Hayatta Özgürlük Var Mıdır?

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve suri tarafından 6 Haziran 2009 başlatılmıştır.

6 Haziran 2009
    Konu Sahibi : suri
  1. suri

suri peri Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Adamın biri bilge bir kral olmakla ün salmış kralın yanına gider. Krala şunu sorar:
    "Efendim söyleyin bana hayatta özgürlük var mıdır?"
    Kral "Elbette" der, "Kaç bacağın var senin?". Adam soruya şaşırarak "İki efendim" der. Kral "Pekala, tek bacağının üstünde durabilir misin?"
    "Elbette" diye cevap verir adam. Kral "O halde hangi bacağın üstünde duracağına karar ver". Adam biraz düşünür ve sol bacağı üstünde durmaya karar verir. "Tamam" der kral "Şimdi de öteki bacağını kaldır." Adam şaşırır
    "Bu imkansız kralım" der. "Gördün mü?" der kral " Özgürlük budur. Sadece ilk kararı almakta özgürsün. Ondan sonrasında değil."
    Hayat gerçekten böyle. İlk kararı alıyorsun ve gerisi o ilk karara bağlı olarak gerçekleşiyor.Hayat hata kabul etmiyor. ilk kararın doğruysa işler yolunda gidiyor ama eğer yanlış bir karar aldıysan, herşey zincirleme yanlış gidiyor. Mesela mesleğini seçerken. Hasbelkader, iyi düşünmeden,
    yeteneklerinin farkında olmaksızın bir meslek seçtiğinde ömür boyu işini zorla yapmaya mahkum oluyorsun. İşinin başındayken başka bir iş yapmayı özlüyorsun. Ama biliyorsun ki; özgürlüğünü kullanmış ilk kararı vermişsin ve
    yeniden başlama cesaretin olmaz. Bazı insanlar vardır hayatta.Onlar ise herşeyi ardlarında bırakıp yeniden başlayacak kadar cesurdurlar. Ama sen onlardan biri olamıyorsun. Bunca emek bunca çalışmayı sanki çöpmüş gibi bir çırpıda atamıyorsun. Oysa göz ardı ettiğin bir şey var. Hayat çok kısa ve mutsuz olduğun işlerle zaman öldürmek aynı zamanda ruhunu öldürmekle eş anlamlı...
    Hayat kararlardan ibarettir ve kararlar birer kibrittir. Doğru yerde ateşlediğinde çorbanı kaynatacak ateş olur, yanlış yerde ateşlediğin de ise içinde bulunduğun evle birlikte seni de yakar. Hayat öyle basite alınacak bir oyun değildir. Oyunun kurallarını bilmen ve ona göre oynaman gerekir. Ama çoğu zaman oyunun kurallarını bilmek yetmez.
    Çok daha önemli olan başka bir şey vardır o da kendini bilmektir. Ne istediğini, neyin seni mutlu edeceğini ve kim olduğunu, neler yapabileceğini bilmek zorundasın. Ancak o zamAdamın biri bilge bir kral olmakla ün salmış kralın yanına gider. Krala şunu sorar:
    "Efendim söyleyin bana hayatta özgürlük var mıdır?"
    Kral "Elbette" der, "Kaç bacağın var senin?". Adam soruya şaşırarak "İki efendim" der. Kral "Pekala, tek bacağının üstünde durabilir misin?"
    "Elbette" diye cevap verir adam. Kral "O halde hangi bacağın üstünde duracağına karar ver". Adam biraz düşünür ve sol bacağı üstünde durmaya karar verir. "Tamam" der kral "Şimdi de öteki bacağını kaldır." Adam şaşırır
    "Bu imkansız kralım" der. "Gördün mü?" der kral " Özgürlük budur. Sadece ilk kararı almakta özgürsün. Ondan sonrasında değil."
    Hayat gerçekten böyle. İlk kararı alıyorsun ve gerisi o ilk karara bağlı olarak gerçekleşiyor.Hayat hata kabul etmiyor. ilk kararın doğruysa işler yolunda gidiyor ama eğer yanlış bir karar aldıysan, herşey zincirleme yanlış gidiyor. Mesela mesleğini seçerken. Hasbelkader, iyi düşünmeden,
    yeteneklerinin farkında olmaksızın bir meslek seçtiğinde ömür boyu işini zorla yapmaya mahkum oluyorsun. İşinin başındayken başka bir iş yapmayı özlüyorsun. Ama biliyorsun ki; özgürlüğünü kullanmış ilk kararı vermişsin ve
    yeniden başlama cesaretin olmaz. Bazı insanlar vardır hayatta.Onlar ise herşeyi ardlarında bırakıp yeniden başlayacak kadar cesurdurlar. Ama sen onlardan biri olamıyorsun. Bunca emek bunca çalışmayı sanki çöpmüş gibi bir çırpıda atamıyorsun. Oysa göz ardı ettiğin bir şey var. Hayat çok kısa ve mutsuz olduğun işlerle zaman öldürmek aynı zamanda ruhunu öldürmekle eş anlamlı...
    Hayat kararlardan ibarettir ve kararlar birer kibrittir. Doğru yerde ateşlediğinde çorbanı kaynatacak ateş olur, yanlış yerde ateşlediğin de ise içinde bulunduğun evle birlikte seni de yakar. Hayat öyle basite alınacak bir oyun değildir. Oyunun kurallarını bilmen ve ona göre oynaman gerekir. Ama çoğu zaman oyunun kurallarını bilmek yetmez.
    Çok daha önemli olan başka bir şey vardır o da kendini bilmektir. Ne istediğini, neyin seni mutlu edeceğini ve kim olduğunu, neler yapabileceğini bilmek zorundasın. Ancak o zaman doğru kararlar verir ve mutlu bir hayata sahip olursun. Ve kararlar birer kibrittir. Ya kendini yakarsın ya da ısıtırsın.

