hamileyken 2li ve üçlü tarama testi yaptıran varmı

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve naxar tarafından 14 Ekim 2008 başlatılmıştır.

14 Ekim 2008
    Konu Sahibi : naxar
  1. naxar

naxar Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    3cü ayıma girdim doktor benden zeka testi ve bebegin daum sendromu içerip içermiyceginin anlaşılcagı testler verdi aranızda yaptıranlar varmı yaptırmıycam diyorum allah korusun bişe çıkarsa üzülürüm mahvolurum ve gerikalan hamileligimde stresli geçer diyorum benm gibi düşünen varmı aranızda neolur bi fikir deyin yaptırsammı:KK43:

2. 14 Ekim 2008
  3. deniz2009

deniz2009 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben her ıkısını yapdırdım. özel klınıye gıdıyorum ve her ıkısını yapdırmamı ıstedıler ve bız yapdırdıq.önce ultrasonda bakıldı ense kalınlıqına,kordon baqına ve burun kemıyıne.hersey normal cıkdı.ultrasondan cıkınca testcın kan verdım ve bır kac soruya cevab verdım .aılede seker hastası,genetık hastalıqı olan varmı,sıqara ıcıyormuyum ,daxa önce ıçmısmıyım,yasımı,emelyat ve herhangı bır hastalıq kecırmısmıyım .verdıyım cevablardan bellıydıkı bebıs salıqlıdı ama ben yınede ıkılı ve uclu testıde verdım .herkese tavsıye edıyorum güvenılen yerde bu testlerı yapdırsın.bu arada hamılelıyın hayırlı olsun Allahın ıznıyle kucaqınıza alasız.salıqlı ve mutlu olsun amın:nazar:

4. 14 Ekim 2008
  5. naxar

naxar Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    cnm tşkrlr ama ben sigara kullanıyorum bu beni korkutuyor . o yüzden yaptırsaammı diyorum . biyandanda ya bişe çıkarsa hamileligim geçmes üzüntüden kahrolurum die düşünüyorum

6. 14 Ekim 2008
  7. BiRiCiGiM

BiRiCiGiM askinin biricigi Üye

Beğenildi:
    1
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    bende yaptirmistim bu testleri , sen bilirsin ama bence yaptir bütün hamileligin boyunca düsünmenede gerek kalmaz

8. 2 Şubat 2009
  9. suna....

suna.... Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    boşuna geriliyorsun ben yaptırdım ve benim yengem de sigara kullanıyor bu test çok önemli ilerisi için sonradan daha çok üzüleceğine şimdiden önlem amaçlı sen gönlünü ferah tut allahın izni ilede kucağına alırsın bebeğini

10. 20 Kasım 2009
  11. bihtera

bihtera Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar,
    Ben de 6 haftalık hamile olduğumu yeni öğrendim.Doktora gidince erken olmasına rağmen şimdiden düşünmem için tarama testlerinden bahsetti. Şimdiden endişelendim valla. Ben de kararsızım. Acaba yaptırayım mı? Bu yola girince dönüş olmuyo biliyorum. Bu testi yaptıran daha çok arkadaş deneyimlerini paylaşırsa çok mutlu mesut olurum...Hem ben
    m hem de benim gibi aklı karışık arkadaşlara çok yararlı olacak inanın:KK43::KK43::KK43::KK43:

12. 21 Kasım 2009
  13. dove

dove Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    neden yaptırmak ıstemedığınızı anlamadım ben..
    bu testler down sendromu ve benzer engellerın belırlenmesı ıçın gereken testlerdır. kan alıp değerlerdeki sonuçların normal sınırlarda olup olmadığına bakacaklar, özellıkle bebeğın ense kalınlığının ölçülmesi, serçe parmaklarındaki 2. kemığın olup olmadığına bakılması ve dızındekı kemığe bakılması olası bır down sendromu vakasının tespiti ıçın çok önemlıdır.

bence her anne adayı bu testlerı yaptırmalıdır.

14. 21 Kasım 2009
  15. dejavu_one

dejavu_one mutlu ve de umutlu... Pro Üye

Beğenildi:
    1.479
    Beğendikleri:
    29
    Ödül Puanları:
    113
    Bunu sormanız ve tereddütte kalmanız bile anormal.. Kesinlikle bu testleri her hamile bayanın yaptırması gerekir. Çok önemli testler bunlar.Önceden böyle imkanlar yoktu ve maalesef doğduktan sonra birçok problem görülebiliyordu şimdi böyle imkanlar var ve bir sorun görüldüğünde anne karnında önlem alma ve o rahatsızlığı giderebilme imkanı var.. Ya da doğduktan sonra ne gibi işlemlerden geçeceğinden haberiniz olması çok önemli.. Kalbide sorun olabilir organlarında olabilir bunlar artık anne karnında yada doğar doğmaz tedavi ediliyor. Doktorunuzda bebeğiniz doğmadan bilir ne olacağını hem doktorunuz hem siz kendinizi hazırlarsınız. Doğduğunda öğrenmek ve müdahele edememek daha mı iyi. Tabii ınşallah birşey çıkmaz. Ama bir de sonuçlar iyi çıktığında nasıl rahat olacağınızı düşünün. Bu şekilde 9 ay boyunca acaba birşeyi varmıdır diye endişeleneceksiniz. Hiç düşünmeyin bile..

16. 23 Kasım 2009
  17. office

office Tam Bağımsız Ruh Hastası Pro Üye

Beğenildi:
    6.320
    Beğendikleri:
    5.577
    Ödül Puanları:
    113
    o sizin söylediğiniz ayrıntılı ultrason. hamileliğin 20 li haftasında yaptırılıyor. ikili test sadece ama sadece bebeğin down sendromu riskini belirliyor ki bu %100 doğruluk payı içermiyor. yani testler sonucu down sendromu riski olan bebek gayet sağlıklı da doğabiliyor. ikili test riskli çıkması durumunda 3lü testi öneriyor doktorlar. eğer bunda da risk görülürse son olarak amniyosentez yapılıyor.

2 kere doğum yaptım. doktorum "2 li testin riskli çıkması durumunda eğer kürtaj olmak istersen bu testleri yaptır ancak ne olursa olsun ben doğurmak istiyorum dersen yaptırmana gerek yok sonuçta %100 kesin sonuç verir diyemem" dedi. ben çocuklarımda yaptırmadım
    ha ayrıntılı ultrasonu mutlaka ama mutlaka yaptırın. çünkü bazı rahatsızlıklarda doğum sırasında yapılan müdahaleler hayat kurtarıcı olabiliyor. ayrıntılı ultrasonda bebeğin kalbinden,gözlerine,kadar bütün organları-uzuvlarına bakılıyor.

şimdiden hayırlı doğumlar...

18. 22 Aralık 2010
  19. muka

muka Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Testleri yaptırsanızda yaptırmasanız da sonuçta karar size ait. Ama ne olduğunu bilmek ve en azından kendini hazırlamak bence en mantıklısı.