Hamilelikte Yüzme

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve EU2 tarafından 13 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

13 Temmuz 2008
    Konu Sahibi : EU2
  1. EU2

EU2 Guest

Hamilelikte Yüzme

Yaz ayları geldi.Deniz ve havuz en çok tercih edilen serinleme yerleri.Peki,hamilelikte yüzme zararlı mı?Gebe bayanlar havuza giremeyecek mi?

Uzmanlar,hamilelik döneminde yüzmenin, bebeğin gelişimi ve anne sağlığı için yararlı olduğu konusunda hem fikirler.Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında sabah erken saatlerde yüzüldüğünde, gebeliğe bağlı bulantı ve kusmaların azaldığı konusunda görüş bildiriyor uzmanlar.

Doktorlar, yüzme esnasında kol, bacak ve karın bölgesinde bulunan bütün kas gruplarının çalıştırılması sebebiyle kalp atım hızı ve alınan oksijen miktarı arttığından, dolayısıyla bebeğe giden oksijen miktarında da artışın söz konusu olduğunu belirityorlar.

Deniz Suyu ve Havuz Suyu Temiz Olmalı

Ancak hamile bayanların,gerek deniz gerekse havuzlarda yüzülebilmesinin tek şartı girdikleri deniz ve havuzun suyunun temiz olduğu konusunda emin olmaları.Kirli bir suya girmenin sonucu kapılacak bir enfeksiyon bebek için de anne için de risk oluşturabilmekte.

Bu sebeple hamilelerin deniz ve havuza girerken normalden daha fazla duyarlı olmaları gerekiyor.Ayrıca hamile bayanların direk güneş altında oturmamaları,gölgelik yerlerde yüksek koruma faktörlü kremler kullanarak sahil kenarında durmaları ve sıcakla birlikte yüksek su kaybı olduğundan bu konuya önem vermeleri gerekmekte.

Anne adaylarına faydalı bilgiler olması dileğiyle:)

2. 13 Temmuz 2008
  3. PembePanter

PembePanter Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    canım benim saol hayatım.bende çok merak ediyodum bu konuyu.yazlık yerde yaşıyorum ve sıcakta evden dışarı çıkmıyorum bile.ama yarın dr gittiğimde artık denize girmem uygunsa kendimi sulara atıcamm yanii :) çok özledimm denizii :)

4. 13 Temmuz 2008
  5. Borzo

Borzo Mucizemmm Pro Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Enfeksiyon kapma riskine karşı hijyenik bir havuz tercih ederdim...
    Ama maalesef günümüzde bu çok zor,Hala havuzları tuvalet olarak gören insancıklar var..
    Oyüzden yüzmeyi çok sevmeme ragmen hamileyken girmezdim herhalde..

Teşekkürler canım bilgiler için...

6. 13 Temmuz 2008
  7. birebira

birebira Herşey güzel olacak.. Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Bende yazlık yerde yaşıyorum ve hamile kalırsam denizde yüzmeyi çok istiyorum:))

8. 13 Temmuz 2008
  9. PembePanter

PembePanter Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    evet özlelikle kalabalık olan havuzlar malesefki tehlike saçıyo.insan olarak öğrenemedik bazı şeyleri malesef.ama ben yinede temizliğinden emin olduğum havuz dahi olsa yinede tercihim denizden yana.çünkü havuzlara bi çok madde katıyolar belki bununda bi zararı olabilir.en doğalı deniz...

10. 20 Haziran 2012
  11. derya87

derya87 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    yazlık yerde yasıyorum ve havuzda klorak oldugundan kesınlıkle gırmıyorum denızınde temız olan yerlerıne gırıyorum