Haşimoto hastalığına tutuldum...Paylaşım alanı

Konusu 'Endokrinoloji' forumundadır ve Sitarem tarafından 1 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  1 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : Sitarem
 1. Sitarem

  Sitarem Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  173
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Arkadaşlar kan tahlili sonuçlarımı aldım yeni ve Antikorlarım çok yüksek çıktı.Ultrason sonucumda iltihap gözüktü ve tiroit bezim harap olmaya başlamış, sol lobda bantlar oluşmuş..T3,T4,TSH hepsi çok yüksek..Doktor hem haşimoto hastalığı dedi, hemde hipotiroid...senağlamasenağlamasenağlama

  Canım çok sıkkın ve çok korkuyorum...İlaç ayarlaması yapamadı çünkü çok yüksek , sağlığını tehlikeye atamayız dedi..Çok az rastlanan bir durummuşş benimkisi, genelde hemen ilaca başlatıyorlar..Şimdi ay sonunu bekliyorum tekrar kan tahlil vercem...

  Moralim çok bozuk kızlar...Yavaş yavaş kilo almaya başladım, sürekli yorgun hissediyorum kendimi, bütün gün uyusamda dinlenemiyorum...vücudumda ödem yaptı,Çok berbat durumdayım...

  Paylaşmak istedim arkadaşlar,belki yardımcı olacak arkadaşlarım vardır..
  Hoşçakalın.:a015::a015:
   
 2. 1 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : Sitarem
 3. marul

  marul HAYALLERİM,EYLÜL VE BEN:) Üye

  Katılım:
  3 Ocak 2007
  Mesajlar:
  292
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  Bir orta yaş sorunu Haşimoto hastalığı

  Orta yaşların huzurlu ve keyifli yaşamına yelken açarken sizi bekleyen tatsız sürprizlerden biri de ‘hipotiroidi'dir. Hipotiroidi, tiroid hormonlarının kanda çok az bulunması durumudur ve kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür.

  Tiroid bezinin yeteri kadar hormon üretememesinin nedenleri çeşitlidir, ama orta yaş hipotiroidilerinin sebebi çoğu kez ‘Haşimoto tiroididti'dir.

  İLK kez Hakaru Haşimoto isimli bir Japon doktor tarafından tanımlandığı için hastalığa bu isim verilmiştir. Bağışıklık sisteminin vücudunuza yabancı olanı algılama ve tahrip etme gücünün hatalı çalışması sonucu oluşan bir sorundur. Bu hastalıkta vücudunuz kendi tiroid dokusuna karşı savaş açmakta ve onu tahrip etmektedir. Bağışıklık sisteminin tiroid dokusunda tahribe yol açan bazı maddeleri (otoantikorlar) üretmeye başlamasının nedeni bilinmemektedir, ama kolaylaştırıcı bazı faktörlerin bu işe zemin hazırladığı kuşkusuzdur.

  Haşimoto tiroididinin akrabalar arasında daha sık görülmesi hastalığın oluşumunda genetik bir zeminin katkı yaptığının kanıtıdır.

  STRES VE ÜZÜNTÜ

  Stres ve üzüntünün de Haşimoto hastalığına yol açabileceği bilinmektedir. Ağır depresyonlar, ciddi panik bozuklukları, uzun süreli üzüntü, endişe ve korkuların ardından Haşimoto hastalığına yakalanan pek çok hastamız var.

  Bu hastalığın fazla miktarda iyot alınması, lityum, interferon ve interlökin 2 gibi ialçların kullanımı ve bazı mikrobik etkenlere maruz kalınması ile ilişkili olabildiğini gösteren bulgular da mevcuttur. Kısacası Haşimoto hastalığı, bir bağışıklık sapkınlığıdır ve bu sapkınlığa yol açan kolaylaştırıcı faktörler oldukça fazladır.

