Hangi Dekorasyon Tarzı Sizi Yansıtıyor

Konusu 'Dekorasyonda ip uçları, püf noktaları' forumundadır ve CanEs tarafından 20 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

  20 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : CanEs
 1. CanEs

  CanEs ÇoK MutluyuM Üye

  Katılım:
  14 Mart 2009
  Mesajlar:
  584
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  108
  French country (Fransız kır tarzı)
  İncecik beyaz perdeler, eski bir dolap, meşe ya da çamdan yapılmış çiftlik evi tarzında bir masa düşleyin. Buna birbirinden farklı, boyalı sandalyeleri ve pencere eşiğinde büyüyen otları ekleyin. İşte bu Fransız kır tarzıdır. Tabii iyi yemek ve içki ve rustik rahatlığı da göz önünde bulundurun. Yemek yenen mekanlar anahtar bölgeler. Renkler, mavi, toprak rengi gibi doğal renkler. Yüzeyler de gene taş, ahşap, kil gibi doğal materyallerle yapılıyor.

  [​IMG]
  [​IMG] Global
  Yabancı ve egzotik yerlerden alınan etkiyle ortaya çıkan karışımın ürünü olan bir tarzdır. Afrika, Polinezya, Hindistan ve Asya´dan pek çok eşyayı bu tarzın kullanıldı dekorasyonlarda görebilirsiniz. Global tarzlar genellikle, yerli halkın yaptığı sanatı , hayvan derilerini gibi materyalleri içerir. Kuzey Afrika, Tibet ve Türkiye´nin bu tarzdaki popülerliği son günlerde iyice artmıştır.

  [​IMG]

  [​IMG]
  Endüstriyel
  Endüstri Devrimi´yle ortaya çıkmıştır. Genellikle, krom, paslanmaz çelik gibi metaller kullanılır. Yüzeyler ya mat ya da cilalıdır. Bu malzemeler, 1900´lerin başlarında ve ortalarında, özellikle fabrika ve ofislerde kullanılmıştır. En çok kullanılan eşyalar, masa, tabure, sandalyedir. Bu stil genellikle yalnız başına kullanmak için fazla soğuk bir tarzdır.


  [​IMG]

  Memphis
  Bu tarz, mantıksız, renkli ve genellikle zevksiz olarak nitelenen bir tarzdır. Renk çarpışmaları, oransızlık, sert açı ve kenarlar bu stile özgüdür. Gene de bu tarzın heyecan verici ve eğlendirici olduğu kesin. Sanki "tasarımı fazla önemsemeyin."der gibi bir ifadesi var.

  Mid-Century Modern (Yüzyıl ortası modern tarz)
  Yüzyıl ortası modern tarz, 1940´tan 1960´lara kadar olan dönemi yansıtan popüler bir terim. Sade hatlar, açık renkli perdahlar, ya aerodinamik ya da hiç bulunmayan süsleme bu tarzın özelliklerinden. İşlevsellik çok büyük önem taşıyor. Bu tarzın başlıca imalatçıları: Heywood-Wakefield and Knoll. Ve başlıca tasarımcılar: Charles and Ray Eames, Aero Saarinen, and Russel Wright.  [​IMG] Minimal
  Her şeyin birbiriyle koordinasyon içinde olduğu, açık, toplu, az eşya kullanılan bir tarzdır. "Mükemmellik" bu tarz için anahtar kelimedir. Kullanılan renkler nötr ve siyah-beyazdır.

  [​IMG]

  [​IMG]
  Mission
  Mission olarak da anılan bu tarz 1800´lerin sonlarından 1920´lere kadar devam etti. Genellikle basit, açık çizgiler, diktörtgen, çoğunlukla büyük şekiller ve görünen eklemler bu tarzın özelliklerindendir. Arts-n-Crafts, makine teknolojisiyle el işini birleştiren ilk stildir. Bu tarzın temsilcileri; Stickley, Roycroft, Limbert ve Frank Lloyd Wright´tır.


  [​IMG]

  [​IMG]
  Modern
  Bu tarzın çıkış noktası Bauhaus´dur ve birbirlerine çok yakındırlar. Süssüz, sade ve işlevsel bir tarzıdr. Tasarımda modern terimi kafa karıştırabilir; çünkü hem bu tarzı anlatan bir iafe hem de geleneseli anlatan bir tanımdır.

  [​IMG]
  Neoklasik
  Neoklasik tarz Yunan ve Roma formlarında çıkmış ve 1700´lerin sonundan 1800´lerin ortalarına kadar popüler bir tarz olarak kullanılmıştır. Mobilyalar hafif ve zariftir. Doğrusal çizgiler kullanılmıştır. Empire ve Beidermeier tarzlarına yakındır.

  [​IMG] [​IMG]
  Primitive (İlkel)
  Bu tarzın anahtar kelimeleri doğal ve sadedir. Bu tarz eşyalar, ya kendi kendini yetiştiren sanatçılar yaparlar ya da gereklilik nedeniyle el işi olarak üretilirler. İyi kalite bir dokuma her zaman önem taşır. Çağdaş tarzlarla iyi uyum sağlar ve parlak yumuşak yüzeylerde iyi bir kontrast sağlar. Kırsal / Endüstriyel tarzda kullanılan eşyaların çoğu İlkel görüntülüdür.

