Hayat Dersi

Konusu 'Tekrar Konular' forumundadır ve birumutt tarafından 8 Ekim 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    8 Ekim 2009
    Konu Sahibi : birumutt
  1. birumutt

birumutt boncuk gözlüm Üye

Beğenildi:
    304
    Ödül Puanları:
    188
    Yırtık pırtık paltolar giymiş iki çocuk kapımı çaldı. "Eski gazeteniz varmı, bayan?" Çok işim vardı. Önce hayır demek istedim, ama ayaklarına gözüm ilişince sustum. İkisinin de ayaklarında eski sandalatler vardı ve ayakları su içindeydi. "İçeri girin de size kakao yapayım." dedim. Hiç konuşmuyorlardı. Islak ayakkabıları halıda iz bırakmıştı. Kakaonun yanında reçel ekmek de hazırladım onlara, belki dışarıdaki soğuğu unutturabilir, azıcık da olsa ısıtabilirdim minikleri.

Onlar şöminenin önünde karınlarını doyururken ben de mutfağa döndüm ve yarıda bıraktığım işleri yapmaya koyuldum. Oturma odasında ki sessizlik dikkatimi çekti. Bir an kafamı uzattım içeriye küçük kız elindeki boş fincana bakıyordu. Erkek çocuğu bana döndü ve "Bayan, siz zenginmisiniz?" diye sordu.

"Zengin mi? Yo hayır!" diye cevaplarken çocuğu, gözlerim bir an ayağımdaki eski terliklere kaydı.

Kız elindeki fincanı tabağına dikkatle yerleştirdi ve "Sizin fincanlarınız ve fincan tabaklarınız takım." dedi. Sesindeki açlık, karın açlığına benzemiyordu. Sonra gazetelerini alıp çıktılar dışarıdaki soğuğa. Teşekkür bile etmemişlerdi, ama buna gerek yoktu. Teşekkür etmekten daha öte birşey yapmışlardı. Düz mavi fincanlarım ve fincan tabaklarım takımdı. Pişirdiğim patateslerin tadına baktım. Sıcacıktı patatesler.

Başımızı sokacak evimiz vardı. Bir eşim vardı ve eşimin de bir işi, bunlar da fincanlarım ve fincan tabaklarım gibi uyum içindeydi. Sandalyeleri şöminenin önünden kaldırıp, yerlerine yerleştirdim. Çocukların sandaletlerinin çamur izleri halının üzerindeydi hala. Silmedim ayak izlerini. Silmeyeceğim de.

Olur ya; unutuveririm ne denli zengin olduğumu...

Siz sakın unutmayın ne kadar zengin olduğunuzu. Ben unutmayacağım.

2. 8 Ekim 2009
  3. kuzularinannesi

kuzularinannesi A new day, A new start... Pro Üye

Beğenildi:
    9.312
    Ödül Puanları:
    238
    çok güzel bi hikaye

bazen unutuveriyoruz ne kadar zengin olduğumuzu

çok şükür ki aç değiliz, açıkta değiliz

ama hep daha fazlasına kayıveriyo gözümüz

fincanlarımız takım olsada biz yeni bi takım istiyoruz

teşekkürler paylaşım için a.s.

4. 8 Ekim 2009
  5. gullerdiyari

gullerdiyari hayat beni nden yoruyosun Pro Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    evet malesef bazen elimizdeki zenginliklerin farkina varmiyoruz.
    basimizi sokacak bir evimiz var cocuklarimiz esimiz kisacasi sicak bir yuvamiz var allaha sükür:Saruboceq:
    ama bizler hep daha fazlasini isteriz unutuveririz sahip oldugumuz zenginliklerimizi.
    allahim bu günlerimizi aratmasin:Saruboceq:
    allahim evi olmayanlara ev isi olmayanlara is asi olmayanlara as sicak mutlu yuvalar versin insallah:Saruboceq:
    güzel anlamli bir hikaye yüregine saglik canimopuyorumnanaktan

6. 8 Ekim 2009
  7. birumutt

Beğenildi:
    304
    Ödül Puanları:
    188
    rica ederim canım.ne mutlu bana ki şükretmeyi biliyorum,biliyoruz.

8. 8 Ekim 2009
  9. birumutt

Beğenildi:
    304
    Ödül Puanları:
    188
    Bu yazıda ülkemizde her gün karşılaştığımız ancak göremediğimiz hayatın Ta kendisini apaçık ortada Ne yazıkki insanlarımız bu konularda biraz duyarsızlar.Acaba toplumun yitirdiği değerler buna sebep mi?.. Herkes haline şükretmeli bence.( çok muhtaç olmayanlar hariç )

10. 21 Ekim 2009
  11. talin

talin Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    148
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.