Hamilelikte Tatil

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve EU2 tarafından 20 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

  20 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : EU2
 1. EU2

  EU2 Guest

  Yaz yaklaşıyor ve tatil en çok da anne adaylarının hakkı.Amerikan Hastanesi Kadın Sağlığı Ünitesi’nden Dr. Alper Mumcu, tatil planı yapan hamile bayanların dikkat etmesi gereken konuları anlatıyor.

  Tatil planı yapan anne adayının dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir?

  Gebeliğin erken dönemlerinde kanama ve düşük riski bulunanlarda seyahat etmek sakıncalıdır. ıleriki dönemlerde ise suyun gelmesi, kanama olması, erken doğum kasılmalarının varlığı gibi durumlarda da seyahat etmek kesinlikle sakıncalıdır. Tatil planı yapılırken gebeliği takip eden doktorun onayı alınmalıdır. Genel olarak çok zorunlu olmadıkça son üç ay içinde tatile çıkmamak daha uygundur.


  Seçilen tatil mekânının özellikleri nasıl olmalıdır?
  Bu konuda kesin bir kural olmamakla birlikte genelde temiz, mutfağı güvenilir tesislerin tercih edilmesinde yarar vardır. Ayrıca tesiste kısa sürede ulaşılabilecek bir doktor ve yakın çevrede gerekli donanıma ve personele sahip bir hastane olması avantajlıdır.


  Deniz ve güneşin anne adayına yarar ve zararları nelerdir?
  Gebelik sırasında yüzme sporu yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Bunların en başında temizliğinden emin olunmayan sulara girmemek geliyor. Bu nedenle çok fazla kişinin kullandığı havuzlar yerine denizi tercih etmekte fayda var. Gebelik öncesinde düzenli olarak yüzen kadınlar, daha önceki programlarına devam edebilirler. Ancak gebe kaldıktan sonra ilk kez denize girecekler biraz daha dikkatli olmak zorunda.

  Gebeliğinin ilk üç ayında bulunanlar için günde 20 dakika yüzmek yeterli. ıkinci üç aylık dönemde ise su eklem ve bağları destekleyerek bel ve sırt ağrılarının azalmasına yardımcı oluyor. Bu dönemde daha önceki yüzme alışkanlıkları aynen devam edebilir. Son dönemlerde ise yüzmede herhangi bir sakınca yok.

  Özellikle sık sık kramp giren kadınlar boy hizasını geçmeyecek derinliklerde yüzmeli. Olası bir kramp durumunda yardım alabilmek için suya tek başına girmemeye de özen gösterilmeli.

  Pek çok hamile kadının cildi gebelik sırasında daha hassastır ve güneş yanığına karşı daha korunmasızdır. Bu durumda cildiniz güneş ışınlarına her zamankinden daha fazla ve daha şiddetli cevap verir.


  Bununla birlikte güneş altında uzun süre geçirmeniz hem vücut sıcaklığınızın aşırı artmasına hem de vücudunuzdaki suyun azalmasına neden olabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı hamileyken uzun süre güneş altında kalmanız önerilmez.
  ıdeal olan sabah erken ve akşamüzeri geç saatlerde denize ya da havuza girmektir.


  Mayo seçimi nasıl olmalı?
  Hamile kadınların direkt güneş altında kalmaları önerilmez. Mutlaka gölgede ve tercihen üzerilerinde tişörtle dinlenmeleri daha uygundur. Yüksek koruma faktörlü kremler kullanılmalıdır.

  Yaz aylarında ve özellikle plajda su kaybı her zamankinden fazla olacağından sıvı alımına azami dikkat göstermek gereklidir. Vücudu fazla sıkmayan, hamileler için tasarlanmış mayoları kullanmak gerek
   
 2. 20 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : EU2
 3. chablisss

  chablisss Su akar yolunu bulur Üye

  Katılım:
  19 Kasım 2008
  Mesajlar:
  3.456
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  106
  çok güzel bir paylaşım olmuş canım.ellerine sağlık
   
 4. 20 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : EU2
 5. ozlemmutlu

  ozlemmutlu Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Nisan 2009
  Mesajlar:
  30
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  çok güzel ve aydınlatıcı bir bilgi olmuş ben de şu an 3 aylık hamileyim 1 ay sonra bende tatile gitmek istiyorum ancak korkularım var , acaba gitmesemmi diye düşünüyorumda