Hayatınız boyunca diş sorunu yaşamak istemiyorsanız iyi okuyun

Konusu 'Ağız - Diş Sağlığı ve Bakımı' forumundadır ve biskobe tarafından 29 Mart 2009 başlatılmıştır.

29 Mart 2009
    Konu Sahibi : biskobe
  1. biskobe

biskobe Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    a.s.Diş sorunu çekmeyen var mı? Yanıtı elbetteki yoktur olacak fakat bu yanıt yanlış:
    26 yıl süren bir araştırmaya göre, (Sanıyorum Harward Dişçilik okulunda yapılan) her yediğinz ve içtiğinizden sonra kavaboya giderek ağzınıza 5-6 defa so dolduruğ basınç yaptırarak çalkaladığınızda, bir daha hayat boyu dişçiyle işiniz olmaz. Bu mesaja dişçilerimiz belki kızacaktır fakat sağlık konusunda doğru olanların mutlaka paylaşılması gerektiğine inanıyorum beni affetsinler ve kendileri de hastalarına bu tavsiyeyi yapmaya başlasınlar. Örneğin benim İstanbul'daki dişçim bu tavsiyeyi hastalarına severek yapıyor.
    Yiyeceklerde bulunan yağlar, hayvani gıdalar ve şeker ağızda 2 saat içinde dişleri çürüten bakterilere dönüşüyor. Günlük normal olarak dişlerinizi diş macunuyla temizleyiniz ve her lavaboya gittiğinizde ağzınızı suyla basınçlı olarak çalkalamayı hobi haline getiriniz. Göreceksiniz hem diş çürümesini önlemiş hem de ağzınızda oluşan kötü kokudan arınmış olacaksınız.
    AĞZI KOKANLAR: Lütfen yukarıdaki tavsiyeye uyunuz. Ağzınızın nasıl koktuğunu anlayabilmeniz içn ise size ayrı bir tavsiyem var: iki parmağınızla burnunuzun ucunu hafif yukarı kaldırın ve o sırada ağzınızdan verdiğiniz nefesin nasıl koktuğunu öğreneceksiniz.
    Örneğin ben soda bile içsem lavaboya giderek ağzımı bir kaç kez çalkalıyorum. Diş fırçası diş aralarını avurtlarınızı oynatarak basınç yaptırdığınız sudan daha iiyi temizlemiyor. Ayrıca bu metod dişlerde oluşan kireçlenmenin de önüne geçiyor.....
    Eğer burnunuzun ucunu kaldırdığınızda nefesinizden kötü koku alıyorsanız burun içinde kullanılan bir antibiyotik kremi burnunuzun içine iyice sürün çünkü burun içinden gelen kötü koku mutlaka burun içindeki bir enfeksiyonla ilgilidir ve antibiyotik krem anında sorunu hallediyor.
    Kadınlar Klubune bize bu fırsatı verdiği için teşekkür ediyorum. Mutlaka bu tavsiyeleri çocuklarınıza da aktarın.
    Saç sorunu bölümünde de saç sağlığıyla ilgili mesajlarımı okuyabilirsiniz. :)

2. 29 Mart 2009
  3. Ferza

Ferza Mevsimlerden Firar! Pro Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    Verdiğin bilgi için teşekkürler, gerçekten çok faydalı bir paylaşım olmuş....Şeniz

4. 29 Mart 2009
  5. EsmerYarim

EsmerYarim Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    çok basit bir uygulama .dişlerimi sürekli fırçaladığım halde bu son zamanlada dişlerim uçlarına kadar sızlıyor ve beni korkutuyor ya çürüyorlarsa diye dişçiye gitme korkumda var tabi bunun yanında.çalkalamayı arada yapıyorum bundan sonra sürekli yaparım bundan kolay ne var ki dişçi korkusu çekeceğime :1shok: bol bol çalkalarım artık şakkıdı

paylaşımın için teşekkürler a.s.

6. 6 Mayıs 2009
  7. odessia

odessia Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    çok faydalı ve çok kolay ben dişlerimi sürekli fırçalıyorum ama fırçalarda ne kadar kaliteli olursa olsun dişlerin koruyucu tabakasını aşındırıp çürüklere karşı savunmasız bırakıyor ve fırça çürüğü diye tabir edilen durum gerçekleşiyor dişlerimde oluşan çürüklerin başka bir nedeni olamaz çünkü fırçalıyorum diş ipi kullanıyorum dilimi fırçalıyorum ama çürük oldu dolgum var bundan sonrası için yukarıda belirtilen yöntemi hayata geçiricem bir süre sonra alışkanlık yapar zaten insanoğlu neye alışmıyorki böyle faydalı birşeye alışmayalım

8. 13 Mayıs 2009
  9. tripolog

tripolog Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    bazen tüm yöntemler uygalansa dahi diş problemi orataya çıkabiliyor. sanırım en önemlisi diş doktoruna gitmek için diş problemimiz olmasını beklememeliyiz. boşuna mı diş fırçalarında diş macunlarında 6 ayda bir diş hekiminize gidiniz yazıyor. a.s herkese sağlıklı ağızlar dilerima.s.

10. 13 Mayıs 2009
  11. qadife

qadife Rabbim Sana Emanetiz... Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    tşklerrrrr a.s.

12. 14 Mayıs 2009
  13. AdireKoye

AdireKoye D e R S i M 'li Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ben de dişlerimi günde 2 defa fırçalarım ama ana dişimde bir problem var, sanırım fırçalamak yetmiyor:KK43: dişçi korkum ağır bastığı için ARKADAŞIN DEDıĞı GıBı "Bol Bol çalkalarım artık:)"
    paylaşım için teşekkür ederim..

14. 29 Mayıs 2009
  15. zemus

zemus şöfeer Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    Annem ve Babam her yemekten sonra ağızlarını böğle çalkalarlardı ..
    bizde öğretirlerdi..ben her yemekten sonra ellerimi yıkadıktan sonra muhakkak yaparım..
    özellikle dişlerimizi fırçalayamadığız yerlerde çok işe yarıyor..
    ağzınız tertemiz oluyor..