Hayıt Otu /Tohumu... Hamile kalma paylaşım alanı?

Konusu 'Gebelik Öncesi ve Sonrası Alternatif Tıp' forumundadır ve janseray tarafından 7 Haziran 2007 başlatılmıştır.

7 Haziran 2007
    Konu Sahibi : janseray
  1. Hayıtmeyvesi Vitex agnus-castus)

İngl. Chastetree – Alm. Mönchspfeffer

Yöresel adları :Ayıd, Ayıt,Acı ayıt

Drog adı :Agni casti fructus /meyve(tohum)

Tentür :Agnus castus D1

Toplama/kurutma : Rengi iyice koyulaşan tohumlar,ekim-kasım döneminde toplanır ve gölgede kurutulup, hava almayankaplarda saklanır.

Bileşim: Eterli uçucu yağ(Cineol),alkaloit(Viticin), Flavon(Casticin), iridoidglikozitleri(aucubin ve Agnusid).

Etkileri: Cinsel organları güçlendirici, hormondengeleyici (Progesteron), anne sütünü arttırıcı

Kullanım alanları: Hayıt tohumu, hipofiz işlevlerini uyarır ve normalleştirir; bu etkinlikte progesteronişlevinin uyarılması ve normalleştirilmesibaşta gelir. Görünüşe göre bedende birbirinin aksi etkinlikleribaşlatabildiğine göre, hayıtın amphoterik ilaçlarsınıfına girdiği söylenebilir. Örneğin, onun bir afrodizyakolduğuna inanılır, ama anti-afrodizyak olarak da oldukçabaşarılıdır. Durumun gereğine göre etki yapabiliryani.

Hayıt öncelikle, dişicinsel sistemin hormon dengesini düzenleyici olarak kendisinikanıtlamıştır ve bu nedenle, hormon işlevlerindenkaynaklanan, ağrılı adet görme, aşırıkıllanma, ve benzeri düzensizliklerle ilgili rahatsızlıklarakarşı başarıyla kullanılabilir.

Özellikle menopoz dönemi başlangıcındakirahatsız edici belirtilere karşı çok değerli yardımlarsağlayabilir. Doğum kontrol hapına son verildiktensonra da, bedenin doğal dengesini yeniden kurabilmesindeçok yardımcı olur.

Hayıt tohumu, anti-androjenözelliklere sahiptir ve androjen hormonlarının etkisiniazaltabilir. 1988’de Almanya’da yapılan biraraştırmanın sonuçlarına göre, hayıt tohumundaprogesteron etkisi saptanmış. Bu özellik sayesinde, adetkanamalarını düzenleyen hipofiz bezinin işlevietkilenebiliyor. Hayıt ayrıca, doğurganlığıda arttırabiliyor.

Adet dönemiyle ilgili, migrenveya akne gibi rahatsızlıklar da hayıtla tedavi edilebiliyor. Ayrıca,bitki anne sütünün arttırılması için dekullanılabiliyor.

Östrojen ve progesteronhormonlarının yetersizliğine karşı da hayıt yardımcı olabilir.

Kullanım biçimleri: Yarım tatlıkaşığı tohum havanda hafifçe ezilir, orta boy bir subardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır,üstü kapalı olarak 8-10 dakika demlendirildikten sonra süzülür. Günde 2-3bardak taze demlenmiş çay, soğutulmadan öğün aralarındayudumlanır.

Tentür kullanımı: Agnus castus D1, günde 3 kere, 20-25 damla, yarım kahvefincanı ılık suya eklenerek alınır. Yukarıdaanılan tüm rahatsızlıkların tedavisinde, ayrıca depresyonve cinsel iktidarsızlık durumlarındakullanılabilir.

Uyarı: Önerilen dozajlarda bilinen herhangi bir yanetkisi yoktur. Yüksek doz kullanımında, yüzeysel karıncalanmaduygusuna yol açabilir. Gebelik sürecinde kullanılmaması herhaldedoğru olur.
  2. 4 Temmuz 2007
  3. yessillim

yessillim Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    arkadaslar pco hastasıyım adet düzeni için hayıt otu kullancam. faydaları ve zararları neler . lütfen bu konu benim için cok önemli. bildiklerinizi benimle paylasırsanz sevinirim
  4. 4 Temmuz 2007
  5. hayıt otunu ben biliyorum bizim buralarda çok olur ama ben onu zehirli bir ot diye biliyodum:sm_confused:
  6. 5 Temmuz 2007
  7. yessillim

yessillim Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    öle mi ben bilmiyodum. bi kac kişiden duydum ii geliyo die ama sizde bi sorayım dedim. baska kimse bilmiyomu. lütfen yardımmm.
  8. 5 Temmuz 2007
  9. canım burda aktarlarda satılıyo çok acı birşey adet düzensizliğine ve iltihaplara iyi geliyo ben kullndım yine dr danışmadan kullanma.geçen sene ankarada ben dr gittiğimde adet öncesi sıkntılar için bana peygamber çiçeği çayı önermişti...geçmiş olsun.artık dr larda bu işin bilincindeler
  10. 5 Temmuz 2007
  11. canan

canan Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    canım benim de iki aydır kanamam olmuyordu.HAYIT TOHUMU nu yarım tatlı kaşığı ezdim ve üstüne bir bardak kaynar su ekledim birkaç dakika sonra süzerek içtim ikinci içişimden sonra kanamam başladı.

hormon düzenleyici etkisi olduğunu, bu sebeple kullanılabilirliğini gördüm.

GEÇMİŞ OLSUN.
  12. 5 Temmuz 2007
  13. Sitarem

Sitarem Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    Bende duydum pcos içinde kullanılıyor diye..Bu kadar etkili olması açıkçası beni korkuttu..Yine ilaç kullanıyoruz, doktora danışmadan almamak lazım...
  14. 5 Temmuz 2007
  15. yessillim

yessillim Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    kızlar küçük bi şehirde yasıyorum şimdi bursadayım orda bulamam. mutlaka doktoruma danısacam tabi kullanmadan önce. belki faydası olur. birazda olsa rahatlatır. yardımınız için cok cok tesekkürler
  16. 6 Temmuz 2007
  17. alfi

alfi Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    bendede yumurtalık tembelligi var diane 35 adet düzenleyıcı kullanmadan adet olamıyorum tum tahlıllerımı oldum kıstte yok ama olamıyorum civan percemı aslan pencesi kantaron otu da kullandım ama fayda etmedi ne yapsam iyi gelirmi kızlar bi zararı olmasın ben cok dertliyim kısır olcam dıe korkuyorumdaha 23 yasındayım ve yıllardır cekıyorum
  18. 9 Temmuz 2007
  19. aytii

aytii Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    hayıt otu veya tohumu hormonları duzenlıyor ozellıkle sut hormonu yuksek olanlar kullandıgında hormonlarının normale dondugunu okumustum. aktarlardan bulabılırsın canım gecmıs olsuna.sa.sa.s