Hayatınızı Kurtaracak Bir Adım Atın!

Konusu 'Egzersizler' forumundadır ve dids tarafından 5 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  5 Aralık 2008
  Konu Sahibi : dids
 1. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Yürümek hayatınızı kurtarabilir. Çok açık ve net. Yürüyüşü hayat tarzı içine katanlar ve günü herhangi bir mesafede yürüyüş yapmadan bitirmeyenlerin bundan sağladığı faydalar arasında kilo vermek, depresyonun azalması ve daha enerjik hissetmek bulunuyor.


  İşte basit bir yürüyüşün faydaları

  1. Keşke Daha Enerjik Olabilsem

  Yapılan araştırmalara göre, vücudunuzu hafifçe canlandırmanın rahatlatıcı ve enerji verici bir etkisi mevcut. Bunun anlamı ne kadar hareket ederseniz, bir sonraki gün o kadar enerjik oluyorsunuz. Özellikle akşam saatlerine doğru yapılacak bir kısa yürüyüşün hem fiziksel hem de uhsal olumlu etkileri mevcut. Yani yürüyüş sonrası olası yorgunluk, size bir gün sonra daha fazla enerji ile geri dönüyor.

  Bir çalışmada günlük düzenli yapmayan ve günde 2km'ye yakın yürüyenler araştırıldı. Gruplar arasında uyku sorunları bire üç gibi bir oran olarak saptandı. Yürüyüş, uykuya olumlu etkili.


  2. Keşke Daha Sakin Düşünebilsem

  Çözmeniz gereken, sizi içten içten rahatsız eden sorunlarınızın olması büyük bir sürpriz değil. Yürüyüşün bu konuda büyük bir getirisi bulunuyor. Sakin olmanız, iyi düşünüp bir karar vermeniz gerektiğinde de , kesinlikle açık havada bir yürüyüşe çıkın. Yürüyüş sonunda kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Fiziksel olduğu kadar zihinsel yararı da bulunan yürümenin, bilişsel gelişim denen olguya katkıları uzmanlar tarafından kabul ediliyor. Bunun neticesinde daha ileri yaşlarda olası bunama riski minimuma düşürülmüş oluyor.


  3. Keşke Kendimi Aile Geçmişi Hastalıklarından Koruyabilsem

  Ailenizin genetik kodlarınız, sizin başınıza gelebilecek hastalıklarda çok az bir rol oynar. Araştırmalar bize göstermektedir ki çoğu zaman, hayatınızı nasıl yaşıyor ve vücudunuza nasıl davranıyorsanız, karşılığını da o derece alıyorsunuz. Kendinize iyi bakmanız sayesinde birçok ciddi hastalık riskini minimuma indirebilirsiniz. Sadece yürümeye vereceğiniz önem sayesinde,

  1: Kardiyovasküler hastalıklar risklerini %30 ila %50 arasında azaltırsınız.
  2: Osteoartrit ağrılarınız azalır, daha dirayetli ve çevik bir bünyeniz olur.
  3: Kolon kanseri riskiniz önemli ölçüde azalır.
  4: Yüksek riskli kişilerin şeker hastalığına yakalanmamasına yardımcı olur ve kanda düşük derecede glikoz oranı ile insülin dengesine yardımcı olur.
  5: Düşük kan basıncı sayesinde kalp krizi riskini azaltır.


  4. Keşke Kilo Verebilsem

  Tabii ki en popüler yararlarından biri kilo vermenize yardımcı olmasıdır. Hareket etmeniz doğal olarak daha fazla yağ yakmanızı sağlar. Günden güne yaktığınız her kalori sonrası, kas kitle oranınız artar, ve bunun sayesinde kilo vermeniz de kolaylaşır. RealAge üyesi olarak bilmeniz gereken, ne kadar fazla hareket ederseniz, o derece enerjiniz olacak ve hareket etme isteğiniz de artacaktır.


  5. Keşke Daha Mutlu Hissedebilsem

  Ruhsal açıdan mutlu olmanızın fiziksel sağlığınıza ne derece etki yaptığını defalarca sizinle paylaştık. Yapılan araştırmalar ışığında, yürümenin sizi rahatlattığı, anksiyete ve depresyona karşı size yardımcı olduğu belirlenmiştir. Yürümekten kaçmayın, günlük aktiviteleriniz arasında yer aldıktan sonraki süreci gözlemleyin. Etkilerine çok şaşıracaksınız.  Bu ücretsiz ve reçetesiz ilacın gücüne inanmalısınız. Evet yürümek gerçekten de vücudunuz için mükemmel bir egzersizdir. Ve koşmak dahil diğer egzersiz çalışmalarından daha kolaydır. Yüksek tempoda yürümek sizin için daha iyidir. Ama yürümenin temposunu en iyi siz belirleyebilirsiniz, size uygun olanı seçecek olan yine sizsiniz.

  Sabahları yürüyebiliyorsanız yürüyün ama daha önemlisi gün bitmeden akşam saatlerine doğru mutlaka kısa bir yürüyüş yapın. Göreceksiniz vakit buldukça yürüme isteğiniz artacak, kendinizi daha atletik hissedeceksiniz.
  Üşenmeden atılacak bir adımın size getirisi çok daha fazla olacaktır. Bir adımda hayatınızı kurtarmaya ne dersiniz?


  (alıntıdır)
   
 2. 16 Aralık 2008
  Konu Sahibi : dids
 3. akrep33

  akrep33 2. TAKIM KAPTANI Pro Üye

  Katılım:
  8 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  23.205
  Beğenildi:
  6.289
  Ödül Puanları:
  238
  didsim ellerine sağlık ne doğru şeyler bunlar..evet bende düzenli olarak yürüyorum ve gülük planlarımı daha kolay yapıyorum ve artık daha sistemli yaşıyorum problemleri gözümde büyütmeden çözebiliyorum çünkü kendimi güçlü ve enerjik hissediyorum..önceki o yorgun hallerimden eser kalmadı..
   
 4. 16 Aralık 2008
  Konu Sahibi : dids
 5. Barcman

  Barcman PR UZMANI Pro Üye

  Katılım:
  1 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  10.580
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  198
  yaşa didsim benide gaza getirdin epedir yürüyüşü ihmal etmiştim yarından sonra yine başlıyorumhihoyyyt
   
 6. 20 Aralık 2008
  Konu Sahibi : dids
 7. blueangel42

  blueangel42 Yeniden aynı heyecan aynı mutluluk Üye

  Katılım:
  16 Aralık 2008
  Mesajlar:
  431
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  88
  :sm_cool::sm_cool::sm_cool:teşekkürler dids Barçman gibi benide oldukça motive etti bu yazın.yarın sabah yapacağım ilk iş yürüyüş yapmak olacak