Hamilelikte Oruç Tutmak Riskli!!!

Konusu 'Adım Adım Gebelik' forumundadır ve Baradiel tarafından 31 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

  31 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Baradiel
 1. Baradiel

  Baradiel Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  146
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Hamilelik, ıslam dininde oruçtan muafiyet için sayılan istisnalardan biridir ancak buna rağmen birçok hamile kadının ramazan ayında oruç tuttuğu görülüyor. Peki anne adayı ve bebek açısından bu durum sağlıklı mı? Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Sağlığı Bölümü’nden Op.Dr. ıbrahim Sözen, “Gebelikte orucun hem hamile kadın hem de gelişmekte olan bebek için zorlukları ve sakıncaları mevcuttur.”

  Gebeler, hamileliğin fizyolojisi icabı daha sık acıkıyorlar. Çünkü bu dönemde, bebeğe sağlamakla yükümlü oldukları ekstra kaloriyle birlikte günlük kalori alım gereksinimleri de artıyor. Op. Dr. Sözen şöyle diyor: “Gebelerin 3-4 saatte bir düşmeye eğilimli kan şekerlerini sabit halde tutmak için küçük öğünler alması tavsiye edilir. 2004 yılında Singapur’da yapılan bir çalışmada, oruç tutan gebelerin yarısından fazlası gebelik öncesindeki oruçlara göre çok daha zorlandıklarını, üçte biri ise oruca bağlı yan etkiler yaşadıklarını belirtmişlerdir.”

  Aç kalmak bebeği etkiliyor

  Peki orucun bebekler içinde bir riski olabilir mi? Op. Dr. ıbrahim Sözen soruyu şöyle yanıtlandırıyor: “Bebek için görülen en büyük tehlike, onların ileride nörolojik ve psikolojik gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebilecek ketonların oruç sırasında kanda artışıdır. Ketonlar şekerin hücrelerin kullanımı için ortamda olmadığı durumlarda depolanmış yağların yakılması sonucu açığa çıkarlar. Örneğin uzun süren açlıklarda vücudun şeker deposu çabuk tükenir ve hücrelerin enerji gereksinimi için yağlar yakılır. Bunun sonucunda hem anneye hem de bebeğe zararlı olabilecek ketonlar yağ yakılması sonucu açığa çıkarlar. Kontrol edilemeyen diyabette de aynı durum söz konusudur. 1995 yılında American Journal of Obstetrics and Gynecology dergisinde Rizzo ve arkadaşları tarafından yayınlanan bir çalışmada, kontrol edilemeyen diyabet ve uzun süreli açlık gibi durumlarda kanda oluşan yüksek keton oranlarının ileride bebeklerin beyin ve psikolojik fonksiyonlarında bozukluğa neden olduğu gösterilmiştir.”

  Hamilelerde yüksek ketonlara ulaşılmasının sebepleri nedir? Sorusuna ise şu yanıtı veriyor: “Gebelerde yüksek keton oranlarına kolaylıkla ulaşılmasının iki nedeni vardır. Öncelikle gebelerdeki açlık süreçleri gebe olmayan kadınlara kıyasla çok daha çabuk bir şekilde hipoglisemiye (kan şekeri düşüşü) yol açmaktadır. Kanda, bu düşüş nedeniyle, hücrelerin enerji olarak kullanımları için şeker kalmayınca da vücut yağlar yakar ve ketonlar bu yakımın yan ürünü olarak yükselir. Gebe olmayanlarda bu keton yükselmesi 24 saat içinde yoğunlaşırken, gebelerde bu süre 16 saat civarındadır. Yüksek keton oranlarının gebelerde oluşmasına olanak tanıyan ikinci neden ise gebelerde, özellikle ileri haftalarda, insülin direncinin gelişmesidir. Bu direncin çok yüksek olduğu durumlarda gebeliğe ait diyabet gelişir. Bu durumda kanda yeteri kadar şeker vardır ama bu şekeri hücrelerin kullanımına sokacak olan insülin görevini yapamaz. Şeker kanda yükselir ama hücreler yakıt olarak şekeri kullanamaz. Hücreler bu nedenle alternatif yakıt olan yağı yakarlar ve bu da açığa yüksek keton oranları çıkarır.

