Hamişlikten önce FOLİK ASİT ve FAYDALARI

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve **SU** tarafından 22 Eylül 2008 başlatılmıştır.

  22 Eylül 2008
  Konu Sahibi : **SU**
 1. **SU**

  **SU** çocukta yaparım kariyerde Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  643
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  Hamile kalmak istiyorsanız veya hamile iseniz, iyi beslenmeniz önemlidir. Eğer 'Beslenme kılavuzu' (www.voedingscentrum.nl) na uyarsanız, ekstra'dan birşey yemenize gerek yoktur.

  Folik asit kullanımı ise farklı bir konudur. Folik asit çocuğun bazı belirli sakatlıklarla doğma şanşını azaltabilir. Bu bilgi yaprağında folik asit nedir, niçin ve ne zaman kullanmak zorunda olduğunuz ve bunu nasıl yapabileceğinizi okuyabilirsiniz.

  Folik asit niçin önemlidir?
  Hamileliğin ilk haftalarında çocukta merkezi sinir sistemi için düzenleme oluşur. Daha sonra bundan hareketle beyin ve omurilik oluşur. Bu sürecin iyi sonuçlanması önemlidir, çünkü yoksa çocukta sakatlıklar oluşabilir. Bu sakatlıklar nöral tüp defektleri (kusur) olarak isimlendiriliyor. Bu sakatlıklardan bir tanesi "açık omurga" veya spina bifida olarakda isimlendirilir. O zaman çocuk genellikle bedensel özürlüdür ve ayrıca zeka geriliğinede sahip olabilir. Bebek beyni olmadanda doğmuş olabilir (anensefali). Böyle bir çocuk genellikle doğumdan hemen sonra veya doğduktan sonra ilk hafta içerisinde ölür.

  Böyle bir sakatlığı olan çocuğa sahip olma şansı çok şükür ki çok azdır. Hollanda'da canlı olarak doğan 2600 çocuktan birinde nöral tüp defekti görülür (Gezondheidsvoorlichting dergisi, eylül 2000 sayısı). Bu doğuştan sakatlıkların bir kısmının ekstra folik asit kullanımı ile önlenebilindiği bilinen birşeydir. Folik asit sağlıklı bir bebek sahibi olmak için bir garanti değildir. Başka nedenler ve ırsi (kalıtsal) faktörlerde etkili olabilir. Fakat folik asit kullanımı nöral tüp defektli çocuk sahibi olma şansını azaltır.

  Folik Asit Nedir?
  Folik asit bir vitamindir. Bu maddeye doğal halde taze sebze, meyve, patates, baklagiller, kepekli- ve süt ürünlerinde rastlanır. Diğer vitaminler gibi folik asitide tablet halinde alabilirsiniz. Eğer sağlıklı ve değişik (çeşitli) şeyler yiyiyorsanız, normalinde yeterli folik asit alıyorsunuz demektir. Fakat hamile kalmak istediğiniz zaman, hamileliğinizin başlangıcında biraz daha fazla folik asite ihtiyacınız vardır. O zaman hergün 0,4 ile 0,5 miligram arası folik asit kullanmaya dikkat etmek zorundasınız. Hollanda'da satın almak için içinde ekstra folik asit içeren besin maddeleri henüz yok. Hergün yeterli derecede folik asit aldığınızdan emin olmak için beslenmenizi folik asit tabletleri ile destekleyebilirsiniz (günde bir sefer 0,4 veya 0,5 mg'lık folik asit tableti)

  Folik Asit Bütün Hamile Kadınlar Için Iyi mi?
  Folik asit hamile kalmak isteyen ve yeni hamile kalmış olan bütün kadınlar için iyidir. Onların bir veya daha fazla sağlıklı çocukları olmuş olsa bile. Günde 0,4-0,5 mg gibi az düzeydeki folik asitin zararlı yan etkileri anne adayı ve bebek için bilinmiyor. Hatta folik asiti biraz daha uzun süre kullanmış olsanız bile, örneğin hamile kalmanız biraz zaman almış olabilir.

