Hamilelikte Hayvan Beslemek

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve EzgiMec tarafından 26 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  26 Eylül 2009
  Konu Sahibi : EzgiMec
 1. EzgiMec

  EzgiMec UltraAslan Üye

  Katılım:
  3 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.998
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  148
  bu konuyu niye açıyorum çünkü benimde evimde beslediğim hayvanlarım var köpek balık kaplumbağa vs.

  öncelikle hayvanları çok seviyorum:asigim: ve özellikle köpeğimden asla vazgeçemem hamile olduğumu öğrendikten sonra etrafımdaki birsürü kişi köpeği kaplumbağaları artık evden atarsın diye bi takım sözler söylemeye başladılar :eek:lmaz::eek:klava:

  köpeğim benim canım sanki dışarı kağıt atmaktan bahsediyolar 6 yıldır benimle eşimde onu çok seviyo ve ben istesem zaten o bırakmaz :asigim:

  bu durumda köpeğimizde bebeğimizle birlikte yaşayacak veterinere gittim ve hiç bir zararı olmayacağını söyledi özellikle köpekten hastalık geçmesi çok zor ihtimalmiş internettende araştırdım ve kuduz yoksa bi sakınca yok yazıyo

  benim gibi hamile olup hayvan besleyen var mı??
   
 2. 26 Eylül 2009
  Konu Sahibi : EzgiMec
 3. EzgiMec

  EzgiMec UltraAslan Üye

  Katılım:
  3 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.998
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  148
  buda internetten bulduğum bir yazı  Kedilerden insanlara bulaşabilen en önemli hastalık "toxoplasma enfeksiyonu"dur. Toksoplazma enfeksiyonundaki etken "Toksoplasmosis Gondi" adındaki bir parazittir.

  Toksoplasma özellikle kedi dışkıları ile bulaşmış sebze ve meyve türü gıdaların iyi yıkanmaması veya iyi pişirilmemesi yolu ile insanlara geçen ve gebelerin bebeklerinde düşük, erken doğum ve bir takım anomalilerin (sakatlıkların) ortaya çıkmasını sağlayan bir tür parazit enfeksiyonudur.

  Toksopasma enfeksiyonun bir diğer kaynağı da enfekte olmuş yeşil sebzeleri yiyen sığırların etlerinin insanlar tarafından iyi pişirilmeden tüketilmesidir.

  Gebeliğiniz döneminde "kedinizi bir arkadaşınızın yanına tatile göndermenize gerek yok". Çünkü eğer kedinizi sokağa çıkarmıyor, çiğ et ile beslemiyor ve de aşı-ilaçlarını ihmal etmiyorsanız toksoplazmaya yakalanma şansı neredeyse olanaksızdır.

  Yine, enfekte olan bir kedi 14 gün süreyle bulaştırıcı olur, daha sonra bağışıklık kazanır ve yeniden hastalanarak bulaştırıcı olmaz. Sokak kedileri toksoplazmayı genelde yavrulukları döneminde geçirirler ve büyüdüklerinde bulaştırıcı olmazlar.

  Kediler enfeksiyonu aldıktan sonra iki haftalık bir kuluçka dönemini takiben paraziti dışkıları ile atarlar. Bu parazitlerin bulaşıcı özellik kazanması için dış dünyada 24 saat geçirmeleri gerekir. Bu nedenle kedinizin kumunu düzenli olarak günlük değiştiriyorsanız -kedinizde bulaştırıcı aktif enfeksiyon olsa bile- size bulaşması çok uzak bir olasılıktır.  Alacağınız Önlemler
  Hamileliğiniz sırasında kedinize dokunabilir, onu sevebilir ve aynı ortamda bulunabilirisiniz. Yalnız ona dokunduktan sonra mutlaka ellerinizi iyice yıkamalı ve yıkamadan elinizi ağzınıza götürmemelisiniz.

  Kedinizin kumunun günde bir veya iki kez değiştirilmesinde fayda var. Her ihtimale karşı kedinizin kumunu kendiniz değiştirmemelisiniz. Eğer bunu yapacak başka kimse yoksa, kumunu mutlaka eldiven giyerek değiştirmeli ve değiştirdikten sonra mutlaka ellerinizi yıkamalısınız.

  Kedinizin aşılarının tamam olmasına dikkat edin.

  Genelde ticari mamalar ile beslenen ve dışarı ile teması olmayan kedilerde teorik olarak toksoplazmosis olmaz. Ancak kediniz bu paraziti çiğ et ya da çiğ süt yoluyla da alabilir. Bu nedenle kedinize çiğ et veya pastörize edilmemiş süt vermeyin.

  Kedi tırmalaması genelde pek fazla sorun yaratmamakla birlikte cildin bütünlüğünü bozarak enfeksiyona duyarlılığı arttırabilir. Bu tür bir durumda cildinizi ılık sabunlu su ile yıkamanızda fayda var.

  Ayrıca tüm evcil hayvanlardaki gibi kedilerdeki tüyler insanlarda alerjik yakınmalara neden olabilir.


  HAMİLELİKTE KÖPEK BESLEMEK

  Hamilelik döneminizde köpek beslemek bir takım tedbirleri aldıktan sonra pek fazla sorun yaratmayacaktır.

  Köpeğinizden sizin alabileceğiniz iki enfeksiyondan birisi kuduz diğeri ise hidatik kist hastalığıdır.

  Bunun içi köpeğinizin aşılarını ve hidatik kist ilaçlarını asla ihmal etmeyin. Köpeğinizi asla başıboş bırakmayın ve ona çiğ et vermeyin.
  Hidatik kist sizin için riskli bir durum olup akciğer, karaciğer, batın içi (pelvis) ve beyinde bir takım kistlere neden olmasına rağmen gebeliğiniz açısından ayrıca bir tehtid oluşturmaz.

  Alerjik durumlara zemin hazırlamaması için köpeğinizin tüylerinden uzak durun.

  Köpek ısırmalarında yapılacak ilk işlemin ısırılan bölgenin bol sabunlu su ile yıkanmasından sonra acil olarak bir hekime başvurulması gerekliliğini asla unutmayın.
  HAMİLELİKTE KUŞ BESLEMEK

  Kuşlardan insanlara en fazla bulaşma olasılığı olan hastalık "Psittakozis" adı verilen bir enfeksiyondur.

  Hemen hemen her kuş türü "Clamidya psittaci" adı verilen bir mikroorganizmanın neden olduğu bu hastalığın taşıyıcısı olabilmekle birlikte en sık papağanlardan bulaşır.


  Bugüne kadar hamilelikte görülen psittakozis enfeksiyonu sayısı son derece azdır. Genelde grip benzeri (flu-like) bulgular verir.
  Son dönemlerde hasta ya da ölü bir kuşla temas öyküsü olan bir hastada zaatürre bulguları saptandığında psittakozisten şüphelenilmelidir. Psittakozisin gebelikteki etkileri konusunda ise elde yeterli bilgi yoktur.


  Son yıllarda güncellik kazanan "Kuş gribi (Bird Flu)" enfeksiyonun ise enfekte göçmen kuşlarının dışkıları ile tabiatta yaşayan kuşlara geçtiği ve ölümcül olabildiği belgelenmekle birlikte kuştan insana geçişler oldukça sınırlı sayıdadır. İnsandan insana geçiş ise henüz izlenmemiştir.

  Tüm bu öneriler doğrultusunda; hamileliğiniz döneminde evinizdeki kuşu başka bir yere göndermenize gerek yok..

  Alacağınız önlemler
  Kafesin temizlenmesi sırasında eldiven kullanılması ve temizlik sonrası ellerin mutlaka yıkanması yeterlidir. Ayrıca kuş işe çok yakın temastan kaçınılması önerilmektedir.


  HAMİLELİKTE KEMİRGEN BESLEMEK

  Gebelikte hamster türü benzeri kemirgenleri beslemek önerilmemektedir. Buradaki en önemli risk ajanının adı "Lenfositik Koriyomenenjit virüsüdür (LCMV)".
  Erişkin bir insan bu virüsle karşılaştığında ya hiçbir belirti görülmez ya da hafif grip benzeri belirtiler ortaya çıkabilir, ancak asıl tehlike bebek açısındandır.

  LCMV ile enfekte olan bebeklerin doğumlarından sonra en sık görülen bulgu görme bozukluklarıdır. Bunun yanı sıra serabral palsy, mental retardasyon (zeka geriliği) ve epilepsi (sara) benzeri nöbetler gibi sinir sistemini etkileyen bozukluklar olabilir.

  İlk kez 1933 yılında fark edilen bu virüsü insanlar, enfekte kemirgen ile temas ederek ya da enfekte hayvanın bulunduğu ortamdaki havayı soluyarak alabilirler.

  Bu nedenle hamile olan kadınların evlerinden ve bulundukları ortamlardan bu tür kemirgenleri uzaklaştırmaları uygun olacaktır.