  Haşimoto hastalığı da diğer sebeplerle meydana gelen hipotiroidiler gibi son derece sinsi, yavaş seyirli ve gözden kaçan belirtilerle seyreder. Hastaların çoğu yorgunluk, halsizlik, kas ve eklem ağrıları, sersemlik hissi, odaklanma eksikliği, uyuşukluk ve uyku halini, orta yaşlı olmalarına ya da depresif ruh hallerine bağlarlar. Kuru ve kırık saçlar, saç dökülmeleri, cilt solukluğu ve kurumaları, ‘kansızlık' diye geçiştirilir. Kilo alma, kilo vermede zorlanma da menopoz ve benzeri orta yaş gelişmeleri arasında değerlendirilir. Bu nedenle çok değerli zamanlar boş yere kaybedilir. İşte bu nedenle bazı ülkelerde 35 yaş sonrasının yıllık rutin değelendirmelerinin arasına TSH testi de konulmalıdır. Doğru bir karardır bu yaklaşım ile hipotiroidinin (hangi sebeple meydana gelirse gelsin) ve Haşimoto hastalığının erken tanısı kolaylaşır.

  AKLINIZDA OLSUN

  Hipotiroidi belirtileri

  Yorgunluk, halsizlik, uyuşukluk, uyku hali

  Eklem ve kas ağrıları

  Depresif ruh hali

  Saç dökülmesi, kırılmasıve kuruması

  Cilt kuruluğu, pullanma ve kırışması

  Kilo alma ve ve kilo vermede güçlük

  Soğuk, şiş balmumu görünümlü bir deri

  Üşüme ve soğuğa tahammülsüzlük

  Sesin boğuk ve kalın hale gelmesi

  Terlemede azalma

  Kolesterol ve kan basıncında artma

  Hareketlerde yavaşlama, bellekte azalma, odaklanma ve öğrenmede zorlanma, unutkanlık

  Cinsel güç ve istek kaybı

  BİR UYARI

  Sigara içen kadında daha sık görülüyor

  Sigara içen kadınlarda hipotiroidi sorunu ile daha sık karşılaşılır. Sigaranın içindeki ‘thiocyanate'in tiroid bezinin iyodu kullanmasıda sorun oluşturduğu belirtiliyor. Sigara içen ve Haşimoto tiroidine yakalanan bir kadında hipotiroidi riski daha fazladır.

  Teşhisi ve tedavisi kolay

  Haşimoto hastalığında teşhis kan analizleri (TSH, T3 VE T4, otoantikor ölçümleri), ultrasonografi ve sintigrafik incelemelerle konulmaktadır. Nodül ile birlikte olan Haşimoto olgularında tiroid kanseri olasılığını ortadan kaldırmak için biyopsi yapmak gerekebilir. Tedavi için dikkatli bir hasta izleme programı gerekir. Hipotiroidinin düzeltilmesi amacı ile levotiroksin tedavisi uygulanır. Tedavinin süresi ve ilaç dozu her hasta için farklıdır. Nodül ile birlikte olmayan, çok büyük bir guatra yol açmayan hastalarda cerrahi girişim gerekmez. Bir Haşimoto hastasında tiroid bezinin ürettiği tiroid hormonu miktarı yeterli ise levotiroksin verilmez. Sadece eksik olan tiroid hormonunu yerine koymak için tedavi uygulanır. Tiroid hormonu ile tedavinin ne kadar süreceği sık sorulan bir sorudur. Levotiroksin ile ihtiyaç duyulan tiroid hormonu eksikliğinin giderilmesi genellikle ömür boyu sürecektir. Eğer hipotiroidi söz konusu değilse tedavi gerekmez, sadece izlemekle yetinilir.Levotiroksin hastanın ihtiyacı olan tiroid hormonu eksikliğini giderir , klinik belirti ve yakınmaların ortadan kalkmasını, guatrın da küçülmesini sağlar.
   