  Eğer önceden nöral tüp defektli çocuğunuz olduysa, bir sonra ki bebeğinizinde nöral tüp defektli olma riskini daha fazla taşıyorsunuz. Böyle bir durumda günlük olarak daha yüksek dozda folik asit yutmanız çok önemlidir. Tekrar hamile kalmadan önce doktorunuzla temasa geçmelisiniz. Doktorunuz size tablet başına daha yüksek dozda olan 4 veya 5 mg'lık folik asit (günde bir tablet ) verecektir. Nöral tüp defektli bebeğe sahip olma riskinin yüksek olduğu diğer bütün durumlarda (örneğin gebenin şeker hastası olması, hamilelik sırasında anti-epilepsi ilaçlarının kullanılması, ailede ve yakın akrabalarda açık omurga veya kafatası olması) yüksek dozda folik asite ihtiyaç yoktur. Bu durumda bu bayanların yüksek risk taşımayan kadınlara günlük olarak tavsiye edilen miktarı kullanmaları mantıklıdır, yani günde 0,4 veya 0,5 mg.

  Folik Asit Kullanmaya Ne Zaman Başlayabilirsiniz?
  Hamile olmadan önce, ekstra folik asit yutmaya başlarsanız akıllıca davranmış olursunuz. Örneğin doğum kontrol hapını kullanmayı hamile kalmak istediğiniz için bırakacağınız zaman, aynı zaman da folik asit tabletleri yutmaya başlayabilirsiniz. Her zaman tam olarak başarılı döllenmenin gününü tahmin etmek mümkün değildir. Fakat göz önünde bulundurmanız gereken folik asit kullanımına döllenmeden en az dört hafta önce başlamanızın çok uygun olmasıdır. Böylece doğmamış çocuğun gelişimi için önemli olan dönemde (özellikle döllenmeden sonraki ilk 4 hafta) vücudunuzda yeterli folik asit bulunmasını sağlamış olursunuz. Folik asit kullanmaya hemen hamile kalmayı başaramamış olsanız dahi devam edin.

  Ve Folik Asiti Kullanmayı Ne Zaman Bırakacaksınız?
  Merkezi sinir sistemindeki bu sakatlıkları önlemeye yardımcı olmak için, döllenmeden 8 hafta sonrasına kadar ekstra folik asit kullanmak faydalı olur. 28 günlük siklusta sizin son menstruasyonunuzun (adet günü) ilk gününden sonra 10 haftadır.

  Folik Asiti Nereden Satın Alabilirsiniz?
  Eczaneden veya parfümeri dükkanlarından. Oradan 0,4 veya 0,5 mg'lık tabletlerden satın alabilirsiniz. Bunun için reçeteye gerek yok. Bazı multivitamin preparatlarınada folik asit eklenmiştir. Özellikle hamileler için hususi olan vitamin preparatlarını kullanmaya dikkat edin, çünkü bütün vitaminler zararsız değildir, aşırı derecede vitamin A doğmamış çocuk için zararlı olabilir. Hamileler için hususi olan multivitamin preparatları kullanırsanız, sadece folik asit içeren tabletlerden hala kullanmanıza gerek kalmaz. Yüksek dozdaki 4 veya 5 miligramlık folik asit tabletlerini sadece reçete ile alabilirsiniz.Yurtdışında (Amerika Birleşik Devletleri) piyasada folik asitle zenginleştirilmiş besin maddeleri bulunur. Hollanda'da da yakında benzeri besin maddelerini bulmak mümkün olacaktır. Bunları kullanacaksanız, doktorunuza veya eczacınıza ekstra folik asit kullanmanız gereklimi diye danışınız.

  Herşeyi Bir Düzene Koyarsak
  Hollanda'da canlı doğan 2600 çocuktan birinde nöral tüp defekti görülür. Nöral tüp defekti merkezi sinir sistemindeki bir defektir. Böyle bir sakatlığı olan çocuğa sahip olma şansı azdır. Bu şansı daha da azaltabilirsiniz. Az miktarda folik asit kullanımı siz ve çocuğunuz için basit, sağlıklı ve güvenlidir.


  Hamile olmadan en az 4 hafta önce ekstra folik asit alın. Örneğin doğum kontrol hapını kullanmayı bırakır bırakmaz.

  Eğer önceden nöral tüp defektli bebeğiniz olduysa, doktorunuzun veya jinekoloğunuzun (kadın-doğum uzmanı) tavsiyesi üzerine tableti 4 veya 5 miligram olan yüksek dozda folik asit yutarsınız.

  Diğer durumlarda normal dozdaki folik asit tabletlerinden yutunuz. Bunlar 0,4 veya 0,5 miligram folik asit içerirler.

  Bazı multivitamin preparatları folik asitde içerirler. Eğer hamileler icin hususi olan multivitamin preparatlarından kullanıyorsanız, ayrıca folik asit tabletleri kullanmanıza gerek yoktur.