  HAMİLELİKTE SÜRÜNGEN BESLEMEK

  Son zamanlarda bazı çevrelerde popülarite kazanan bir başka alışkanlık da "iguana" türü gibi sürüngenlerin beslenmesidir.

  Normalde tüm sürüngenlerde olduğu gibi minyatür dinazorlara benzeyen iguanaların da barsak sistemi içinde "salmonella" adı verilen bakteriler bulunur.

  Salmonella bakterisi genelde ishal, bulantı, kusma ve halsizlik gibi belirtilerle kendini gösteren ve çoğu zaman basit önlemler ile tedavi edilebilen "besin zehirlenmelerine" neden olabilmektedir.


  Yaşlılar, bağışıklık sistemi sorunu olanlar, 5 yaşından küçük çocuklar ve hamile kadınlar ise salmonella enfeksiyonu açısından yüksek risk grubunu oluştururlar.

  Ayrıca salmonella enfeksiyonu (salmonellosis) hamile kadınlarda ciddi enfeksiyonlara ve düşüklere neden olabilir.

  Hamile kadınların iguana ve benzeri sürüngenler ile temas etmemesi uygun olur.
   
 4. 26 Eylül 2009
  Konu Sahibi : EzgiMec
 5. zeynepb

  zeynepb 2 mayıs hedef 68 Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  9.119
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  146
  canım ben kendımı bıldım bılelı hayvan beslerım... bekarlıgımda kedı,kopek,kus,balık,hamster,su kaplumbagası,tavsan gıbı evde beslenebılecek her hayvanı besledım... evlendıkten sonra kedı aldık esımle ama cadı bızı bırakıp evden kactı ve bu olaydan 2 ay sonra da hamıle kaldım... bebegım dogdugunda tekrar eve havyan alıcam... bende gozumu dunyaya actıgımdan berı havyanlarla buyumusum. ne demek dısarı atmak ya? oda bı canlı en az senın benım kadar bakıma ve yasamaya ıhtıyacı war. hıc Allah korkusu yok mu atarsın dıyenlerın acaba? sakın boyle bı sey yapma derım ben. eger cok gereklıyse gecıcı bı sure bakabılecek bırılerıne verebılırsın ama dısarı atma hayvanlarını. hamıle kalmadan once veterınere de doktoruma da sormustum kedım ne olucak dıye. dıskısıyla temas etmemem halında bı problem olmayacagını soylemıstı ıkısıde tabıı bakımı ve asıları tam ıse... zaten kactı kızım gerı de gelmedı bı daha :sinifsinif:
   
 6. 26 Eylül 2009
  Konu Sahibi : EzgiMec
 7. nickminkenari

  nickminkenari sıkı sıkı tutun Pro Üye

  Katılım:
  2 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.402
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  148
  benimde evimde kedim var 38. haftalıkda hamileyim. etrafın ne dediği umurumda degil o benim ilk gözagrımm artık bana o konularda baskı yapamıyolar çünkü herkesi bi güzel payladım
   
 8. 26 Eylül 2009
  Konu Sahibi : EzgiMec
 9. EzgiMec

  EzgiMec UltraAslan Üye

  Katılım:
  3 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.998
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  148
  aynen kızlar ne kadar saçma konuşuyo insanlar sizene ya sonrada yok çocuk doğunca onunla nasıl ilgilenicekmişim bende dedim sizene hem onun çocuk gibi bakımı mı var çocuk daha zor dedim sonra yok kıskanırmış kıskançlıktan ısırırmış bende iyi işte küçüklükten bağışıklık kazanır dedim sırf sinir etmek için dedim bunu yoksa ısırcak bi köpek değil:))
  eşimde dedi bebek arabasına beraber oturtup gezdiricez:))
   
 10. 26 Eylül 2009
  Konu Sahibi : EzgiMec
 11. zeynepb

  zeynepb 2 mayıs hedef 68 Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  9.119
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  146
  bosver sagı solu dunyaya gozumu actıgımda bızımde kopegımız varmıs ve benı herkesten koruyomus bı annemle babamı yanıma yaklastırıyomus butun gun yatagımın basında nobet tutuyomus :asigim: sımdı öldü tabi... eger kopegıne ıyı bı terbıye ve egıtım verılmısse bıseycık olmaz... hem cocugun hayvan sevgısıyle buyur kı bence cok onemlı. sagda solda elınde sopa kedı kopek kovalayan cocuklar gıbı olmaz :eek:klava:
   
 12. 27 Eylül 2009
  Konu Sahibi : EzgiMec
 13. gundogmadan

  gundogmadan Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  3.626
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  hamileligim devam etmedi ama hamileligimde bebegim ve kopeklerim cunku iki tane var bende hayal ederdim ve bebegimin kopeklere atacagi kahkahayi hayal ederdim. arkadaslarimin bebekleri kopekleri gorunce cok kahkaha atiyorlar da:))
  ayrica yegenimiz bizdeyken kopegim ozellikle biri o agladiginda cok uzuluyordu. kopekleri iyi taniyan biri olarak kopeklerin disardan gelen cocuklari zaman zaman kiskanabilcegini biliyorum ama eger o bebek sizle yasarsa sadece korur. bebeginiz kopeginiz icin siz ve esiniz gb olacaktir yani ailenin bir parcasi. ayrica kiskanan kopeginde isircagini dusunenler sadece hayvanlari tanimayan bos konusan insanlardir.
  ben eminim zaten siz yazdiklarimi biliyorsunuz cunku kopekleri taniyorsunuz hic ama hic takmayin insanlarin dedigini tek sorununuz ilk gunlerde kopeginizin sizden ozel ilgi beklemesi olacaktir cunku evde ona edilen guzel sozler birden bir baska tanimadigi varliga edilecek kisa surede asilacak cok cok basit bir sorun bu durum.
  bebeginiz Masallah cok sansli olucak, boyle bir anne baba ve yaninda dunya tatlisi bir kopekcik :nazar:

  cok saglikli bir hamilelik ve kolay bir dogumla cok mutlu olursunuz Insallah.
   
 14. 27 Eylül 2009
  Konu Sahibi : EzgiMec
 15. peluse

  peluse *EBRU* Üye

  Katılım:
  15 Aralık 2008
  Mesajlar:
  2.431
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  148
  Benim de üç kedim var. Etrafın ne söylediği umrumda bile değil. Eskiden sinirleniyordum şimdi gülüp geçiyorum sadece cevap bile vermiyorum.

  Bir de 17 yaşında köpeğim var annemlerde kalıyor o. Daha öğrenciyken kimselere sormadan alıp getirmiştim. 37 günlüktü dişleri bile yoktu avucumdan bile küçüktü minişim.
  Çoook zor bir köpek oldu. Son derece agresifti. Maalesef eğitmeyi beceremedik. O zamanlar böyle internet falan da yaygın değildi bilemedik sosyalleştiremedik. Cınsi de terrier olduğu için zaten agresifliğe meyilliydi. Neyse eve tanımadığı kimseyi sokmazdı bir sürü insanı ısırdı. Şimdi yaşlılıktan dolayı kuzu gibi oldu o ayrı. :)
  Böyle olmasına rağmen yiğenime olsun kuzenimin çocuğuna olsun hiçbir şey yapmadı. Havlamadı bile. Sadece onları severken gelip kendini sevdirmek isterdi. Biz de asla birini severken iteklemedik onu daha çok sevdik. Böylece alıştı. Hiçbir zararı olmadı.
  Diyeceğim o ki benimki gibi son derece agresif bir köpek bile çocuklara, bebeklere karşı toleranslı olabiliyor. Yalnız başlarda birazcık kıskanıyorlar sadece.
   
 16. 27 Eylül 2009
  Konu Sahibi : EzgiMec
 17. EzgiMec

  EzgiMec UltraAslan Üye

  Katılım:
  3 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.998
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  148
  evet bencede hayvan sevgisiyle büyümek çok önemli üstelik hayvan sahibi olanların sorumluluklarını daha iyi yerine getirdiklerini duymuştum yani hiç bir zaman sorumsuz insan olmuyorlar
   
 18. 27 Eylül 2009
  Konu Sahibi : EzgiMec
 19. EzgiMec

  EzgiMec UltraAslan Üye

  Katılım:
  3 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.998
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  148
  canım çok teşekkür ederim inşallah sende en kısa zamanda tekrar kavuşursun bebişine:Saruboceq:
  benimkide terrier evet yabancılardan pek hoşlanmıyo eve kimsenin gelmesini istemiyo hatta zil çalınca delirmeye başlıyo terrier lerin huyu galiba bu:)) ama bu huyu bile güzel çünkü o benim köpeğim sokakta bulmuştum onu çok hırçındı hatta evde ısırmadığı kimse kalmadı:)) ama sonradan alıştı tabi acayip oyuncu bişey oldu evet kıskanıcak belkide bebeği ama ben asla ayrım yapmıycam ikisi arasında onada aynı eskiden nasılsa öyle davranıcaz ve oda zamanla bebişin aileden olduğunu kabul edicektir