı olmayan daha zayıf olan kadınlar için önerilen kilo artışı 18 kg.'dır. Şişman kadınlar için önerilen kilo artışı 7 ila 11 kg.'dır. Şişman kadınlar hamilelik süresince ne diyet yapmalı, ne de kilo kaybetmeye çalışmalıdır.

  BU ARTIŞIN BİR NEDENİ VAR

  Annedeki kilo artışı hamilelik süresince anne ve bebek arasında ayrı bir şekilde paylaşılır. Annede yağ, hamileliğin erken dönemlerinde depolanır ve gebeliğin ortalarında besin depolanması en yüksek seviyeye ulaşır. Bu erken depolanma işleminin, hamileliğin son 10 haftasında hızla büyüyecek olan bebek için gerekli olabilecek enerjiyi sağlamak için yapıldığı düşünülmektedir. Hamileliğin son döneminde bebeğin hızlı gelişimi için ihtiyaç duyulacak enerji ve anne adayının artan metabolik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla gebeliğin ortalarında plasental büyümede ve organların ağırlıklarında hızlı bir artış yanında kan yapımında da hızlanma görülür. Hamileliğin erken döneminde depolanan ve hamilelik süresince kullanılmayan yağ deposu emzirme için gerekli olan enerji ihtiyacını karşılamak için kullanılır.

  ŞİŞMAN KADINLAR PROBLEM YAŞAYABİLİRLER

  Hamilelik döneminde yeterli besin alamayan anne adaylarının bebeklerinin düşük doğum ağırlıklı olma şansının daha fazla olduğu araştırmalar ile gösterilmiştir. Bu risk annenin yaşam tarzıyla da ilgilidir. Örneğin; hamilelik döneminde sigara içmek gebeliğin sonucunu etkileyecektir. Bununla birlikte fazla kilo almak da iyi değildir. Şişman kadınlar gebelik süresince problemler yaşayabilirler. Kolların ve uylukların üst kısımlarında biriken yağ dokusunun doğum sonrasında geri dönüşü çok zordur.

  GEBELİKTE KİLO ARTIŞI NE KADAR OLMALI


  Bebek : 3.3 kg. ila 3.8 kg.
  Göğüslerin büyümesi : 1.3 kg.
  Plasenta : 0.4 kg ila 0.9 kg
  Kan ve vücut sıvısı artışı: 1.8 kg ila 3.6 kg
  Amniyotik sıvı : 0.9 kg ila 1.3 kg
  Uterus ağırlığında artış : 0.9 kg ila 1.3 kg
  Annedeki yağ deposu : 2.2 kg ila 3.5 kg
  Toplam artış : 10.8 kg ila 15.7 kg