Hamilelikte Saç Boyama

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve NILBERA tarafından 17 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

17 Temmuz 2006
    Konu Sahibi : NILBERA
  1. NILBERA

NILBERA SeVGi KeLeBeĞi Pro Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    48
    Hamilelikte Saç Boyama

Gebelikte biz jinekologların en sık olarak karşılaştıkları sorulardan birisi de saç boyatmanın gebelikte bebeğe zarar verip vermeyeceği sorusudur. Bu konuda doktorlar arasındaki değişik görüş ayrılıkları mevcuttur.

Bazı hekimler saç boyatmanın gebeliğin ilk üç ayında olmaması ve daha sonra olabileceği yönünde görüş bildirirken diğer bir başka grup ise dip boya yapımının zararlı olabileceğini savunmaktadır.

Boya maddesi olarak piyasada çok sayıda ürün bulunmaktadır. Yine bazı doktorlar hastalarına bitkisel özlü saç boylarını kullanmalarını önermektedirler. Ancak bu ürünlerin içerikleri incelendiğinde, tıpkı kimyasal boyalarda olduğu gibi pek çok katkı maddesinden oluşmaktadır.

Klinik çalışmalara göre; gebelik süresince saç boyatmanın zararlı olabileceğine yönelik herhangi bir veri yoktur.

Ayrıca saç boyalarındaki kimyasal maddelerin hemen hepsinin yüksek düzeyde toksik (zehirli) olmadığı bilinmektedir. Diğer taraftan saç boyası yapıldıktan sonra kana geçen miktar son derece düşüktür.

Konu hakkında dünyadaki en saygın kurumlardan birisi olan ve üreme sistemi üzerindeki potansiyel riskleri inceleyen Amerikan Teratoloji Enformasyon Servisi, "eldeki veriler sınırlı olmasına rağmen çok büyük bir olasılıkla hamilelikte saç boyatmak güvenlidir" şeklinde görüş bildirmektedir.

Benzer şekilde Amerikan Obstetrisyenler ve Jinekologlar Derneği (ACOG) da hamilelikte saç boyatma ve permanın sakıncalı olmadığını bültenlerinde duyurmuştur.

Tüm bu bilgiler ışığında gebelikte saç boyatılmasının şu ana kadar bilinen herhangi bir sakıncası bulunmamakla birlikte fetusun oluşum dönemini kapsayan ilk üç ay içinde bu işlemden kaçınma (veya en azından dip boya yaptırmama) yönünde bir tedbir alınabilir.

Gebelik kişilerin psikolojik durumlarını da yakından ilgilendiren bir süreç olduğu için biz gebelerin kendilerine bakmalarını, saçlarını diledikleri şekilde boyatıp makyajlarını gönül rahatlığı ile yapmalarını kendilerine önermekteyiz.
    alıntıdır

Son düzenleme: 26 Mayıs 2009
  2. 26 Nisan 2007
  3. Sheker

Sheker Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    paylaşımın için teskler... bu hafta sonu saçımı kestirdim boyayıda konustuk kuaförümle röflede bişi olmaz ama dip boya sakıncalı dedi röflede diplere sürmedikleri için olsa gerek

4. 11 Eylül 2008
  5. asyacenk

asyacenk hep oğlum için varmışım Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkür ederim benim bebeğim 2.ayında lüskten değil benim saçlarım beyaz ve bebeğim için 2 aydır böyleyim 1 ay daha dayanıp röfle yaptıracağım.aynaya bakınca kendimi beğenmiyorum ama daha minicik can nasılda kıymetli onun için sabrediyorum.

6. 11 Eylül 2008
  7. Sersoy

Sersoy www.ebruhane.blogcu.com Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hamileliği hiç ama hiç ummadığım için ben 2 hafta önce boyattım saçlarımı... dilerim bi sankıncası olmamıştır :nazar:

8. 25 Eylül 2008
  9. Ceylan

Ceylan BiHüzünSaklı ve BinUmutla Pro Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kizlar merhabalar
    geçen gün saçimi patlican moruna boyattim bugün yarinda balyaj attirmaya gideceğim ama yaklaşik 1 aydir korunmasiz ilişkiye giriyoruz ya hamile kaldiysam zarari olmaz dimi test aldim gebelik yok ama yine de korkuyorum ilkgünlerinde bişey olurmu hamile olduğumdan değil sadece endişedir..merak..
    Tecrübelerinize ve tavsiyenize iht.var

10. 25 Eylül 2008
  11. Ceylan

Ceylan BiHüzünSaklı ve BinUmutla Pro Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kizlar merhabalar
    geçen gün saçimi patlican moruna boyattim bugün yarinda balyaj attirmaya gideceğim ama yaklaşik 1 aydir korunmasiz ilişkiye giriyoruz ya hamile kaldiysam zarari olmaz dimi test aldim gebelik yok ama yine de korkuyorum
    tecrübelerinize ve tavsiyenize iht.var

12. 25 Ekim 2008
  13. Claries

Claries O bir anne:) Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bende hamile olduğumu bilmeden yaklaşık 6 haftalıkken saçımı boyamıştım umarım bebeğime olumsuz bir etkisi olmaz

14. 25 Ekim 2008
  15. scaarlet

scaarlet Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    ben de daha 4 haftalık hamileyim. bende de cok beyaz var ve rahatsız edici şekilde belli oluyor. doktoruma da danışıp organik boyatmayı düşünüyorum. umarım doktorum onaylar.

16. 25 Ekim 2008
  17. ocean_girl

ocean_girl bir melek indi dünyaya!!! Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    38
    kıslar 3 aylık dönem geçmeden dipler boyanmas die duymuştum bu tamamda bazılarıda kestrme flan dio bu sadece batıl inanç gibi bişe dime yoksa ne zararı olcak saç kestirmenin?

18. 25 Ekim 2008
  19. meleğimsin

meleğimsin Guest

ben dr.a 9 haftalıkken gittiğimde ben bişi demeden o sakın saçını boyatma dedi demekki sakıncalı bence de boyatmamak gerekiyor.