Hamilelikte dokdor kontrolü

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 17 Kasım 2009 başlatılmıştır.

  17 Kasım 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Hamilelikte dokdor kontrolleri çok önemlidir, peki hamilelik süresinde ne kadar zamanlar arası dokdor kontrolü gereklidir?

  [​IMG]

  Anne adaylarının hamilelik dönemi nde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan doktorlar tarafından belirli aralıklarla sık sık kontrollere gitmesi gerekmektedir. Gebelikle ilgili herhangi bir şikayet olmasa bile sağlıklı bir hamilelik geçirebilmek adına sık sık bu kontrollere gitmesi gerekir. Bu kontrollerin anne karnında gelişmekte olan bebeğin sağlığı açısından da önemi büyüktür.

  Anne adayları genelde hamilelik dönemini sorun olmadan atlatırlar ancak bu dönemin bu kadar sorunsuz atlatılmasında sık sık yapılan kontrollerin etkisinin olduğu gibi diğer bir önemide anne karnında gelişen bebekte en ufak bir sorun olduğu zaman bunu tespit edebilmesi ve tedavi edebilmesidir. Günümüzde bu kontrollere daha çok önem verilmesi sayesinde anne adayının doğum halinde hayatını kaybetmesi, bebeğin rahim içinde ölmesi gibi kötü sonuçların meydana gelmesi azalmıştır.  Gebelik dönemi boyunca hiçbir sorun yaşamayan anne adaylarında büyük olasılıkla doğum sırasında bir sorun da yaşanmayabilir ancak küçük bir ihtimalde olsa gebelik döneminde kendini saklayıp doğum zamanında ortaya çıkan çok ciddi hastalıklar olabilir. Kontrollerin önemide burda ortaya çıkmakta çünkü daha önce bu tıbbi durumun tanısı koyulabilirse böyle olumsuzlukların engellenmeside sağlanmış olur.
   
  Son düzenleme: 17 Kasım 2009