Hamilelikte Yeniden Hamile Kalınması

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve umudayolculuk01 tarafından 10 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  10 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : umudayolculuk01
 1. umudayolculuk01

  umudayolculuk01 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Haziran 2009
  Mesajlar:
  936
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Hamilelikte Yeniden Hamile Kalınması


  İtalya'nın başkenti Roma'da 6 aylık hamile bir kadının doğum yapmadan yeniden hamile kalmasını İHA'ya değerlendiren Türkiye Gazetesi Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Oparatör Dr. Yurdanur Erkılıç, "Bu tür olaylara 6 bin de bir rastlanır ancak doğum çok riskli olur" dedi.

  Normal bir hamilelikte kadının doğum yapana kadar yumurta döneminde bulunmaması gerektiğini ve adet görmediğini belirten Oparatör Dr. Yurdanur Erkılıç, "Aynı dönemde iki kez hamile kalmak fazla ilişkiye girildiğinde görülen bir durum. Hamile kaldıktan sonra bir kadının 3 yumurta birden üretmesi 6 binde bir rastlanacak bir olaydır. Doğum anında diğer bebeklerin Su keseleri ve kalp atışlarında bir problem olmazsa onlar da normal doğum zamanında dünyaya gelir. Ancak bu çocukların 9 Ay dolmadan dünyaya gelme riskleri fazladır" yorumunu yaptı.

  Fazla ilişkinin doğumdan bir ay öncesine kadar bir zarar vermediğini belirten doğum uzmanı, buna benzer bir olayın 1992 yılında Japonya'da yaşandığını hatırlattı.

  Uzman doktor Erkılıç, "Ancak orada tek gebeliğin üzerine yine tek bir gebelik söz konusuydu. İki buçuk aylık hamile olan bir anne adayının yeniden hamile kalması özel bir vaka olarak değerlendirilmişti. İtalya'daki vaka ise anne karnında 3 bebek olması" dedi.

  Erkılıç konuyla ilgili riskleri de sıralarken, "6 aylık olan bebeğin erken doğması riski var. Çünkü üçüzler in kesesi büyük olan bebeği sıkıştırır, anne adayında yüksek tansiyon riski bulunuyor. İlk doğum anında bugüne göre vücutları gelişmiş olan diğer bebeklerin zedelenmesi sakıncası var" ifadelerini kullandı.

  Roma'daki olayda 6 aylık hamile 20 yaşındaki Flavia D'Angelo adlı kadın doğum yapmadan hamile kalmış, rutin test sonrası doktor, anne adayı D'Angelo'ya karnında 3 bebeği olduğunu söylemişti.
  iha


  ilginççç

  :1shok: :1shok: :1shok:


  Diyadin Hamilelikte Yeniden Hamile Kalınması 318 Bayanlara özel 318