Hayat Yolculuğunda Rötar

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve talin tarafından 11 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  11 Şubat 2008
  Konu Sahibi : talin
 1. talin

  talin Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  20 Haziran 2007
  Mesajlar:
  4.253
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  148
  Sömestir tatili için Kıbrıs’a giderken, uygun olmayan hava şartlarından dolayı uçuşumuz vaktinde olamadı. Bir süre sonra da, havalimanı hoparlörlerinden, hiç hoş karşılanmayan ‘rötar’ anonsu duyuldu. Tabi sizlerin de tahmin edebileceği gibi sinirler gergin. Herkes bunun sorumlusunu arıyor ama nafile. Sebep tamamen doğal. Ankara’da kar var, uçaklar için uçuş mesafesi yok. Gerçekten de yapılabilecek birşey yok ama halk panik içinde, sinirler gergin. O uçak ne olursa olsun kalkmalı.

  Etrafımdaki insanlara göz gezdirirken en çok etklendiğim şey, insanoğlunun herşeyi istediği an, istediği şekilde elde etme arzusu oldu. ‘Keşke’ dedim içimden, ‘Keşke, ideallerimiz, hayallerimiz, hayatımız için de bu kadar ısrarcı, bu kadar gözü kara olabilseydik’.

  O zaman, karşımızda hiçbir güç duramazdı. O zaman bu dünya, gerçeten de, herkes için yaşanılası bir dünya olurdu. Mutluluk da sağlık da para da kendiliğinden gelirdi.

  Uçak, o hava şartlarında kalksa sağlıklı bir uçuş olmayacağının herkes farkında aslında ama ‘ertelenmemek’ uğruna, onu bile göze alabiliyorlar.

  Aslında bu durumu hayatımıza ve hayallerimize kurguladığımız zaman, arada pek bir farkın olmadığını anlayabiliyoruz. Uçağı hayat, koltuklarımızı bu hayattaki yerlerimiz ve konumumuz, kötü hava şartlarını da hayatta hayallerimizi gerçekleştirmek istediğimiz zaman karşımıza çıkan engeller olarak düşünebiliriz. Buraya kadar herşey birbirine çok iyi uydu, evet, ama esas tezat bundan sonra başlıyor.

  Uçağı vaktinde kaldırmak için yaptığımız isyanı, ısrarı, hayatımız, hayallerimiz için yapamıyoruz maalesef. Hayellerimizi gerçekleştirme yolunda karşımıza çıkan engellere ‘hayır’ diyemiyoruz.

  Kabullenemediğimiz rötarı, hayallerimizde yaşadığımız zaman çoğu kez sessiz sedasız örtbas ediyoruz olayı. Önemsemiyoruz, hiçbir zaman var olmamışlar gibi davranıyoruz.

  En büyük avuntumuz ise ‘Hayırlısı ne ise o olur’ sözü oluyor. Aslında bu söz bazı koşullarda geçerli bir söz. Bazı şeylerin gerçekleşmesi için gerçekten de zamanının gelmesi gerekiyor ama bu zamanı oturup bekleyemeyiz, beklememeliyiz. Hayallerimizin gerçekleşmesini istiyorsak, bunun için gerekli çabayı göstermeliyiz. Gösterilen her türlü çabaya rağmen isteğimiz gerçekleşmiyorsa, gerçekleşeceği zaman gelene kadar bir taraftan çabalarken bir taraftan da beklemeliyiz.

  Hayatımızdaki önceliklere göre, bazı hayallerimiz ertelenebilir. Bu gibi durumlarda öncelikli olanı yapmak daha mantıklı oluyor ama dikkat edilmesi gereken husus, bu ertelenmelerin nereye kadar süreceği ve de öncelikler listemizde yer alan şeylerin ne olduğudur. Çoğu zaman öncelikler listemizde yer alan şeyler kendi fikirlerimiz ya da bizi gerçekten mutlu edebilecek şeyler olmayabiliyorlar.

  Bazen de daha iyi zamanlarda gerçekleştirilmek üzere ertelenir hayal uçaklarımız...

  Daha iyi zamanlar neler peki?

