Hamilelikte ilacı ilk 3 ay unutun!

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve koalayim tarafından 25 Eylül 2007 başlatılmıştır.

  25 Eylül 2007
  Konu Sahibi : koalayim
 1. koalayim

  koalayim Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Mart 2007
  Mesajlar:
  813
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Hamileliğin ilk 3 ayında hiçbir şekilde ilaç kullanılmaması gerektiği bildirildi. Dicle Üniversitesi (D.Ü) Tıp Fakültesi Jinekoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Talip Gül, hamilelikte gelişigüzel ilaç kullanılmasının hiçbir zaman önerilmediğine işaret etti.

  Gül, "Hamile kadının sağlığı kötüyse hekim kontrolünde yan etkisi en az ilaçlar kullanılmalıdır" dedi.

  Hamilelerin doktor kontrolü dışında ilaç kullanmalarının hem bebeğe hem de anneye büyük zarar vereceğine dikkati çeken Gül, şu uyarılarda bulundu:

  "Hamileliğin ilk ayında özellikle ilaç kullanılmaması gerekir. Hatta vitamin ilaçları bile alınmamalıdır. Bazı ilaçların yan etkisi nedeniyle bebekler sakat kalabilirler. Hamilelerin ilaçların yan etkilerini çok bilmeleri gerekir. Hastalar ilk aylarında hamile olduğunu bilmediği için ağır ilaçları kullanabiliyorlar. Bunun önlemi de adet gördükten hemen sonra ilaç kullanılmasıdır. Doktorlar da ilaç verirken, bunu göz önünde bulundurmalıdır. Kadın doğum uzmanları dışındaki hekimlerin de hamilelikte zararlı olan ilaçları çok iyi bilmesi lazım. Ayrıca, ilaç verdikleri zaman kadınlara hamile olup olmadıklarını sormaları gerekiyor."
   
 2. 25 Eylül 2007
  Konu Sahibi : koalayim
 3. bebeklik

  bebeklik Popüler Üye Üye

  Katılım:
  17 Eylül 2007
  Mesajlar:
  2.000
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  evet yaageçen hafta acaip hastalandım ama ilaç içmedim gittim kan tetsi yaptırdıktan sonra içtim dünde içtim hastalıım o yüzden devam ediyor haklı doktorlar....