Hamilelikte nefes darlığı

Konusu 'Aralık Anneleri' forumundadır ve ballxixm53 tarafından 8 Eylül 2008 başlatılmıştır.

8 Eylül 2008
    Konu Sahibi : ballxixm53
  1. ballxixm53

ballxixm53 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    KIZLAR YA BEN DE ACAYİP Bİ ŞEKİLDE NEFES DARLIĞI OLUYO SANKİ NEFES ALAMIYORUM SZDEDE NEFES DARLIĞI OLUYOMU MERAK ETTİMCADIARZU:uhm:

2. 8 Eylül 2008
  3. goldgelb

goldgelb madre di mare Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    canım ben sırt ustu yatınca çok fena oluyorum...birden kilo aldık bir de sıcaklar malum tabiii...

4. 8 Eylül 2008
  5. ballxixm53

ballxixm53 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    sırt üstü yatmadan da oluyo gün içinde sık sık boğuluyo gibi oluyorum daha şimdi nefes darlığından çıkardım bütün yediklerimi cuma dr gidecem bakalım ne diyecek

6. 9 Eylül 2008
  7. ebrizm

ebrizm Prenses Beril in annesi Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    bende nefes darlığı değilde burnum çok tıkanıyor özellikle yatarken kalkıp 10 dk dolaşıyorum düzeliyor ama bu yüzden çok fazla uyanıyorum

8. 9 Eylül 2008
  9. EU1

EU1 Guest

bende çok daralıyorum nefesim yetmiyo sanki bana ama normalmiş rahim göğüs kafesi ve karın boşluğuna doğru büyüyüp baskı yaptığı için böyle sıkıntılar oluyomuş ee artık sona yaklaşıyoz olsun ya onlar sağlıklı doğsunlarda biz çekeriz

10. 9 Eylül 2008
  11. nurgunhan

nurgunhan 2. melegini bekliyor :) Üye

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    148
    Nefes darlığı hamilelik döneminde en sık karşılaşılan yakınmalardan birisidir. Özellikle hamileleiğin son dönemlerine doğru nefes darlığı sorunu yaşanabilir.

Bu durumun temel nedeni büyüyen rahimin karın ve göğüs boşluklarını birbirinden ayıran diyafram kasını yukarı doğru itmesidir. Ayrıca gebelik sırasında vücudunuzun oksijen gereksinimi daha da artacağından daha hızlı ve sık nefes almaya başlarsınız.

Nefes darlığı ya da çok kolayca nefes nefese kalma çoğu zaman hafif bir fiziksel aktivite ile bile ortaya çıkabilir.Birkaç basamak merdiven çıktığınızda bile nefes nefese kalabilirsiniz. Bu durum zararsızdır ve bebeğiniz üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.

Birden fazla bebek bekleyen yani çoğul gebeliği olan anne adaylarında durum daha erken ortaya çıkabilir ve tek bebek bekleyen anne adaylarına göre daha şiddetli olabilir. benzer şekilde anemisi olan yani kansızlık sorunu yaşayan anne adaylarında da nefes darlığı daha erken ortaya çıkıp daha şiddetli seyredebilir.

Çoğu zaman gebeliğin son birkaç haftası içinde bebek aşağıya doğru indiğinde nefes alıp vermede bir rahatlama yaşanır. Bu rahatlama özellikle ilk kez hamilelik yaşayanlarda belirgindir.

Daha önceden bilinen bir solunum sistemi hastalığınız varsa, nefes darlığının yanı sıra göğüs ağrısı, şiddetli çarpıntı, ellerde ve ayaklarda uyuşma gibi ek yakınmalara varsa böyle bir durumda doktorunuzun görüşünü almanız yararlı olabilir.
    alıntıdır.. a.s.

12. 9 Eylül 2008
  13. serpilla

serpilla Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    :1no2:bende de oluyor canım resmen kalbim sıkışıyor özellikle yemekten sonra otururken çok sıkışıyorum daralıyorum nasıl olacak böyle bilmiyom

14. 9 Eylül 2008
  15. fenerbahcemine84

fenerbahcemine84 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    146
    ballımcım canım benim melegimde ayağını kolunumu artık neresi tam bilemiyorum gögsüümün aştına dayıyor ve çok acı veriyor bunalıyorum.
    boğulcak gibi oluyorum.
    son ayda ne yapacağım bilemiyorumm.
    cuma dr gittiğimde sorcamm a.s.

16. 15 Şubat 2010
  17. elenanet

elenanet Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Bende 34 haftalık oldum akşamları özellikle acayip nefes darlığı yapıyo...nefes açlığımı bol bol esneyerek geçirmeye çalışıyorum...boğulacak gibiyim..

18. 23 Eylül 2010
  19. mimyase06

mimyase06 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    108
    valla bendeki efes darlıgını size anlatamam uyuyamıyorum bır de bogulacak gıbi oluyorum dr gidicem