  Daha iyi para kazandığımız zaman? Daha mutlu olduğumuz zaman? Ebeveynsek, çocuklarımızın büyüdüğü zaman?.... Olasılıklar listesi böyle uzar gider. Hep bekleriz o en uygun anı.

  Peki o anın geleceğinden ne kadar eminiz?

  Belki de hiçbir zaman o an gelemeyecek. Her açıdan elimizde olanlarla yetinmek,onlarla idare etmek durumunda kalacağız belki de....

  Bazı insanlar ömürlerinin son dönemlerinde, hayatta gerçekten yapmak istedikleri şeyleri yapmadıklarının farkına varıyorlar. Eskiden zamanları olmadığı gerekçesi ile erteledikleri hayaller için, bu noktada belki de gerçekten zamanları kalmıyor.

  Eskiden olanakları olmadığı gerekçesi ile erteledikleri hayallerini şimdi sağlıkları iyi olmadığı için gerçekleştiremiyorlar. Eskiden para için harcadıkları sağlıklarını, tekrar geri kazanmak için para harcamak zorunda kalıyorlar ve çoğu zaman da giden sağlık, tonlarca para harcasanız bile geri gelmiyor maalesef.

  Bırakın uçak seferleri ertelensin. Hayallerimizin seferleri erteleneceğine, varsın uçak seferleri ertelensin. Birinde kaybedeceğimiz maksimum 48 saat olsa, öbüründe bir ömür söz konusu.

  Çok güzel bir sözle yazımı sonlandırmak istiyorum:

  ‘Doğduğun zaman, sen ağlarken herkes gülüyordu. Öyle bir hayat yaşa ki, öldüğün zaman sen gülerken, herkes ağlasın’

  Bilmem anlatabildim mi :KK66:
  sevgiyle kalına.s.


  alıntıdır
   
 2. 12 Şubat 2008
  Konu Sahibi : talin
 3. tutkumm

  tutkumm Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Haziran 2007
  Mesajlar:
  69
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  harika yazi insanlarin bol bol dusunmesi gerekiyor bu dunyayi konumunu ne olursa olsun mutlu olmak guzel mutlu olmak icin iyi dusunmek gerekiyor,bu guzel yaziyi paylastigin icin tesekkurler. a.s.
   
 4. 13 Şubat 2008
  Konu Sahibi : talin
 5. talin

  talin Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  20 Haziran 2007
  Mesajlar:
  4.253
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  148
  evet haklısın canım
  hep her olayın kötü tarafını görmeyi seçmektense iyi taraflarını görünce hayat gerçekten değişiyor,güzelleşiyor
  denemenizi tavsiye ediyorumyerimseniben
  sevgilera.s.
   
 6. 15 Şubat 2008
  Konu Sahibi : talin
 7. dione

  dione Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Haziran 2007
  Mesajlar:
  116
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Ah Talin'cim Ah! sen neler yazdın böyle.Bu günlerde yaşadığım bir duydumu dile getirdin.:çok üzgünüm:
  Öyle de güzel dile getirmişsin ki...yerimseniben
  Benim küçüklükten beri hayalim dans etmekti.okul yıllarım boyunca okulun halk danslarında oynadım.Okul bitince de derneklere ve halk eğitim merkezlerine gittim.İşe girdiğimde dahi hafta sonları devam ettim.Bir gün bu işi bırakıp kariyer olarak dans etmek istiyordum.Sonra ise hayatımda evlilik ve dünya tatlısı bir kızım oldu.Önceliklerim ailem ve çocuğum oldu.Ama asla hayalimi ertelemedim.Biraz kızım büyüsün başlarım biryerlerden diye düşündüm.Sonrası malum hastalıklar ve geçirdiğim ameliyatlar sonucu bir daha asla hayalimi gerçekleştiremeyeceğimi öğrendim.
  Bu günlerde ise; çok sevdiğim bir arkadaşım var.Onunda hayali benimkiyle aynıydı ve arkadaşım hayalini ucundan yakalama şansına sahip oldu.Bir dans topluluğuna girdi.Çalışmalarına katıldı.Nisan ayında gösterileri var sonra da dans topluluğunda kalmak isteyenlerle sözleşme yapacaklarmış.Onun adına çok mutluyum.
  Talin'cim bende hayalimdekini profesyonel olarak yapamasamda mutlaka hayatımda,çünkü hatatımız hem kısa,hemde stres dolu yaşıyoruz.Evli yada çocuklu olsakta haftada bir kaç saati kendimize ayırmalıyız.ruh,beden ve akıl sağlığımız için özellikle biz kadınların buna extra ihtiyacı var.
  Sevgilera.s
   
