Hayatımda Bir Terslik Var

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve guldenasya tarafından 14 Ekim 2010 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  14 Ekim 2010
  Konu Sahibi : guldenasya
 1. guldenasya

  guldenasya Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Eylül 2010
  Mesajlar:
  64
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  HAYATIMDA BİR TERSLİK VAR
  Tolga ÇELEBİ


  Merhaba dostlar. Daha önce ‘Hayatımda bir terslik var’ dediğiniz oldu mu? Muhtemelen bu hepimizin başına gelmiştir. Aslında bunu söylerken, “Ben bu değilim. Bu olmak istediğim kişi değil. Kendim gibi hissetmiyorum. Kendimle rahat değilim.” Demek istiyoruz. İşte bu anların çok değerli olduğunu düşünüyorum. Bazen hayat bizi öyle bir hale getirir ki, günlerimiz tekdüze ve sıradan geçer. İşte tam bu anda “bir terslik var” derseniz, uyanışın ilk adımını atarsınız. Sakın uykuya geri dönmeyin.

  Bu iş hayatınızda başınıza gelebilir. Her gün aynı şeyleri yaşıyorum diyebilirsiniz. Sabah 09:00, akşam 18:00 mesai. Evlilik hayatınızda da başınıza gelebilir. Her akşam ve her sabah aynı hayatı yaşıyorum diyebilirsiniz. Arkadaşlarınız ile olan ilişkinizde de ‘terslik olduğunu’ hissedebilirsiniz.

  Siz bu duyguyu hissetmeye başladığınızda, etrafınızdaki insanlar, şöyle diyebilir: “Çok fazla düşünüyorsun. Sadece biraz daha eğlenmen gerek.” Bir arkadaşınızı ararsınız ve eğlenmeye bir yere gidersiniz. Ama ertesi sabah uyandığınızda hala bir terslik olduğunu hissetmeye devam edersiniz.

  Ya da kendinizi işinize verirsiniz. Çılgınlar gibi çalışır, dağıtırsınız. Evet, bir süre aklınız dağılır ama sonra yine gerçekle yüzleşirsiniz. Yeni bir eve taşınırsınız, ama daha geniş ve aydınlık yeni eviniz, sorun içinizde olduğu için sizi rahatlatamaz. Tatile çıkarsınız, geri döndüğünüzde her şey eskisi gibi olur.

  Gerçek şu ki, bir terslik hissettiğinizde, keşfettiğiniz bu duyguya yoğunlaşmak daha mantıklıdır. Muhtemelen benliğinizde, bir değişim yaşıyorsunuz ve kendinizin yeni haline alışamıyorsunuz. Gerçekte ne olduğunuzu keşfetmeye çalışıyorsunuz. Bir uçurumun kenarında sallanır gibi hissedebilirsiniz. Kendinize söylediğiniz tüm beyaz yalanlar yıkılmak üzeredir.

  Bir insanın kendisi olması demek, tüm mükemmel yönleriyle beraber, kusurlarını da kabul etmesi demektir. Bizi mükemmel kılan şey kusurlarımızı kabul etmektir. Neden? Çünkü kimse mükemmel değil. Ben bu düşünceye katlanamıyordum. Zayıf yanlarım bana acı çektiriyordu. Kendimi, kendim olarak kabul etmekte zorlandım bir dönem. Sonra anladım ki, iyi yönlerim kadar, kursularım da kişiliğimin bir parçası.

  Ama bu “yan gel yat, kendini iyileştirmek için bir çaba harcama” anlamına gelmiyor. Kusurları kabul etmek, onları düzeltmek ya da düzeltmeye çalışmak şartıyla kabul etmektir.

  Bazı insanlar kabadır, bazıları anlayışsız, bazıları samimiyetsiz. Ama biz bunların hiç birini kabul etmeyiz. Biz kabul etmeyiz ama, benliğimiz bu yalanın farkındadır. Sonuç: ‘Hayatımda bir terslik var’

  Gerçek; hayatımıza akmaya devam ediyor. Bilgelik ise hayatımıza akan bu gerçeklik pınarından kana kana içmek ve susuzluğu gidermekten geçiyor. Erdemli insanlar, iyi yönlerinin yanında kusurlarını da kabul ederler. Bununla da kalmaz yok edebilirlerse, bu kusurlarından kurtulmaya çalışırlar.

  İçsel şüphe, güvensizlik, yetersizlik gibi duygular sonunda bizi ‘kendinden nefret etme’ aşamasına getirir. Bilinçli olarak ya da farkında olmadan bu duygular ile boğuşuruz. Çıkmak için anahtar cümle: “Sadece kendiniz olun. Ne derlerse desinler, kendiniz olun.”

  Asla “ben böyleyim ne yapayım” demeyin. “Ben buyum ve böyleyim” diyerek kendinize güvenin. Çünkü kendiniz olarak kendinize zarar veremezsiniz.

  tolgacelebi com
   
 2. 14 Ekim 2010
  Konu Sahibi : guldenasya
 3. Sourcream

  Sourcream Sadece şükrediyorum... Pro Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2009
  Mesajlar:
  5.566
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  148
  Insanin oncelikle kendisini sevmesi ve saymasi herseyin basi degil mi???? Tesekkurler...
   
 4. 15 Ekim 2010
  Konu Sahibi : guldenasya
 5. HeartLess

  HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.846
  Beğenildi:
  29
  Ödül Puanları:
  198
  Son düzenleme: 15 Ekim 2010
 6. 15 Ekim 2010
  Konu Sahibi : guldenasya
 7. MuzipRakkase

  MuzipRakkase Üyelkiptali istiyrm olmuo Üye

  Katılım:
  7 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  2.215
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  61
  Hersey ters gidiyorsa,belkide sen ters yöne gidiyorsundur :)
   
 8. 15 Ekim 2010
  Konu Sahibi : guldenasya
 9. DERin83

  DERin83 RUZGARİN ANNESİ:-) Üye

  Katılım:
  1 Eylül 2009
  Mesajlar:
  2.809
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  bu aralar başıma gelen olayları sana bir anlatsam var ya şu yazı fasa fiso kalır insan ömrünün bütün hayatı boyunca başına gelebilecekler benim başıma bir haftada geldi güleyimmi ağlıyayımmı şaşırdım :eek:benimde bir terslik var bu aralar hayatımda ama bol bol dua ediyorum :Saruboceq:
   
 10. 15 Ekim 2010
  Konu Sahibi : guldenasya
 11. guldenasya

  guldenasya Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Eylül 2010
  Mesajlar:
  64
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  Umarım her şey istediğiniz gibi olur.
   
 12. 16 Ekim 2010
  Konu Sahibi : guldenasya
 13. UzmaN

  UzmaN Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Şubat 2007
  Mesajlar:
  5.097
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  146
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.