harika cocuk nasil yetistirilir...okuyun...ilk 6 yil cok onemli...

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve benkibele tarafından 4 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

  4 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : benkibele
 1. benkibele

  benkibele Popüler Üye Üye

  Katılım:
  9 Şubat 2008
  Mesajlar:
  4.944
  Beğenildi:
  23
  Ödül Puanları:
  106
  arkadaslar mailime gelen bir yaziyi sizinle paylasmak istedim.

  Yazari: Tim Seldin. Kaknus Yayinlari..

  Haberin Orjinal Metni


  Dünyaca ünlü Montessori eğitim yöntemi, özel oyunlar, fikirler ve etkinliklerle çocukların özgüvenini, kişiliğini ve becerilerini geliştiriyor. Montessori Vakfı Başkanı Tim Seldin’in Kaknüs Yayınları’nca Türkçe’de yayınlanan ‘Harika Çocuk Nasıl Yetiştirilir?’ adlı kitabı yöntemi detaylarıyla anlatıyor.

  Çocuklar dünyaya bomboş, tertemiz bir kağıt gibi geliyor. Zaman içinde o kağıda yazılanlar da onların karakterlerini, alışkanlıklarını, yapılarını ve becerilerini şekillendiriyor. Haliyle onları mutlu ve duyarlı bireyler olarak yetiştirmek çok çetin bir görev. “Her öğretmen anne veya baba olmayabilir ama her anne baba mutlaka bir öğretmendir” diyor eğitimci Tim Seldin. Türkiye’de yeni yayınlanan ‘Harika Çocuk Nasıl Yetiştirilir’ kitabının yazarı olan Seldin, sözlerine şunu da ekliyor: “Anne-baba olarak görevimiz sadece çocukları beslemek, kucaklamak ve korumak değil. Aynı zamanda onlara bağımsız hareket edebilmeyi; kendilerine güvenen, doyuma ulaşmış, başarılı ve mutlu birer yetişkin olmayı öğretmeliyiz.” Peki, bunu nasıl yapacaksınız? Cevap Seldin’in kitabında! ‘Harika Çocuk Nasıl Yetiştirilir?’de sunulan bütün o renkli, eğlenceli, öğretici, ilginç, yaratıcı ve faydalı bilgilerin temelini ise 100 yıllık, dünyaca ünlü bir çocuk eğitim yöntemi oluşturuyor: Montessori Metodu.

  AMAÇ ÖĞRENME İSTEĞİNİ ARTIRMAK

  1900’lü yılların başında çocuk eğitimine yepyeni bir anlayış getirerek dünyada devrim yaratan eğitimci ve bilim kadını Maria Montessori’nin geliştirdiği bu eğitim metodunun temel felsefesi şu: “Eğitimin amacı sadece çocuğa bilgi aktarmak değil, her çocuğun tabiatında zaten var olan keşfetme ve öğrenme isteğini uyandırmaktır!” Metot, çocuğun okula ve öğrenmeye karşı pozitif tutum edinmesini hedefliyor. Bunun yanında her çocuğun kendine güvenini geliştirmesini, konsantrasyonunu artırmasını, doğru ve olumlu alışkanlıklar geliştirmesini ve en önemlisi çocukta kalıcı merakın beslenmesini amaçlıyor.

  Kendisi de bu metotla büyümüş olan ve şimdi de Montessori Vakfı Başkanlığı’nı yürüten Seldin, yeni kitabı aracılığıyla başarısı kanıtlanmış bu eğitim metodunun tüm püf noktalarını dünyayla paylaşıyor. Kitapta günlük hayatta rahatça uygulanabilecek sayısız yöntem, egzersiz, eğitici ve yaratıcı oyunlar, eğitimde kullanabileceğiniz renkli aksesuarlar tüm detaylarıyla önünüze seriliyor. Çocuk için güvenli ve özgürleştirici ev dekorasyonu, duyuları geliştirecek faaliyetler, ev işlerini, nezaket kurallarını ve öz bakımı öğretecek yöntemler de cabası… Kısacası, Montessori Metodu’nun sunduğu basit ve eğlenceli tavsiyelerle kendi çocuğunuzu bir harika çocuğa dönüştürmeniz hiç zor değil!


  Montessori Metodu’nun temeli

  Zeka dahilere mahsus değildir. Her çocuk doğuştan zekidir. Küçük yaşta, doğru uyaranlarla, mantık yürütme ve problem çözme yetenekleri geliştirilebilir.


  Eğitimde en önemli dönem hayatın ilk 6 yılıdır.

  Çocukların ihtiyacı olan şey, kendi kendilerine yetebilme ve bağımsız hareket edebilme becerilerini geliştirebilmektir.

  Sınavlar ve yarışlar çocukları iyi eğitmek için etkili yöntemler değildir. Bir çocuk, okulunu güvenli, heyecan verici ve eğlenceli olarak gördüğü zaman çok daha iyi öğrenebilir.

  Özsaygı, özgüven ve yetkinlik hissi ile yeni bilgiler öğrenip kendini geliştirme arasında doğrudan bağlantı vardır.

  En iyi öğrenme metodu, öğrenilen şeyi tecrübe ederek, günlük yaşamda uygulayarak ve problem çözme becerisi olarak kullanarak öğrenmektir.