 8. 15 Şubat 2008
  Konu Sahibi : talin
 9. talin

  talin Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  20 Haziran 2007
  Mesajlar:
  4.253
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  148
  o kadar güzel dile getirmişsin ki duygularını çok etkilendim doğrusu

  hepimiz biryerlerde hayatı erteliyoruz işte..ama her hayalimizi gerçekleştirebileceğimize inanıyorum ben ne olursa olsun
  hastalıklarımızın da asıl sebebi pisikolojik nedenlerden kaynaklanıyor sonuçta
  en önemlisi dediğin gibi kendimiz için mutlu olacağımız şeylere zaman ayırmak ve ne olursa olsun hayallerimizi ertelemeden hemen yapmak

  sevgiyle kal canım benim
  a.s.
   
 10. 25 Şubat 2008
  Konu Sahibi : talin
 11. Aylin

  Aylin Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Kasım 2007
  Mesajlar:
  177
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86

  talincim cok güzel paylasımdı..
  allah insana iki tane yuvarlak organ vermiş..biri oturmak diğeri ise düşünmek için..
  oturmak için olanı kullanırsak hayatta arzu ettiğimiz hiçbirşeye sahip olamayız.. sadece keşkelerle avuturuz kendimizi..
  ama düşünmek için olanı kullanırsak işte o zaman başarının sırrını çözmüş olup hayatımızı dilediğimiz gibi yönlendirip yaşayabiliriz..
  hayallerimizi ertelememeliyiz.ne kadar yogun çalısıyor olsak bile kendimiz için ayıracagımız en az 2 saatimiz mutlaka vardır..ve kendinizi mutlu hissettirdiğiniz zaman emin olunki etrafınızıda mutlu edeceksiniz..
  kendi ruhumuza ,kendi hayallerimize, kendi bedenimize vakit ayırmalıyız..
   
 12. 3 Mart 2008
  Konu Sahibi : talin
 13. talin

  talin Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  20 Haziran 2007
  Mesajlar:
  4.253
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  148
  işte tam olarak anlatmak istediğim buydu
  güzel yorumların için asıl ben teşekkür ediyorumŞeniz
  sevgilera.s.
   
 14. 4 Mart 2008
  Konu Sahibi : talin
 15. hxuxrrem 2000

  hxuxrrem 2000 SEN BU SEVGİYİ HAKETMEDİN Pro Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2007
  Mesajlar:
  5.422
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  146
  keşkelerle değil iştelerle hareket etmek lazım değil mi... biraz düşünerek harakat etsek herşey daha güzel olacak..........
   
 16. 4 Nisan 2008
  Konu Sahibi : talin
 17. talin

  talin Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  20 Haziran 2007
  Mesajlar:
  4.253
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  148
  evet canım herşey daha güzel olacak
  zaten bi farkına varıp başlayabılsek uygulamaya:çok üzgünüm:
   
 18. 6 Nisan 2008
  Konu Sahibi : talin
 19. musran

  musran ACISADA ÖLDÜRMEZ Üye

  Katılım:
  17 Mart 2008
  Mesajlar:
  943
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  sevgili talin bu sabah bütün yazılarının farkına vardım ve hepsini okudum.kitap okumayı çok severdim((şimdi çok zaman ayıramıyorum.buda bir erteleme sanırım :KK43:( )) özelllikle kişisel gelişimle ilgili olanları keyifle okur ve yaşamımda uygulamaya çalışırdım senin yazılarında da bu tadı aldım ve daha önce okuduğum kitaplardan bir derleme okuyormuş gibi hissettim bütün paylaşımların için teşekkür ediyorum arkadaşım hepsi çok güzel ve de uygulanması gereken şeyler..
  sabah sabah güne güzel başlamamı sağladığın ve bütün bu yazılarınla günüme anlam kattığın için tekrar tekrar teşekkür ediyorum sana canım