Hayatn anlam

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve butterfly tarafından 14 Ekim 2009 başlatılmıştır.

  14 Ekim 2009
  Konu Sahibi : butterfly
 1. butterfly

  butterfly Popüler Üye Üye

  Katılım:
  29 Nisan 2007
  Mesajlar:
  6.245
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  148
  Hayatın anlamı nedir diye sordum Yunan Kültür ve Tarih profesörü olan yaşlı hocama. Her zamanki gibi salonda kahkahalar yükseldi ve insanlar çıkmak için kalkmaya başladı.

  Papaderos, elini havaya kaldırdı, salondaki kargaşayı yatıştırdı ve gözleriyle ciddi olup olmadığımı sorgularcasına uzun bir süre bana baktı.

  "Sorunuzu cevaplayacağım," dedi.

  Pantolonunun arka cebinden cüzdanını çıkarttı ve deri cüzdanı karıştırarak, aşağı yukarı bir madeni para büyüklüğünde, çok küçük yuvarlak bir ayna çıkardı. Ve sonra şunları anlattı:

  "Benim çocukluğum savaş zamanına rastlar. O zamanlar çok yoksulduk ve çok uzak bir köyde yaşıyorduk. Bir gün yolda bir aynanın kırılan parçalarını buldum. Alman yapımı bir motosiklet orada hurda haline gelmişti."

  "Dağılan parçaları bulup bir araya getirmeye çalıştım, fakat bu mümkün olmadı, o yüzden sadece en büyük parçayı aldım. İşte bunu.

  Daha sonra onu bir taşa sürterek yuvarlak hale getirdim. Ve sonra onunla bir oyuncak gibi oynamaya başladım ve güneşin hiçbir zaman ulaşamadığı karanlık yerlere - derin çukurlara, yarıklara ve karanlık noktalara bu ışığı yansıtabilmek beni çok etkiledi.

  Benim için en ulaşılamaz yerlere ışığı götürmek bir oyun olmuştu."

  "Daha sonraki yıllarda o küçük aynayı sakladım ve boş zamanlarımda çoğu kez onu elime alıp oyunun büyüsüne kendimi kaptırdım.

  Gençlik devirlerim de geçince şunu anlamaya başladım ki, bu benim için sadece bir çocuk oyunu değil, hayatımda yapabileceğim şeyleri sembolize ediyordu.

  Işığın veya kaynağının ben olmadığımı anlamaya başladım. Fakat, ışık - gerçek, anlayış ve bilgi - oradaydı ve eğer ben o ışığı yansıtırsam pek çok karanlık yerde bu ışık parlayacaktı."

  "Ben, şeklini ve biçimini bilmediğim bir ayna parçasıyım.

  Yine de sahip olduğum şeyle bu dünyanın karanlık yerlerine, insanların yüreklerindeki karanlık noktalara ışık ulaştırabilirim ve bazı insanlar için bazı şeyleri değiştirebilirim.

  Belki diğer insanlar da benzer şekilde düşünebilir veya davranabilir."

  "İşte bu benim yapmak istediğim şeyin ta kendisi!

  İşte benim hayatımın anlamı bu!"

  Ve daha sonra küçük aynasını dikkatlice kaldırarak tuttu ve pencereden süzülen güneşin parlak ışınlarını yakalayıp yüzüme ve sıranın üzerinde kenetlenmiş ellerime yansıttı.

  O yaz Yunan Kültürü ve Tarihi hakkında edindiğim bilgilerin çoğu hafızamdan silindi. Fakat hala aklımdaki cüzdanda küçük yuvarlak bir ayna taşıyorum.


  Ted Cashion  Yapabileceğin her iyiliği

  Yapabileceğin her şeyle

  Yapabileceğin her yolla

  Yapabileceğin her yerde

  Yapabileceğin her zaman

  Yapabileceğin müddetçe yap.

  John Wesley (1703-1791)
   
 2. 14 Ekim 2009
  Konu Sahibi : butterfly
 3. yumy

  yumy Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.942
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  148
  sevgili butterfly uzun zamandır beni mutlu ve memnun eden bir yazı okumadığımı seni okuyunca anladım harikaydı eline sağlık....