  Susuzluğa dikkat!

  “Oruç tutarken bir diğer potansiyel sorun vücudun sıvısız kalmasıdır.” Diyen ıbrahim Sözen şöyle devam ediyor: “Gebelerde damarlarda dönen kan ve sıvı miktarı çok artar. Bu kan ve sıvı miktarını koruyabilmek için gebelerin günde en az 3 litre civarında sıvı almaları gerekir. Nisbi sıvısızlık durumlarında, kan basıncı düşer, plasentaya (bebeğin eşi) ve dolayısıyla bebeğe giden kan akımı azalır. Bunun sonucunda bebeğin oksijenlenmesi ideal oranların altına düşebilir. Gerçekten de bebeğin beyninin oksijenlenmesinin testi olan ve ultrasonla yaptığımız bir ölçüm olan biyofizik profil skoru oruç tutan annelerin bebeklerinde tutmayan annelerin bebeklerine oranla daha düşük bulunmuştur. 2003 yılında International Journal of Gynecology and Obstetrics dergisinde yayınlanan bu çalışmaya göre bebeğin iyi oksijenlenmesinin en iyi ultrasonografik bulgularından biri olan fetal breathing (diyafram hareketi) oruç tutan annelerin bebeklerinde ciddi olarak azalma göstermektedir. Özetle, oruç tutmak isteyen hamile kadınların orucu, hamileliğin sonunda kaza orucu şeklinde tutmaları hem kendileri hem de bebek açısından çok daha olumlu olacaktır.”

  Emziren Anneler Oruç Tutabilir mi?

  Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Dr. Ela Tahmaz, emziren annenin oruç tutmasıyla ilgili şöyle diyor: Anne sütü konusunda yapılan araştırmalar kısa süreli yemek yememenin sütü azaltmadığını ancak ciddi sıvı kaybının sütü azaltabileceğini göstermiştir. 2- 5 ay arasında bebeği olup emziren kadınlar arasında yapılan bir çalışma göstermiştir ki, oruç sırasında anne sütünün içeriğinde bir miktar değişim olmaktadır. Alınan enerji miktarı, protein, vitamin A ve C gibi elemanların günlük ihtiyacın altında kaldığı saptanmıştır. Bu da emziren annelerin oruç sırasında süt kalitesinin etkilendiğini göstermektedir. Bu nedenlerle emziren annelerin, özellikle bebeğin sadece anne sütüyle beslendiği ilk 6 ayda bütün gün su içmemeleri doğru değildir. Oruç tutabilmek için gereğinden önce ek gıdalara ve mamaya başlanması da uygun bir davranış değildir. Ancak 6 ayın üzerinde veya başka nedenlerle zaten ek gıdalara başlamış bebeklerde oruç sırasında annenin yememe ve içmemesi daha kolay tolere edilebilir. Ancak bu durumda da mutlaka sahura kalkmak ve iftardan sahura kadar geçen süre içinde bol miktarda sıvı almak şarttır. Ayrıca günü dinlenerek geçirmeleri ve kendilerini fazla yormamaları de gereklidir. Bebeğin aynı aralıklarla emmeye devam etmesi ve ek gıdaların da aynı şekilde verilmesi önerilmektedir.
  Şunu da unutmamak gerekir ki, şeker metabolizması ile problemi olan anneler örneğin diyabet veya kan şeker düşüklüğü ya da diğer sağlık problemi olan annelerin oruç tutması risklidir ve mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir."

   
 2. 31 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Baradiel
 3. susaden

  susaden Popüler Üye Üye

  Katılım:
  13 Mart 2009
  Mesajlar:
  546
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  108
  eline sağlık .bide anlasa millet hala hamileyken oruç tutan insanlar var
   
 4. 31 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Baradiel
 5. arzueryildiz

  arzueryildiz Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  43
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  Bu bilgiyi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler. Bu yazıyı muhakkak diğer arkadaşlarımlar da paylaşacağım.
   
 6. 31 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Baradiel
 7. Baradiel

  Baradiel Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  146
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  evet kızlar paylaştıkça büyür çok teşşekürler. sadece insanların gerçekleri görmeleri lazım sonuçta oruç daha sonra farzı yapılabilinen bişe telafısı var ama bebegimiz aç kaldıgı için belkide ilerde bir çok sorunla karşılışıcaz ve evet bunun telafisi yok... :eek:lmaz:
   
 8. 31 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Baradiel
 9. cmr

  cmr Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2009
  Mesajlar:
  378
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  arkadaşım çok güzel bi paylaşım olmuş,

  nedense insanlar bunu kabullenmek istemiyorlar, belki bu yazıyı okuyunca bazı şeylerin farkına varabilirler...
   
 10. 31 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Baradiel
 11. EU3

  EU3 Guest

  BÖLE KONUALRA CVP YAZMIYORUM AMA Bı ARKADAŞA ABARTMIŞ RESMEN

  eline sağlık .bide anlasa millet hala hamileyken oruç tutan insanlar var
  NE YANı ÇOK ABES BıŞEYMI BU ORUÇ TUTMAK
  ORUÇ TUTULUYOR HAMıLE OLDUGUNUZU OGRENIYOSUNUZ AA HAMıLEYIM TUTUMIM AYY DOKUNUYOR DıYOSUNZ YA 3GUN ÖNCEDEN TUTUYODUNYA BıŞEY YOKTUYA
  YAPMAYIN ARKADAŞLAR KENDıNıZı BUKADAR NAZLANDIRMAYIN
  HAMıLE DEĞıLıM AMA KI OLAYIM TUTARIM BEBEGE ZARARA OLDUGUNU ıLK AYLAR ıÇıN DÜŞÜNMÜYORUM
  YA FARZEDERıMKI Bı HAFTASONRA ÖGRENDIM HAMıLE OLDUGUMU ORUÇ TUTTUM DIYE BEBEGIM GERı ZEKALI OLCK DEĞıLYA.
  ıSTERSENıZ TUTARSINIZ ıSTEMEZSENIZ TUTMAZSINIZ AMA NOLUR ORUÇ VE HAMıLELıĞı AYNı YERE KOYMAYIN
  RABBIM SAGLIKLA BEBKLERINIZI KUCAGINIZA ALMAYI DA NASIP ETSıN AMıN....
   
 12. 31 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Baradiel
 13. EU3

  EU3 Guest

  size şunu sormak istıyorum bu yıltutumadınız oruçunuzu seneye 30günüzü tutabilcekmisiniz
   
 14. 31 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Baradiel
 15. zemus

  zemus şöfeer Üye

  Katılım:
  7 Kasım 2008
  Mesajlar:
  3.938
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  148
  kesinlilkle haklısın canım..
  zaten zorunluluk yok tutan tutar tutmayan tutmaz hamile ve emzikliyken
  bin defa dile getirmeye gerek yok..:nazar:.
   
 16. 31 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Baradiel
 17. susaden

  susaden Popüler Üye Üye

  Katılım:
  13 Mart 2009
  Mesajlar:
  546
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  108
  o arkadaş ben oluyorum hiçde abartmıyorum arkadaşım.hamileyken oruç tutmak doğru bulmuyorum .bir çok insanda benim gibi düşünüyrdur eminim.
   
 18. 31 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Baradiel
 19. ilktuxgx

  ilktuxgx HAYATIM DAHA GÜZEL OLACAK Üye

  Katılım:
  5 Haziran 2007
  Mesajlar:
  410
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  3 aylık hamileydim ramazan başladığında günler kısa dedim-13 sene evvelden bahsediyordum-iftara yakın bayılıyordum.Doktorum kesinlikle izin vermedi.Ne olur bu tip konularda birbirimize kırıcı olmayalım .Arkadaşımız çok güzel bir paylaşım yapmış.Burada paylaşımda bulunan hanımlar oldukça bilinçli,eminim ki doktora danışmadan hareket etmyorlardır.Bebek bekleyen tüm hanımlara hayırlı doğumlar diliyorum.