Hangi erkeği niye seviyoruz?

Konusu 'Ah Erkekler' forumundadır ve angelike tarafından 4 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  4 Haziran 2007
  Konu Sahibi : angelike
 1. angelike

  angelike Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2007
  Mesajlar:
  172
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Hayatımızda en çok olmasını arzu ettiğimiz, geldi mi gözümüzü kör eden sihirli dokunuşun adı "aşk"... Nice sanatçının ilham kaynağı, insanlık tarihi kadar geçmişi eski olan bu duygusal depremin de şifreleri çözülmeye başlıyor. Farklı ülkelerde aşk üzerinde araştırma yapan bilim adamları, bizlere bu esrarengiz duygu hakkında önemli ipuçları veriyorlar.


  Aşık olduğumuz kişiyi neye göre seçiyoruz?  Sevdiğiniz erkeği tamamen tesadüfen seçtiğinizi mi sanıyorsunuz? Bilim adamları aksi düşüncedeler ve aşık olurken ya da eşimizi seçerken nelerden etkilendiğimizi açıklıyorlar...


  1- Mükemmeli değil sıradanı istiyoruz


  Estetik ameliyatlara para yatırmadan önce bu açıklamaya bir göz atın. Karşı cinste çoğunluğun tercih ettiği "kusursuz" bir yüz değil, her gün karşılaştığımız yüzlermiş. İskoçya’nın tanınmış bir üniversitesinde görev yapan bir psikoloji profesörü, yaptığı testlerle bunu kanıtlamış. Üniversite öğrencileri arasında yapılan testlerde, deneklerden ikişer farklı fotoğraf grubu arasından seçim yapmaları istenmiş.

  Seçim yapılması istenen fotoğraflardan birinci grup fotomodellere aitken, diğeri okuldaki öğrencilere ait fotoğraflarmış. Sonuç size sürpriz gibi gelebilir ama teste katılan öğrencilerden çoğu, gösterilen ikinci gruptaki fotoğrafları tercih etmiş. Yani çok yakışıklı, çok güzel fotomodelleri değil, tanımadıkları ama okul koridorlarında rastlaşma şansları yüksek olan öğrencilerin fotoğraflarını beğenmiş ve seçmiş denekler.

  2- Kova kovayı, boğa boğayı seçer


  Bu da inanılması güç ama gerçek bir araştırma sonucu; aynı burçtan olan çiftlerin beraberlikleri daha uzun sürüyor! Bu gerçeği, İsviçre’deki astrolojinin gerçekliğini deneylerle ve matematiksel olarak inceleyen bir enstitü olan "IMWA Enstitüsü" uzun vadeli testlerle kanıtlamış.


  Araştırma kapsamında, İsviçre’de 1987 ile 1994 arasında evlenen çiftlerin doğum günleri incelenmiş ve süregelen evlilikler arasında aynı burca sahip çiftlerin, açık farkla önde olduğu görülmüş.


  3- Duygusal erkekler tercih ediliyor

  Vücutları kas yığını, yüzleri sert ifadeli, maço erkekler, aksiyon filmleri için aranan tip olabilir ama gerçek hayatta kadınlar, daha kadınsı yüz hatlarına sahip, duygusal erkekleri tercih ediyorlar. Dolgun dudaklı, çıkık elmacık kemikli, iri gözlü, ince uzun parmaklı erkeklerin daha güvenilir olduklarını ve "iyi aile babası" olacaklarını düşünüyoruz içgüdüsel olarak.


  Diğer yandan "maço" erkeklerin testosteron seviyelerinin, dış görünümü daha yumuşak olan erkeklere göre yüksek olduğu bilim adamları tarafından onaylansa da, bu "taş fırın erkekleri" daha sık aldatmalarıyla tanınıyorlar maalesef.  4- Üstün özellik arayışı


  Eşit haklara sahip, iyi kazanan kariyer sahibi kadınlar bile, erkekte daha yüksek bir gelir seviyesi ve daha iyi bir statü arıyorlar. Böyle bir erkeğin, kendilerinden biraz daha yaşlı olmasına da pek itirazları yok. Bu tercihimizin ardında, içgüdüsel olarak kendimize ve çocuklarımıza iyi bakacak "koruyucu" bir erkek arayışımız yatıyor.

  5- Benim gibi biri


  Tüm bilim adamları bir konuda hemfikirler; partner seçiminde en çok aranan özellik "benzerliktir". İlgi alanlarımız olsun, fikirlerimiz, sosyal statümüz, gelecek planlarımız olsun, bizimle uyuşan bir eşle çok daha iyi anlaşabiliyoruz. Bu durum, tüm beraberliklerin kalıcılığında çok önemli bir rol oynuyor. Hatta, mutlu ve iyi anlaşan çiftlerin dış görünüm olarak da birbirlerine benzedikleri, en son yapılan araştırmalarda net bir şekilde ortaya çıkıyor.  Aşkın kimyasını bilmek zor değil


  Aşk nerede başlar; kalpte mi, beyinde mi? Yoksa gerçekten mideden mi geçiyor kalbe giden yol? Siz siz olun aşkın kendi kimyası içinde belli yasaları olduğunu unutmayın. Belki de ilişkinizin geleceği bu yasalarda gizlidir.