  Döllenmeden sonraki 8 haftaya kadar folik asit kullanımına devam edin. Hemen hamile kalamamış olsanız bile. Daha sonra artık gerekli değildir.

  Normal dozdaki folik asit tabletlerini reçetesiz olarak eczaneden veya parfümeri dükkanından satın alabilirsiniz.

  4 veya 5 mg'lık folik asit tabletlerini yalnızca reçete ile alabilirsiniz.
   
 2. 22 Eylül 2008
  Konu Sahibi : **SU**
 3. aabeyazmelek

  aabeyazmelek YA HAY YA HALIK Üye

  Katılım:
  25 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  5.316
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  canım paylaşım için teşekkürler bende 1,5 seneyi geçkin süredir kullanıyorum
   
 4. 22 Eylül 2008
  Konu Sahibi : **SU**
 5. **SU**

  **SU** çocukta yaparım kariyerde Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  643
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  Canım sen jinekoloğ tavsiyesi ile mi başladın folikasite
  Bünyende ne gibi değişiklikler oldu?
  Ve eczaneye folikasit deyince alabilirmiyim?
  Herhangi bir yan etkisi olur mu?
  ne çok soru sormuşum :)
   
 6. 22 Eylül 2008
  Konu Sahibi : **SU**
 7. enterasan

  enterasan Yeni Üye Üye

  Katılım:
  25 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  788
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  bende 4 aydır kullanıyorum ....iyi de geç hamile kalırsam ne olacak sürekli kullanmam mı lazım?
   
 8. 22 Eylül 2008
  Konu Sahibi : **SU**
 9. birebira

  birebira Herşey güzel olacak.. Üye

  Katılım:
  6 Haziran 2008
  Mesajlar:
  651
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Bana doktorum folik plus almamı önerdi, günde 3 tane alıyorsun ve hergün aksatmadan alman gerekiyor. Ama gece yatmadan önce hepsini birden alabilirsin dedi. Bünyemde hiçbi değişiklik olmadı, yan etkiside yok. Eczanede reçetesiz satılıyor. Az soru sormuşsunkaydirigubbakcemile3
   
 10. 22 Eylül 2008
  Konu Sahibi : **SU**
 11. birebira

  birebira Herşey güzel olacak.. Üye

  Katılım:
  6 Haziran 2008
  Mesajlar:
  651
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Bak işte bunu bende bilmiyorum, doktora gidersem sorarım. Kızlar bu sorunun cevabını bilen varmı?? Bende merak ettim!
   
 12. 23 Eylül 2008
  Konu Sahibi : **SU**
 13. **SU**

  **SU** çocukta yaparım kariyerde Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  643
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  Folik Plus ı dün aldım.
  Üzerinde bebiş resmi var.
  İlacı alınca bir tuhaf oldu içim.
  Sanki ekim ayında hale olucakmışım gibi hisettim birden
  Belki de pisikolojik bilmem ki.....
  Eczacı arkadaşım var o da tavsiye etti.
  90 adetilk bir ilaç
  Dün akşam içmeye başladım.
  İnşallah bebişlerimiin olmasına katkı sağlar.
  Sevgiler
   
 14. 23 Eylül 2008
  Konu Sahibi : **SU**
 15. ozbican7

  ozbican7 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  216
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  canım bende 4 aydır kullanıyorum.bana günde 2 tane dediler ama ben 1 tane alıyorum.sende eczaneden alabilirsin.bir önce başla bence
   
 16. 23 Eylül 2008
  Konu Sahibi : **SU**
 17. ELALI

  ELALI biriciğim, canım kızım... Üye

  Katılım:
  12 Mart 2008
  Mesajlar:
  7.032
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Merhaba canım,
  Bende 4-5 aydır folik plus kullanıyorum bana dr. al demedi ben kendim almaya başladım.
  Demişsinya aksatmadan almak gerekiyor diye, ben ilk zamanlarda 3 tablet almıştım sürekli, ama hamile kalamayınca 1 tane almaya başladım. sonuçta bu ilaçlar birde olsa üçte olsa vücutta depolanıyo bu şekilde yapmamın bi sakıncası olurmu acaba :uhm:
  sana aksatmadan almanı doktorun mu söledi...
  şimdiden teşekkürlera.s.
   
 18. 23 Eylül 2008
  Konu Sahibi : **SU**
 19. ozbican7

  ozbican7 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  216
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Merhaba Elalı arkadaşım.aksatmadan günde 1 tane almanda hiçbir sakınca yok.ben hep öle kullanıyorum çünkü