Yazan bilinmiyor...

2. 6 Haziran 2009
  3. elif_ba

elif_ba kocam &oğlum&kızım=aileyiz Pro Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    148
    eşimin benim hakkımda
    ve benim karar vereceğim şeylerde kendinin kararlarını bana uygulatmaya çalışmasına sinir oluyorum
    özgürlük bumu yanii

4. 6 Haziran 2009
  5. hadibakem

hadibakem oğlum bırakma anneni Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    146
    evliliği seçerek özgürlük hakkımı
    kullandım.

6. 7 Haziran 2009
  7. tuana-35

tuana-35 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    özgürlük diye bir şey ne yazık ki yok hayatımıza soktuğumuz insalarla özgürlüğümüzden taviz verip karşı tarafında özgürlüğünü kısıtlıyoruz...her iki tarafta bundan memnunsa ne alaa...ama arada bana istediğim gibi davranmak dolaşmak gezmek dolaşmak çılgınlıklar yapmak gelmio deil...ama nedense hep bişeylere dikkatt..dikaatt...dikaatt...

8. 8 Haziran 2009
  9. suri

suri peri Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Yorumlarınız için teşekkürler..Tabiki hayatımızda tam anlamı ile özgür değiliz kadın olarak ve hele Türkiyede kadınsanız bazı şeylerde engelleriniz oluyurdur..Önce baba veya ağabey tarafından yapılan kısıtlamalar baskılar,evlenince kurtulduğunu sanarsın bu kezde eşinden gelen baskılar kadının hayatında hep olmuştur..Baskı görmeyen kadın ise parmakla gösterilecek kadar azdır...

10. 8 Haziran 2009
  11. tijeen

tijeen www.tijeence.blogspot.com Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    "Hayat kararlardan ibarettir ve kararlar birer kibrittir. Doğru yerde ateşlediğinde çorbanı kaynatacak ateş olur, yanlış yerde ateşlediğin de ise içinde bulunduğun evle birlikte seni de yakar."
    çok doğru ,paylaşım için tşklerrrr

12. 8 Haziran 2009
  13. kuzum85

kuzum85 aşk bir yangın Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    148
    kafesteki kuşun özgürlüğü kdar bence