  Nevress bunu beğendi.
 4. 1 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : Sitarem
 5. marul

  marul HAYALLERİM,EYLÜL VE BEN:) Üye

  Katılım:
  3 Ocak 2007
  Mesajlar:
  292
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  ilk kez duydum , üzüldüm , geçmiş olsun . umarım düzelir ve tedavin olumlu sonuçlar verir .
   
 6. 1 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : Sitarem
 7. pxixnart

  pxixnart Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  42
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  76
  hocam hiç moralinizi bozmayın bu rahatsızlıktan kardeşimde de var üstelik o 12 yaşında,çok büyüktü hormonları da öyle değerleri yüksek çıktı ama biz sami ulus çocuk hastanesine gittik doktoru bir hap verdi sadece ve küçücük hapın yarısının kullanıyor 1,5 yıldır şimdi küçülmeye başladı normalde çok yorgun ve halsiz olurdu kemikleri ağrırdı kuzucuğumun ama şimdi haplar etkisini gösterdi boyu uzadı daha enerjik kilo da almaya başladı.kimi hastalarda kilo alıyo veremiyor bu çok normal çünkü tiroid bezi vücudun orkestra şefi o çalışmasına gör vücut düzenleniyor.şimdi sizin yapabilceğiniz en iyi şey sakin olmak ve çok iyi bir endokrin uzmanına görünmek.bir hormon rahatsızlığı olduğu için ihmale gelmez.geçmiş olsun.inşallah tez zamanda siz de annemin tabiriyle kuşmantarından kurlulursunuz :)
   
  Nevress bunu beğendi.
 8. 1 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : Sitarem
 9. pxixnart

  pxixnart Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  42
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  76
  bir de lütfen bir doktora bağlı kalmayın biz eğer ankara hastanesinde zaman kaybetmeseydik daha çabuk küçülecekti bezi ama oradaki doktor hap vermeyelim dedi.sami ulustaki hemen hap tedavisine başladı.bir doktora bağlı kalıp kendinizi yıpratmayın lütfen :)
   
 10. 1 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : Sitarem
 11. Sitarem

  Sitarem Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  173
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Arkadaşlar çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için..

  Benim doktorumda bana bir ay süre verdi, vücut dinlensin dedi, sonra kan tahlili ve hemen ilaca başlıycaz dedi..Ömür boyu hap içeceğim doğrumu?doktor fazla açıklama yapmadı...
   
 12. 1 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : Sitarem
 13. deger

  deger Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  21
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  ALLAH şifa versin inşallah.
   
 14. 1 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : Sitarem
 15. pxixnart

  pxixnart Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  42
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  76
  hap içmek hoş bişey değil belki ama etkini gördüğünüz zaman buna değecek biz yarım tabletle başladık kasımda çeyreğe düşecek.üstelik sizin rahatsızlığınız hallolsun hap kullanmak o kadar önemli değil ki.benimde pco sendromum var bende uzun süreli hap kullanacağım :)
  kötü şeyler düşünmeyin hem Rabbim sevdiği kuluna dert verirmiş.ne mutlu size seviliyorsunuz.tekrar geçmiş olsun :)
   
  buket14 bunu beğendi.
 16. 1 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : Sitarem
 17. Sitarem

  Sitarem Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  173
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Canım söylediklerin içimi rahatlattı, umarım işime yarar ilaçlar..Bende de pko var canım, aynı zamanda diane35 içiyorum...O yüzden kilom 67 de kaldı, kilo vermekte zorlanıyorum, bundan ziyade ödemlerim var..:çok üzgünüm:


  İnşallah Rabbimin sevdiği kullarındanızdır...Gönlü güzel arkadaşım teşekkür ederim...:1hug:a.s.
   
 18. 1 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : Sitarem
 19. bera-berrak

  bera-berrak Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  467
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  öncelikle şifalar diliyoruma.s.benim bir arkadaşımda da tiroit rahatsızlığı var,hatta ameliyat da oldu ama hastalığın adını bilmiyorum...o da ilaç alıyor ve durumu gayet iyia.smoralini hiç bozma ,allah çaresiz dert vermesin...çok geçmiş olsun:1hug: