hamilelikte organik saç boyaları

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve Banan tarafından 24 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

24 Temmuz 2008
    Konu Sahibi : Banan
  1. Banan

Banan Eşine Sırılsıklam Aşık..! Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaşlar hamileyim saçlarımı boyatmak istiyorum boyalar kimyasal diye vazgeçmiştim bu fikrimden ama kuaför bir arkadaşım organik yanii bitkisel boyaların hamilelikte bebeğime ve bana bir zarar vermeyeceğini söyledi sizce bu fikir doğru mudur ve hamile iken aranızda bitkisel boya ile saçlarını boyatan arkadaşlarım var mı merak ettim doğrusu...a.s.

2. 25 Temmuz 2008
  3. xkimyagerx

xkimyagerx Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    86
    İstanbul Üniversitesi eski öğretim üyesi biyo kimya profesörü Prof. Dr. Hulusi Barlas bir doğal ürün firmasının tanıtımı nedeniyle geldiği Adana’da, yaptığı açıklamada, şifalı bitkilerle başlayan, ardından kozmetiğe ve özellikle de saç boylarına sıçrayan "organik" trendini, tüketicilerin doğru bilgilendirilmesi koşuluyla desteklediğini belirtti.

Gıdadan kozmetiğe ve konfeksiyona kadar ham maddesi organik olan tüm ürünlerin insan sağlığına ve çevreye önemli katkılarının tartışılmaz olduğuna işaret eden Prof. Dr. Barlas, "Ancak, oluşan büyük pazarda fırsatçılara yer verilmemeli" dedi.

Prof. Dr. Barlas, "ambalajında ’organik’ yazan her boyanın organik ya da bitkisel olmadığını, bu durumun özellikle, kimyasal saç boyası kullanmaları yasak olan kadınlar için büyük tehlike yarattığını" savunarak, şunları söyledi: "Kadınların, organik sandıkları kimyasal katkılı boyaları kullanmasının bebeğe vereceği zarar telafi edilemez. Piyasada satışa sunulan tüm ürünler Sağlık Bakanlığının izniyle satışa sunulur. Ambalajın üzerinde tüm ürünlerin katkı maddelerinin tek tek yazılması, oluşabilecek yan etkilerin tüketiciye bildirilmesi zorunludur.

Ticari kaygı güden bazı firmaların, bu yasal zorunluluğu yasak savma şeklinde yerine getirdiğine tanık oluyoruz. Bu firmalar, ürünlerindeki katkı maddelerini tüketicinin anlamadığı teknik terimlerle, üstelik karınca duasını andıran büyüklükteki yazılarla etiketliyor. Ürünün, vücutta oluşturabileceği yan etkiler ise ambalajın hiç görünmeyen en alt tabanına yapıştırılıyor."

Prof. Dr. Barlas, her şeye rağmen geçmişten günümüze kullanılan kına ve türevlerinin, en doğal saç boyası olma özelliğini koruduğuna dikkati çekerek, "Kına gibi hiçbir kimyasal katkı maddesi içermeyen doğal saç boyaları piyasada var, ancak bunların kimyasal boya kadar etkili olduğunu söylemek doğru olmaz. Buna karşın, kişinin beklentilerine cevap verebilir" dedi.

Doğal olanla olmayanı ayırt edin!

Prof. Dr. Barlas, doğal kozmetiğin, doğadaki etken maddeler yardımıyla insan vücudunun bakımı ve güzelliğini amaçladığını, bunların cilde ve çevreye dost ham maddelerle sağlanabileceğini belirterek, şunları kaydetti: "Doğal olduğu iddia edilen ürünlerde BDIH (kontrol edilmiş doğal kozmetik) sertifikası aranmalı. Sentetik koku, renk ve konserve edici madde parafin ve diğer petrol kökenli maddeler içermemeli."

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Evrüke ise hamilelik sırasında annenin aldığı kimyasalların bebeği doğrudan etkilediğini bildirdi. Prof. Dr. Evrüke, gebelikte kimyasal katkılı boyalarla saç boyanması veya perma ve röfle işlemlerinde uygulanan kimyasal ilaçları önermediklerini, bu maddelerin, saç derisinden emilip kana karışabileceğini, bunun da bebekte çeşitli doğumsal anomaliye yol açabileceğini kaydetti.

4. 7 Aralık 2010
  5. flamingo2754

flamingo2754 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    ben de boyatmak istioyrum.ama henüz araştırıyorum organik boyaların zararlı olup olmadığını?
    yoksa kına mı yaksam?

6. 7 Aralık 2010
  7. flamingo2754

flamingo2754 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    ben de boyatmak istioyrum.ama henüz araştırıyorum organik boyaların zararlı olup olmadığını?
    yoksa kına mı yaksam saçlarıma..

8. 27 Mayıs 2011
  9. bekovebebis

bekovebebis Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    aynı dertten müzdaribim.saçlarımda çok beyaz var,boyamadan asla 9 ay duramam,daha da 2,5 aylık hamileyim,şimdiden sırıtmaya başladı beyazlar.lütfen saçını boyayan biri varsa yardım etsin.bi akıl verin!!!

10. 27 Mayıs 2011
  11. ozdnz

ozdnz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    63
    açıkçası ben olsam
    saçlarım tamiyle bembeyazda olsa hiç bir şekilde bu tarz şeyleri uygulamam
    piysada organik deniler ürünlerin çoğu kimyasal ve ticari amaç güdülerek yapılan şeyler.
    şahsen ben boyatmam kestirmem içeriğine güvenmediğim kremi bile elime yüzüme sürmem
    fondoten kullanmam ruj bile sürmem
    hepsi kimyasal çünkü
    ve hiçbirşey bebeğimden daha kıymetli olmazdı

tabii bu benim bakış açım....

12. 27 Mayıs 2011
  13. erobet

erobet Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    108
    bende beyaz falan yok ama olsa boyardım. bence o kadar ayrıntılı düşünmeye gerek yok. neticede doğduğunda yediği içtiği mamalar bile tam anlamıyla sağlıklı değil. kaldı ki hadi mama vermeyecem kendim emzirecem diyenler var onların da nasıl beslendiği yediği içtiğinin ne kadar doğal olduğu tartışılır. neticede boya maddesi ne kadar kana süte karışıyorsa yediğimiz sağlıksız şeylerdeki maddeler de karışıyor. yani bunun önüne geçilmiyor. tabi elimizden geleni yapmamız gerekir. ama anne psikolojisi de bebek sağlığı için önemli. anne kendini beyaz saçlarla mutlu hissetmezse bebeğine de iyi bakamaz. vs vs vs herkes kararında özgür tabi. ama bence çok abartmayın.

14. 27 Mayıs 2011
  15. Soru ilgeci

Soru ilgeci Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    55
    Ödül Puanları:
    153
    9 ay boyamasanız, ne değişir? sonuçta organik de deseler bitkisel de deseler kimyasal madde içeriyor.

Son düzenleme: 27 Mayıs 2011
  16. 27 Mayıs 2011
  17. gizemx

gizemx Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    88
    ben bitkisel boyayla boyattım saçımı yalnız çok araştırdım çünkü tüm bitkisel denilenler maalesef %100 bitkisel değil.Bazılarının içinde %2 amonyak peroksit falan oluyor boyanın tutması için.Bitkisel boya normal boya gibi çok iyi tutmuyor kına kokusundan rahatsız olmasam onu tercih ederdim ama kokular malum çoğumuz için sorun.Benim boyattığım boya Fransız markasıydı tamamen bitkisel eczacı hanım da kullanmış.Saçımda bu kadar beyazım olmasa boyatmazdım ama beyazlarım çok üstelik çalışıyorum moralim çok bozuluyordu.Yine de kokudan etkilenmeyecekseniz doğal kınayı tercih edin derim.

18. 30 Mayıs 2011
  19. tembel_karinca

tembel_karinca Allahım hayırlısını ver Üye

Beğenildi:
    371
    Ödül Puanları:
    113
    bu konuları okurken şunu düşünmeye başladım.Bazı arkadaşlar boyatma,9 ay dayan,herşey bebeğim için vs.yazmışlar.Bunları yazanların saçı her ay beyazlıyor mu?Dolayısıyla saçlarının rengi soluoyr mu?Aynaya bakmaktan nefret ediyorlar mı?ve herhangi bir işte çalışıyorlar mı?
    Ne yazık ki saçım her ay beyazlıyor ve düzenli olarak bitkisel boyayla boyatıyorum.şu günlerde hamile kalabilirim ve yine boyatıcam.çünkü bu beyaz saç olayını yaşamayan bilemez ve her şeyden önce hatta bebğimden önce ben olmalıyım.ben iyi olursam bebeğim iyi olur.benim psikolojim düzgün olursa bebğim de daha mutlu olur.şu sıralar bile saçım beyazladığı için ister istemez kendimi huzursuz hissediyorum. uzun lafın kısası arkadaşlar önce kendimiz iyi olmalıyız.sonra bebeğimiz.

Deniz Er, cicisko ve DygEge bunu beğendi.