  Rokoko
  18. yüzyılın başlarında Fransa´da ortaya çıkmıştır. Oldukça süslü ve karışık bir görüntüsü vardır. Kavisli uzaysal şekiller ve ahşap oymalar tipik özellikleri arasındadır.

  [​IMG]

  [​IMG]
  Rustik
  Genellikle kırsal bölgelerde uygulanır. Dağ ya da çiflik evlerini anımsatan bir duygu verir. Amerikan ceviz ağacından yapılma mobilya, geyik boynuzu tarzında avize ver puf koltuklar bu stilin tipik eşyalarıdır.


  [​IMG]

  [​IMG]
  İskandinav
  İskandinav mobilyasında uygulanan pek çok tarz vardır ama bunların çoğu sade, hafif ve süslemeden yoksunluk özellikleriyle göze çarpar. Renkler açık ve oranlar tatmin edicidir. Açık renk ağaç kullanımı ve boyanmış perdahlar tipiktir. İskandinav dekorasyon tarzının diğer tarzlarla olan karışımı genellikle iyi olur.


  Shaker
  Tam bir kır tarzıdır. Sade ama güzel çizgileriyle 1700 ve 1800´lerde varlık gösteren bir Amerikan din tarikatından doğmuştur.


  [​IMG]

  [​IMG]
  Güneybatı tarzı
  Özellikle ABD´nin güneybatısında uygulanan bir tarzdır. Santa Fe, Meksika ve Kızılderili tarzlarını içerir. Başlıca özellikleri; toprak-çöl renkleri, toprak çömlekler ve ağır urstik ahşap mobilyalardır.
  [​IMG]
  Geleneksel
  Pek çok stili bünyesinden barındıran bu tarz, tarihle hep bir bağlantı kurar. Koloni, Chippendale, Kraliçe Anne ve Erken Amerikan tarzları bu başlık altında toplanır.


  [​IMG]

  [​IMG]
  Viktorya
  En temel özelliği ağır süslemleridir. 1840 ve 1900 yılları arasında popülerlik sağlamıştır. Adına Kraliçe Victoria´dan alan bu tarzın mobilyaları, genellikle ağır, karanlık ve oymalıdır. Bu tarzı daha modern tarzlarla karıştırarak hoş bir görünüm elde edebilirsiniz.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 2. 31 Ocak 2010
  Konu Sahibi : CanEs
 3. olgu35

  olgu35 ölümden başkası yalan Pro Üye

  Katılım:
  11 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  3.424
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  148
  Minimal
  Her şeyin birbiriyle koordinasyon içinde olduğu, açık, toplu, az eşya kullanılan bir tarzdır. "Mükemmellik" bu tarz için anahtar kelimedir. Kullanılan renkler nötr ve siyah-beyazdır.boshayallersmile
   
 4. 31 Ocak 2010
  Konu Sahibi : CanEs
 5. hoscakal

  hoscakal Popüler Üye Üye

  Katılım:
  7 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.564
  Beğenildi:
  105
  Ödül Puanları:
  153
  Minimal ve Modern karisimi herhalde benim tarzim!
   
 6. 31 Ocak 2010
  Konu Sahibi : CanEs
 7. akasya26

  akasya26 Guest

  ingiliz tarzı mobilyalara, kombinlere bakmayı seviyorum
  o ince naif çizgilerin objeleştirilmesi hoşuma gidiyor
  onlar country demiş benim ingiliz dediğime.
  uygulamada ise az ve öz eşya. belki de minimalim bilmiyorum
   
 8. 31 Ocak 2010
  Konu Sahibi : CanEs
 9. osge1989

  osge1989 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  29 Aralık 2009
  Mesajlar:
  3.414
  Beğenildi:
  1.345
  Ödül Puanları:
  238
  minimal
   
 10. 31 Ocak 2010
  Konu Sahibi : CanEs
 11. lalelal

  lalelal Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  549
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Minimal ve modern tarz benim tarzlarım.
   
 12. 1 Şubat 2010
  Konu Sahibi : CanEs
 13. kusko

  kusko öylesine işte... Üye

  Katılım:
  11 Eylül 2009
  Mesajlar:
  2.681
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  148
  MıNıMAL VE MODERN TARZZ.bayanssulusmile
   
 14. 2 Şubat 2010
  Konu Sahibi : CanEs
 15. bebiskom

  bebiskom ναяℓığıη öу&#8467 Üye

  Katılım:
  17 Nisan 2009
  Mesajlar:
  3.814
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  148
  Minimal ve modern
   
 16. 2 Şubat 2010
  Konu Sahibi : CanEs
 17. NohutluPilav

  NohutluPilav :)))))))))))))))))))))))) Pro Üye

  Katılım:
  11 Eylül 2007
  Mesajlar:
  8.279
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  Minimal ve modern
   
 18. 13 Mart 2010
  Konu Sahibi : CanEs
 19. gelmesendeolur

  gelmesendeolur Popüler Üye Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.191
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  108
  işte benim tarzım bayılırım egzotik dekorlara
  [​IMG]