Hamilelikte masaj

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve lora tarafından 28 Mart 2008 başlatılmıştır.

  28 Mart 2008
  Konu Sahibi : lora
 1. lora

  lora buyrun benim!!! Üye

  Katılım:
  22 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  3.617
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  HAMILELIKTE MASAJ

  Gerek hamileliğin fiziksel değişimi, gerekse hormonların etkisiyle hamile bayanların oldukça hassas ve kırılgan olduklarını bildiren uzmanlar, bu durumda çevredeki kişilerin özellikle de eşlerin yardımının önemini vurguluyor. Gebeliğin 6. ayından itibaren kalça, bel, omuz kaslarında kasılma ve gevşeme olabilir. Bu değişiklikler bel, sırt ve bir çok bölgede ağrıya, uyuşmaya ve kramplara neden olabilir.


  Baş, boyun, sırt, el, kol, ayak ve bacaklara uygulanan masaj, anneyi dolayısıyla da bebeği mutlu eder. Masaj yaptırmak gevşeme ve rahatlama için en uygun yöntemdir. Derideki sinir uçlarını uyarır, kan dolaşımınızı artırıp, yorgun kasları yumuşatarak huzur ve zindelik verir. Ayrıca sindirime yardımcı olur ve lenf sistemini harekete geçirerek atık maddelerin boşaltımını hızlandırır.

  Rahatlatan Dokunuş

  Doktorların tavsiye ettiği kaliteli bir masaj yağıyla, el ile deri arasındaki sürtünme azaltılabilir ve masaj daha hoş hale getirilebilir. Masaj esnasında kullanılan aromalı yağlar gevşeyip canlanmanıza yardımcı olarak masajın etkisini artıracaktır. Hoş kokuları sayesinde güzel hayallere bile dalmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, rahat bir ortam yaratmak da oldukça önemlidir. Işıkları azaltmak, hafif bir müzik açmak ve yanlara yastıklar yerleştirerek destekli bir şekilde yan yatmak veya bacakları açarak sandalyede oturmak yapılan masajın kalitesini artıracaktır.

  Vücudun çeşitli bölgelerine özellikle de baş ve boyun bölgesine tek başınıza etkili bir şekilde masaj yapabilirsiniz:

  Alnın yumuşatılması: Ellerinizle yüzünüzü kapatın. Parmak uçlarınızı alnınıza, avucunuzun alt kısmını ise çenenize dayayın. Aralıklarla ellerinizi kulaklarınıza doğru çekerek şakaklarınızı ovalayın. Kaşların üzerine ve saçlı derinin başladığı bölgeye de masaj yapın.

  Çenenin yumuşatılması: Ellerinizin sırtıyla arka arkaya küçük darbeler vurarak çenenizin altındaki kan dolaşımını hızlandırın.

  Boynun ovulması: Cildinizi fazla çekmeden boyun kaslarınızı parmaklarınız arasında hissederek boynunuzu ve ensenizi yavaşça ovalayın. Kafatasının boyunla birleştiği bölümlere de masaj yapın.

  Karnın ve kalçaların ovulması: Ellerinizle karnınıza, kalçalarınıza ve belinize dairesel hareketlerle aralıklarla masaj yapabilirsiniz.

  Eşlerin ya da akrabaların yardımıyla, hamilelikte sık sık rahatsızlık veren bölgelerin başında gelen bacak, sırt ve bel bölgesine yapılan ara ara masajlar ağrıların dinmesini ve gün boyu daha az ağrı hissetmeyi sağlayacaktır.

  Bacak Masajı

  Bacak masajı birçok hamile kadını rahatlatıp gevşetir. Bu aynı zamanda bacaklardaki şişlik ve ağrılara, hatta bazı kadınların hamilelikte karşılaştıkları varis ve kramplara da iyi gelir. Bacaklarda sadece ayak bileklerinden uyluklara kadar hafifçe sıvazlayarak elleri tekrar aşağıya kaydırmak hamileleri gevşetmenin çok etkili bir yoludur. Tüm hareketler hafif olmalı ve sert vuruş tekniklerinden kaçınılmalıdır. Bacakları baş seviyesinden hafifçe yüksekte tutmak da şişlik ve ağrıları hafifletebilir. Varisli bacaklara da masaj yapılabilir ama hareketler çok yumuşak olmalı ve asla varisli damarlara doğrudan masaj yapılmamalıdır. Bacaklara masaj yaparken kemikli bölgelere, özellikle de dizle bilek arasındaki kemikli kısma ve dizlere çok hafif bastırmak gerekir.

  Sırt Masajı

  Sırt ağrıları hamilelikte belki de en sık rastlanan şikayetlerdendir. Sırt masajı bu rahatsızlığı büyük ölçüde giderebilir. Yan yatırılarak ya da sandalyeye ters oturtularak masaj uygulanabilir. Hamilelik boyunca bel üzerinde derin basınçlar uygulamak tehlikeli ve sakıncalıdır. Bol bol sıvazlayarak daha çok sakinleştirici etki yaratılabilr. Sabahları görülen mide bulantısı bile masajla hafifletilebilir. Sırtın orta kısmında belin hemen üstünden kürek kemiklerinin arasına kadar bastırarak masaj yapmak mide için etkili olacaktır. Bir elin tabanıyla omurganın kenarlarını ve sıvazlamak, kuyruksokumunun her yerinde başparmakla dairesel basınçlar uygulamak ve kaba etlerin merkezine derin bir şekilde bastırmak beldeki ağrıları gidercektir. Hareketler dengeli ve akıcı olmalıdır.

  Ayak Masajı

  Ayaklara yapılan sıkı, derin bir masajın büyük yararları vardır. Ayakta, özellikle de tabanında binlerce sinir ucu bulunur ve bu masajla tüm vücut uyarılabilir. Uygulanan teknikler, doğum yaparken bile son derece yararlıdır ve kasılmaların verdiği acıyı hafifletebilir. Ayak tabanını bir elde tutup diğerinin tabanıyla bastırarak sıvazlamak, tabanın merkezinden topuğa kadar bir hat üzerinde başparmakla derin bir şekilde ovmak son derece etkilidir.
   
 2. 20 Eylül 2008
  Konu Sahibi : lora
 3. zeynepela

  zeynepela Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  3.038
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  peki hamilelikte msaj aleti kullanan var mı