Hamilelikte iş akdinin sona erdirilmesi ve kötü niyet tazminatı

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve dream83 tarafından 2 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

  2 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : dream83
 1. dream83

  dream83 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Nisan 2010
  Mesajlar:
  251
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  41
  Öncelikle hepinize merhaba;

  Konu ile ilgili bilgisi olanlar yanıtlarsa çok sevinirim
  .
  3 ağustos 2009 tarihinde özel bir firmada idari işler yöneticisi olarak işe girdim.
  Şu an 17 haftalık hamileyim.Öğrendiğim andan itibaren patronuma söyledim.İşyerinde muhasebe,finans ,insan kaynakları,satın alımlar,idari işler yönetimi ve asistanlık görevini maalesef tek başıma yaptığım için yarım günlük doktor kontrolü için bile ofisten ayrılmam sorun çıkarıyor.Patronumla yıllık izin konusunda görüştüğüm zaman (ağustosta 1 senem doluyor)kesinlikle yıllık iznime çıkamayacağımı ofisin 1 dk bile boş kalmasını istemediğini yurtdışı seyahatlerinin yoğun olduğunu ve programı organize edemeyeceğini söyledi.Üstelik öğlen paydosumu kaldırdı yemeğimi ofise söylemek zorundayım ve o yemeği yerken beni 1 dk rahat bırakmıyor.Ayrıca c.tesi pazar sürekli beni arayıp iş ile ilgili bişeyler soruyor veya bana telefon açıp (haftasonu) arkadaşlarımla evdeyiz karnımız acıktı bize yemek söyle, yok kahvaltı rezervasyonu yaptır, yok eve temizlikçi gönder,internetten şunu araştır, 118 bilmem kaçı ara falan yerin numarasnı öğren falan diye beni her haftasonu, saatin geç ya da erken olup olmadığına bakmaksızın rahatsız ediyor.
  Şimdi evdeki internetimi ve ev telefonumu iptal ettirdim çünkü artık istekleriyle başa çıkamıyorum maaşımın çoğu tel faturasına gidiyor.Geçen akşam yine aradı internetten biyeri araştır fiyat teklifi falan al beni geri ara hemen diye. Ben de söyledim internetimin olmadığını....Kıyameti koparttı...
  Şimdi yerime birini bakıyor.Yeni aldığı kişiye ben bir ay eğitim verecekmişim sonrasında da anladığım kadarıyla beni işten çıkaracak.Sorularım şunlar:
  1- Bir senem dolduğu için bana ihbar ve kıdem tazminatımı vermek zorunda olduğunu biliyorum bu arada işsizlik maaşına hak kazanıyorum (600 gün vs şartlar uyuyor) İşsizlik maaşı alırken doğum yapsam maaşım kesilir mi?
  2- Kötü niyet tazminatı talep edebilirim ama bu tazminat tutarı ne kadardır?


  Biliyorum uzun oldu ama çok dolmuşum...
   
 2. 22 Nisan 2011
  Konu Sahibi : dream83
 3. avukatistanbul

  avukatistanbul Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Ocak 2011
  Mesajlar:
  194
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  61
  merhaba
  İş Kanunu’nun 17. maddesine göre, iş güvencesi hükümlerinden yararlanamayan belirsiz süreli sözleşmeyle çalışan işçilerin iş sözleşmesinin fesih hakkının kötüye kullanılarak sona erdirildiği durumlarda bildirim süresinin üç katı tutarında tazminat (kötü niyet tazminatı) ödenmesi öngörülmüştür. 4857 sayılı İş Kanunu’nda kötü niyet tazminatı alan işçinin, ayrıca ihbar tazminatı ödenebilmektedir.