Havuzlar mikrop yuvası

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Ultraviyole tarafından 9 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

  9 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Ultraviyole
 1. Ultraviyole

  Ultraviyole Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  633
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  41
  Yaz mevsimiyle birlikte yüzme havuzlarına ilginin arttığı bu günlerde uzmanlar havuzlar aracılığıyla yaşanabilecek sağlık sorunları konusunda vatandaşı uyarıyor.

  Yazın sıcak günlerinden bunalıp, yüzme havuzlarına akın eden vatandaşlara çeşitli önerilerde bulunan İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Önder Akkaya, havuza girmeden önce temizlik kurallarına uyulmasını tavsiye etti. Doktor Akkaya, "Hastalıklara neden olan mikroplar, rüzgar veya yüzücüler tarafından havuza taşınıyorlar. Bu nedenle havuza girmeden önce kişisel temizlik kurallarına dikkat edilmeli ve mutlaka duş alınmalı. Yüzerken mutlaka şort veya mayo, gözlük kullanılmalı" dedi.
  BAKIMSIZ HAVUZDA MİKROP BAKTERİ VİRÜS VE MANTAR RİSKİ
  Yüzme havuzlarının çevreye açık olmasından dolayı dışarıdan gelen etkilere maruz kaldıklarını kaydeden Doktor Önder Akkaya, bu etkenler arasında mikroplar, bakteriler, virüsler ve mantarların yer aldığını söyledi. İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Önder Akkaya, "Bakımı, temizliği ve dezenfeksiyonu iyi yapılmayan yüzme havuzları, bakteri kaynağı haline gelerek, bir çok hastalığa neden olabiliyor. Bunların başında mide bağırsak enfeksiyonları, göz, kulak ve deri hastalıkları gelmekte. Ayrıca havuza duş almadan giren bir kişi, havuz suyunun kalitesinin ve güvenliğinin bozulmasına sebep olmaktadır" diye konuştu.
  HAVUZLARIN BAKIMI AKSATMADAN YAPILMALI
  Son olarak havuz keyfinin bozulmaması için dezenfeksiyon ve rutin bakımın aksatmadan yüzme mevsimi boyunca titizlikle yapılması gerektiğini ifade eden Doktor Akkaya, şunları söyledi: "Yüzme havuzu işleticileri, havuz sularında Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsatlı havuz suyu kimyasallarını kullanmaktan, bu kimyasalların eğitimli personelce uygulanmasından, havuz suyu kalitesinin yayınlanan genelgede belirtilen limit değerleri sağlamasından, yüzme havuzlarının sağlığa uygun şartlarda işletilmesinden ve gerekli koruyucu tedbirlerin alınmasından sorumludurlar"
   
 2. 9 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Ultraviyole
 3. dewey

  dewey kozmetikasigi.blogspot Üye

  Katılım:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  1.016
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  63
  evet ben mantar kapmıştım havuzdan yıllar önce:KK43: hala arada hortluyo uğraşıyorum