Hamilelikte Evde Hayvan Beslemek Doğru mu

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve EU1 tarafından 6 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  6 Kasım 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  AIDS gibi bir hastalık olmaksızın eğer kadın gebe kalmadan önce toxoplazmosis ile herhangi bir şekilde enfekte olmuş ve hastalığı önceden geçirmişse, bu hastalığa bağışıktır. Anneye veya doğacak bebeğe hiç bir zararı olmaz.

  Parazitle daha önce hiç karşılaşmamış bir kadın ise; ve gebelik esnasında bu parazitle enfekte olmuş ise; o zaman parazit yavruya geçer. Genelde fötus ölür ve düşük meydana gelir. Ya da fötusda anomaliler gelişir: Canlı doğarsa bebek; buna KONGENİTAL TOXOPLAZMOZİS denir. Annede genelde düşük dışında başka semptom görülmez. Bebekde ise: Deride kırmızı lekeler, döküntüler, beyin su toplaası(hydrocephalus), sarılık, göz bozuklukları( korioretinitis) görülebilir.Canlı doğum oranı düşüktür.Canlı kalırsa da zeka geriliği veya göz bozuklukları ile yaşar.

  Amerika da yapılan araştırmada doğurma çağındaki kadınların %30 u serolojik kan testleri sonucu seropozitif bulunmuştur.Yani hastalığı geçirmiş, bağışıklık kazanmışlardır.

  Türkiye de kedi ile teması bulunan bir çok insanın da bu hastlığa yakalanıp geçirmiş, böylelikle doğal bağışıklık kazanmış olduğu düşünülmektedir.

  Yinede eve yeni kedi alınmadan evvel,eğer gebe kalma ihtimali olan bir bayan varsa; önce bu anne adayına labaratuvarda bu hastalık için test yaptırılmalı, eğer test pozitif çıkarsa, hastalığı geçirmiş ve bağışık olduğu kabul edilir ki bu durumda kedi eve alınabilir.Ancak test negatif çıkarsa;yani anne adayı henüz hayatında hiç enfekte olmamışsa,bağışıklığı da yok demektir; bu durumda veterinerce kadiye de özel kan testi yapılır.Kedinin testi de negatifse eve rahatlıkla alınabilir.Kedi hastalığı taşımıyor demektir.

  Ancak kedi seropozitifse kedinin eve alınması çok doğru değildir.Tedavi edilmeden alınmamalı.Ve doğum sonrası beklenmeli veteriner hekim ve beşeri hekimce karar verilmelidir.

  Diğer normal (gebe olmayan kadın,insan,çocuk vb.) çoğu olayda semptomsuzdur.Enfekte insan enfekte olduğunu bile anlamadan bu hastalığı geçirir ve bağışıklık gelişir. Bazen de hafif geçirir: lenf yumrusu şişer, keyifsiz,bitkin,boğaz ağrısı, depresyon,ateş olabilir. Aylar süren lenf yumrusu şişmesi nadirdir,geçer.
  alintidir
   
 2. 30 Kasım 2007
  Konu Sahibi : EU1
 3. cgdmmdgc

  cgdmmdgc Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  5
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  hamilelikten daha kötü bir dönem olan kemoterapi tedavisini biz yaşadık evimizde. bağışıklık sistemi, alt sınırı zorladı defalarca(köpeğimiz nedeniyle değil). ona rağmen, doktorumuz "hijyene dikkat ettiğiniz sürece, köpeğiniz evde, sizinle kalabilir. yalnızca, hastayla doğrudan temas kurmasın. aynı odada uyumasınlar ve aşı olduğu zamanlarda (özellikle canlı aşı) hastadan daha da uzak dursun." dedi.

  eğer annenin bir alerjisi yoksa, evde hayvanın olmasının en ufak bir mahzuru yok.
   
 4. 4 Aralık 2007
  Konu Sahibi : EU1
 5. ozlemn

  ozlemn Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  112
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  kesın bende herseye bağışıklık vardır, kedı köpek, hamster papagan, muhabbet kusu, tavşan, karga, civ civ falan hepsini evde barındırdım bir süre.. hepte içiçeydim :))
   
 6. 12 Aralık 2007
  Konu Sahibi : EU1
 7. xixxsxxixlxixxsxxixl

  xixxsxxixlxixxsxxixl Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bende hamile olmayı düşünüyorum
  köpegimle beraber bebegimizi büyütecez inşallah
  bu arada bu siteyi çok sevdim baya hayvansever var ne güzel
   
 8. 9 Ocak 2008
  Konu Sahibi : EU1
 9. mrsgordie

  mrsgordie Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  50
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  cocugu olduktan sonra evcıl hayvanını terk edenlerı kınıyorum
   
 10. 25 Ocak 2008
  Konu Sahibi : EU1
 11. sweet__

  sweet__ Guest

  size bir yerde okuduğum bir yazıyı aktarayım ..

  Hamilelik döneminde evde hayvan beslemek huzur ve mutluluk vermesi açısından son derece önemli.

  İstanbul Üniversitesi (İÜ) Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Dodurka, yaptığı açıklamada, Avrupa'daki ülkelerde her evde bir hayvan beslenmesine rağmen ülkemizde sağlık sorunları yaşanacağı endişesiyle evde hayvan besleme alışkanlığının fazla gelişmediğini belirtti.

  Özellikle hamilelik dönemindeki kişilerin evde hayvan beslemekten kaçındığını ifade eden Dodurka, şunları söyledi:

  ''Hamile kadınlar özellikle kedi ve köpeklerden parazit kaparım endişesiyle evde hayvan beslemekten kaçınıyorlar. Oysa insanların tümü bu paraziti hayatlarının bir döneminde farkında olmadan farklı kaynaklardan alırlar. Bu parazitleri alan bir vücut bağışıklık kazandığı için ileri dönemde ciddi bir sorun ortaya çıkmaz. Ayrıca bu tür parazitlerden dolayı rahatsızlığı bulunan kişilerin çoğunun hayvan sahibi olmadığı gözlenmektedir. Bu nedenle hamilelerin bundan korkmasına gerek yoktur.''

  Dodurka, insanlar hayvanları severken ve onlardan bahsederken rahatlatıcı endorfin hormonlar salgıladıklarını belirterek, ''Bu hormonlar da tansiyonu düşürmekte, kalbi rahatlatmakta, stres gidermektedir. Bu nedenle hamilelik döneminde evde hayvan beslemenin hiçbir sakıncası olmadığı gibi, insanlara huzur ve mutluluk vermesi açısından son derece önemlidir. Hayvanlar yalnızlığımızı gideren, sosyal yaşamımıza olumlu etkileri olan canlılardır. Bu nedenle hayvanlarla daha fazla vakit geçirmemiz gerekiyor'' diye konuştu.
   
 12. 30 Ocak 2008
  Konu Sahibi : EU1
 13. XOXzgxuxrCe

  XOXzgxuxrCe Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.875
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  Bana hamile kalırsan kediyi ne yapacaksın diye soruyorlar:) hiç birşey yapmayacağım burası onun evi deyince şaşırıyorlar.Zaten ne hikmetse insanlar evde kedi beslememe çok şaşırtıcı bir olay gibi bakıyorlar.Hatta yolda ölmek üzereydi dediğimde bıraksaydın diyebiliyorlar.Yani o kedinin öleceğini bile bile nasıl bırakırım ki kimse kusura bakmasın, evimede gelmesinler hiç umurumda değil bir yavruyu ölüme terkedemem ben.Toksoplazma beni düşündürüyor, ama bazı şeylere dikkat ederek korunabiliriz sonuçta.Gerçi büyük ihtimal bağışıklık kazanmışımdır küçükken:)
   
 14. 24 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : EU1
 15. ecemmm

  ecemmm Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  12
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  hihoyyytbenimde evde çok şirin bir iran kedim var 9 aylık sütten kesildiği gün aldım. Aşıları tam. Ve 2 hafta önce 1 buçuk aylık hamile olduğumu öğrendim yaklaşık 2 gün ilgilenemedim kızımla(kedim) ve bana küstü. durumu hemen topladım tabiki kıskanmasın:)) benimde çevremdeki herkes kediyi verirsin artık dedi bense hiç anlamıyorum o da benim evladım nasıl verebilirim bu mal değilki canlı. test sonucumu alıcam kesin pozitif çıkıcak bence devamlı burun burunayız:) Ayrıca doktorumlada konuştum veterinerimlede hamilelikte hayvan beslemenin (hijyenine dikkat edildiği sürece) hiç bir zararı yok hatta hassas olduğumuz bu dönemde bize destek dahi oluyor. Lütfen rahat olun ve yeni anne olmaya aday tüm hem cinslerime diyorum ki : yeni evladınıza alışırken size alışmış bir evladınız olduğunu unutmayın..
   
 16. 29 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : EU1
 17. midia

  midia Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  30 Mart 2009
  Mesajlar:
  546
  Beğenildi:
  167
  Ödül Puanları:
  113
  alkisalkisalkis alkisalkisalkis alkisalkisalkis

  hamile diilim ama elbete bir gün ben de çocuk düşünüyorum. insanlar bana "e çocuğun olunca atarsın artık kedileri" diyor kötükedihüso ben 2 günlüğüne bir yere giderken bile bebeklerimin de kabul edildiği otelleri arayıp bulup tercih ederken, yeni bir bebeğim olacağı için sokağa mı atacağım onları, delirmiş olmalılar :1shok:

  düşünsenize, aslında çok nazlı ve kaprisli olan kızım, ben hasta olunca benim başıma kendi başını koyarak beni tedavi etmeye çalışıyor kendi çapında. bir de öğrenmiş, o da patisini benim yanaklarıma sürüyor :1hug:

  hayvan bakmak sadece sevmek değil; sorumluluk, fedakarlık ve en önemlisi sevilmek demektir :asigim:
   
 18. 9 Aralık 2009
  Konu Sahibi : EU1
 19. Meg

  Meg ⓚeditör Editor

  Katılım:
  27 Kasım 2008
  Mesajlar:
  52.513
  Beğenildi:
  14.888
  Ödül Puanları:
  388
  Bebekler ve pisiler, evlerinde mutlu mesut yaşarlarmııışşopuyorumnanaktan
   

  Ekli Dosyalar: