hamilelikte sağlık ocağının önemi

Konusu 'Adım Adım Gebelik' forumundadır ve cemre18 tarafından 22 Kasım 2010 başlatılmıştır.

22 Kasım 2010
    Konu Sahibi : cemre18
  1. cemre18

cemre18 az kaldı Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hamile kaldıktan sonra sağlık ocağına kayıt yaptırmak gerekiyor mu?4.-5.aylarda aşı yapılıyormuş.bunu da sağlık ocakları yürütüyormuş.yapılan aşı sanırım tetanoz aşısıymış.sezaryen olursan diye...bu aşıyı kimler yaptırdı?doktorlar söylemiyor mu da sağlık ocağına gidiliyor?:KK28:
  2. 23 Kasım 2010
  3. zederdi

zederdi Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Saglk ocagı gercekten bu konuda onemlı. Ben de tanoz asısı yaptırmadım.Dogumda kullanılan aletler herhangı bır zarar gormemek ıcın yapılıyor ama benı saglık ocagından ne aradılar ne sordular.O hafta doktora gıtmıstım kendı doktorum yoktu,tetanoz asısı onerıldı dıye bı muhur vurulmus ama ben onu gormedım.Kendı doktorum da oldunmu dıye sormadı ben de yaptırmadım.39 haftalık hamıleyım ve bısı olucak dıye korkuyorum.Icımde bır tedırgınlık var.Yaptırmak ıstedım annem erken dogum sebebı olabılır yaptırma ben de yaptırmadım dedı ama artık bılmıyorum ne olaca.
  4. 23 Kasım 2010
  5. angel_nehir

angel_nehir Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    gebeliğin ilk 3 ayı içerisinde bağlı bulunduğunuz sağlık ocaklarına kayıt yaptırmak zorunlu.
    hatta sağlık ocaklarında da böyle bir afiş var. ben 3. ayımın sonunda bildirdim. hemşire bana iki doz tetanoz aşısı vurulman gerekli dedi. ilk hamileliğim olduğu için. doktoruma sordum 5 aylıkken vurunacaksın o zaman sana söyleyeceğim dedi. ama sağlık ocağının hemşiresine kalsa yarın gel yapalım demişti.
  6. 23 Kasım 2010
  7. capellas

capellas Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bende hamileliğimin başında kayıt yaptırmıştım her ay düzenli gidiyorum tansiyon kilo kontrolü yapılıyor iki kerede tetanoz aşısı oldum geçen ay halim yoktu gitmedim hemşire aradıki bi sorunmu var neden gelmedin diye bende sorun yok sadece halim yoktu dedim doktorada yeni gitmiştim tansiyonumu ve bebeğin durumunu sordu çok ilgiliydi bilmiyorum benim hemşiremmi öyle :) bence gidin derim zararı yok sonuçta :KK66: hemde mesela aşı beni koruduğu kadar doğduğunda bebeğide koruyacakmış koruyucu özelliği bebeğede geçiyor yani
  8. 23 Kasım 2010
  9. cemre18

cemre18 az kaldı Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    inşallah bişey olmaz canım ben de 18+1deyim
  10. 23 Kasım 2010
  11. cemre18

cemre18 az kaldı Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben sağlık ocağına hiç gitmediğim için afiş falan da görmedim.okulda velilerden duydum.zorunlukluk varsa da bilgilendirme yok yani...demek doktorlar da aşıyı söylüyor.bu aşı dışında başka aşı var mı acaba.tansiyona kiloya zaten her kontrolde bakılıyor.hem hastane hem sağlık ocağı...bilemiyorum,iki taraftan müdahale nasıl olur.
  12. 24 Kasım 2010
  13. Esra

Esra eski nickim azbideliiiii Üye

Beğenileri:
    204
    Ödül Puanları:
    63
    yaşadığım ilde aile hekimliği uygulaması var.bi gün kapı çaldı,doktormuş gelen,bu evde hamile varmış kim o diye:KK8:kayıt yaptırmam gerektiğini söyledi,3. ayın sonunda kayıt yaptırdım ordan da takip yapılıyor,2 tane aşı oldum.onun dışında herhangi bir sorun olduğu zaman telefonl ulaşıyorum ya da onlar arıyor kontrol zamanı geldiğinde...ben memnunum uygulamadan.
  14. 25 Kasım 2010
  15. cemre18

cemre18 az kaldı Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hem kendi doktoruna hem sağlık ocağına gitmek gerekli mi bilemiyorum.aşılar mantıklı.takip açısından sağlık ocağında beklemek falan çok yorucu.ben bir de idarecilik yapıyorum.her işimi özelde hallediyorum.vakit kaybından.bakalım ne olacak.:44:
  16. 27 Kasım 2010
  17. yasminkamu

yasminkamu mavi gül Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    canım her hamilenin gidip kayıt olması ve tetanoz aşılarını ( 2 doz 1 ay arayla yapılıyor) yaptırması gerekiyor.. doktorlar söylemiyorlar.. yani en azından benim doktorum git kayıt ol tetanoz ol flan demedi.. ben böyle bir durum var yaptırayım mı dedim yaptır kaydınıda ol dedi.. zaten doğumdan sonrada bebelerimizle beraber gidicez çünkü onlarında olması gereken aşılar var boy kilo ölçümleri var.. bunu hastaneler yapmıyor.. zararı yok fayzadı çok bence..
  18. 28 Kasım 2010
  19. sibush

sibush Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    sağlık ocagı benim yan apartmanımda olmasına ragmen hiç ugramamıştım.. gecenlerde hemsire bayan kapıdaydı siz burdamı oturuyosunuz neden kaydınızı yaptırmadınız nerdeyse doguracaksınız diye bildiğin fırca attı bana :))) ben hiç gerek görmedim.. tetenoz asısını doktorum kendi muayenehanesinde yaptı.. normalde saglık ocaklarıda yapıyormuş.. bunun dışında şeker yüklemeleri ve kan tahlilleride saglık ocaklarında yapılıyormus ücretsiz.. ben bilmediğimden özelde bir sürü para verdim testler için..
    bebek dogduktan sonrada bebeğin asılarını biz yapıyoruz dediler ilk hafta... ama ben o kadar minik bir bebegi küçücük ve hasta dolu olan bir saglık ocagına sokma taraftrı değilim.. zaten bebeginde kendi doktoru olacak ve takiplerini yapacak.. bide fazladan saglık ocagı bilemiyorum...