  Çocuğun öğrenmesinde en kritik dönemler

  Montessori’ye göre çoğun öğrenmesinde en kritik dönem 0-6 yaş aralığı. Bu süre zarfında da her konu için farklı bir ideal öğrenme dönemi var. Eğer çocuğunuzun hangi dönemde hangi konulara ilgi duyduğunu ve onu bu alanlarda nasıl eğiteceğinizi bilirseniz zihinsel kapasitesini ve becerilerini artırabilirsiniz. İşte kitaptan birkaç ipucu…

  HAREKET DÖNEMİ (0-1 yaş):
  Bebek nesneleri tutmayı, dönmeyi, emeklemeyi ve yürümeyi bu dönemde öğrenir. Ona mümkün olduğunca fazla hareket özgürlüğü vermek önemlidir. Evinizi ya da çocuk odasını çocuk dostu ve güvenli bir şekilde dekore etmek hem hareket kabiliyetini artıracak hem de özgürce gezip eşyaları inceleyerek keşfetmesini sağlayacaktır.

  DİL GELİŞİMİ DÖNEMİ (0-6 yaş):
  Ona resimli kitaplar okumak, evdeki eşyaların isimlerini öğretmek önemlidir. ‘Şimdi seni kucağıma alıyorum’ gibi yaptıklarınızı açıklayıcı şekilde onunla sürekli konuşarak dil ile davranışlar arasındaki bağlantıyı kurmasını da sağlarsınız.

  DUYULAR (2-6 yaş):
  Duyuların öğrenimi, doğumdan itibaren başlar fakat 2 yaşından itibaren tat alma, duyma, dokunma ve koklama çocuğun daha fazla ilgisini çeker. Bu dönemde çocukların duyularının farkına varmalarını sağlayacak egzersizler yaptırmak önemlidir. Bunun için doğadan faydalanabilirsiniz.

  DÜZENLİLİK (2-4 yaş):
  Bu dönemde çocuklar günlük rutin işleri çok severler. İstikrardan ve tekrarlardan hoşlanırlar. Ona su doldurmak, masa kurmak, düğme iliklemek gibi basit işler vererek hem kendi öz bakımını hem de ev işlerini öğretebilirsiniz. Kendi işini görebilme becerisini kazandırmak, ona özgüven ve bağımsızlık aşılar.

  MÜZİK (2-6 yaş):
  Müzik, çocuğun günlük hayatının bir parçası olduğunda, çocuğunuzun ritim ve melodi gelişimine bu dönemde kendiliğinden ilgi gösterdiğini fark edersiniz. Müzik eşliğinde şarkı söylemek, dans etmek, el çırpmak gibi oyunlar oynayabilir, davul, gitar, zil gibi müzik aletleri kullanmaya teşvik edebilirsiniz.

  UZAMSAL İLİŞKİLER (4-6 yaş):
  Bu dönemde çocuğunuz boyut ve mekan ilişkilerini daha iyi anlayacaktır. Karmaşık yapbozlar üzerinde uğraşmak zihinsel gelişimine önemli katkılar sağlayacaktır.

  MATEMATİK (4-6 yaş):
  Rakam ve nicelikle ilgili bu kritik evrede çocuğa somut matematik egzersizleri yaptırmanın birçok yolu var. En basiti ise sayı saymayı öğretmek. Mutfakta yemek yaparken malzemeleri birlikte saymak, oyuncakları saymak gibi günlük hayatta birçok fırsatı değerlendirebilirsiniz.
  (Mine Akverdi)
   
 2. 4 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : benkibele
 3. nazlxixm28

  nazlxixm28 BANA GÜNEŞ GİBİ GEL :) :) Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  292
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  [COLOR="Purple"]canım paylasımın için tesekkürler emeğine ellerine sağlık[/COLOR]
   
 4. 5 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : benkibele
 5. MORBONCUK

  MORBONCUK ECRİN&SELİN Üye

  Katılım:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  990
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Canim teşekkürler çok güzel bir konu benimde 2,5 yaşinda kizim var ve bende br çok şeyi ona yazarin anlattiği şekilde aşiliyorum inşallah ilerde oda özgüveni sağlam kişiliği sağlam bir ibnsan olur
   
 6. 5 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : benkibele
 7. Libyana

  Libyana Allah var, Allah yâr... Pro Üye

  Katılım:
  1 Haziran 2008
  Mesajlar:
  6.009
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  148
  Kitabı var bende;ellerine sağlık canım..
  Biz de bebeğimize bu şekilde davranıyor;hareketlerini ne çk kısıtlıyor ne de tamamen serbes bırakıyoruz..Çocuk yetıstırmenınn altın kuralı;sevgi ve aşk diliyle harmanlanmış öğretim metodunu disiplinle oturtmak..
  Bebeğimle sürekli konuşuyorum keza eşim de aynı şekilde..Model alma tekniğin kullanıyor daha çok..9 aylık kızım minik harika bir prenses gibi pıtı pıtı yuvamızda açan bir çiçek..
  Ona yavaş yavaş dilleri de öğretiyoruz..Şimdiden basit cümleler kurmaya başladı..
  Mimikleri bakışları herşeyiyle hayatımızı tazeliyor..
  Rabbi herkesin yavrucugunu bagıslasın...;o)
   
 8. 5 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : benkibele
 9. TuzluCekirdek

  TuzluCekirdek Burası soğuk odalar!!! Üye

  Katılım:
  7 Eylül 2007
  Mesajlar:
  3.626
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  148
  emeğine sağlık kibelee
   
 10. 1 Eylül 2010
  Konu Sahibi : benkibele
 11. benkibele

  benkibele Popüler Üye Üye

  Katılım:
  9 Şubat 2008
  Mesajlar:
  4.944
  Beğenildi:
  23
  Ödül Puanları:
  106
  bu kitabi ben de sip ettim, gelsin okuyacagim.
   
 12. 2 Eylül 2010
  Konu Sahibi : benkibele
 13. 20MAYIS

  20MAYIS Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  48
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  Bende kıtabı alacgm
   
 14. 2 Eylül 2010
  Konu Sahibi : benkibele
 15. irmako77

  irmako77 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.186
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  61
  Çok güzelmiş. Paylaşım için teşekkürler