hayıt suyu

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve hasret15 tarafından 24 Mart 2009 başlatılmıştır.

  24 Mart 2009
  Konu Sahibi : hasret15
 1. hasret15

  hasret15 Guest

  slm arkadaşlar ben daha öncede sizinle paylaşmıştım sorunumu adet düzensizligi, gebe kalamama ve hormon bozuklugu sonundada tedavi gördüm ama tekrarladı. adet düzensizligim hormonlarımda yükseklik araştıra arastıra bitkisel olarak sadece hayıt suyunda buldum careyi yeni basladım faydalı oldumu daha yorum yapamayacagım ama sizinle paylaşmak istedim....
  tadı acımsı kötü bir kokusu var ama saglıgım için deger bir zararrınıda bulamadım.
  çay bardagına 1/4 hayıt suyu katıyorum bardak dolasıya su koyup günde 3 defa içiyorum
   
 2. 24 Mart 2009
  Konu Sahibi : hasret15
 3. hasret15

  hasret15 Guest

  HAYIT SUYU

  mineçiçegigiller familyasindan, bati ve güney anadolu'da yasayan bir agaççiktir. temmuz aylarinda mor renkli çiçekleri açar. dallari ve yapraklarinda, uçucu ve sabit yag, tanen, sineol, sekerler, kristalize maddeler ve glikozit vardir.  tohumundan elde edilen yag, akdeniz bolgesi'nde kekik yagi yerine kullanilir. toz haline getirilen meyve yapraklari, kumaslari guvelere karsi korur.  kirmizi minik meyveleri erkeklik gucunu azalttigi icin bir zamanlar papazlar ve kesisler tarafindan da tüketilirmis zaten bu nedenle bazi yorelerde rahip biberi veya iffet calisi adini tasiyan çiçekli çalı.


  hayit meyvasi östrojen ve progesteron içerdigi için erkeklerin kullanması iyi bi sonuc vermez diye düşünmekteyim.. kullanılması durumunda adet düzenleyici ve adet sancısını azaltıcı etki gösterir..


  hayıt (vitex agnus-castus); el şeklinde yaprakları olan,yaz aylarında morumsu çiçekler açan, çalı görünüşünde 1-3 metre yüksekliğinde bir ağaççıktır. yarim cm’ lik küre şeklinde, acımsı meyveleri vardır. rengi iyice koyulaşan meyveler, ekim-kasım döneminde toplanır ve gölgede kurutulur. fransa, italya, yugoslavya, yunanistan, suriye, lübnan ve türkiye’ de akdeniz ile ege bölgelerinde yaygın olarak yetişir. yapılan araştırmalara göre meyve ve tohumları; % 4-6 oranında eterli uçucu yağlar (1-8 cineole, p-cymene, ß-caryophyllene, a-terpineol, citronellol, castine, a- ve b- pinene, linalool, limoneen, ledol, y-cadinene, camphene, sabinene), alkaloit (viticin), %1 oranında flavonoidler (casticin, isovitexin, kaempferol, quercetin, orientin, isoorientin, penduletin, luteolin-7-glucoside, quercetagetin, isorhamnetin), %1-3 oranında yağ asitleri (palmitic acid, linoleic acid, linolenic acid, eicosapentanoic acid, oleic acid, stearic acid), iridoid-glikozitler (% 0,3-1,1 aucdubin ve % 0,5 agnuside), steroidler (progesterone, testosterone, 17- a-hydroxyprogesterone, androstenedione), vitaminler (folic acid, thiamine, pyridoxine, riboflavin, cholecalciferol, tocopherols, tocotrienols), tanen ve rezin içerir.

  adet öncesi sendromlar (pms), adet zorlukları ve menopoz kadınlık tarihi kadar eski problemlerdir. kadınlara bu konularda yardımcı olmak için çok çeşitli çareler araştırılmıştır. şüphesizki doğal terapi yöntemleri bu alanda da yol göstermektedir. bu naturel terapilerden birisi özellikle göze çarpmaktadır: hayıt meyvesi veya tohumu. hayıt meyvesi veya kısaca hayıt her yaştaki kadın için ebedi bir bitkisel çaredir. m.ö 450’ de hayıt’ tan ilk olarak bahseden tıbbın babası kabul edilen hipokrat’ tır (hippocrates). o zamandan beri geleneksel herbalistler hayıtı yüksek ateş, başağrısı, gazlanma ve idrar arttırma için ama en önemlisi günümüzde de devam eden şekliyle “kadın hastalıkları” için tavsiye etmişlerdir. adet öncesi gerginlik (pmt), genellikle östrojen (oestrogen) ve progesteron (progesterone) hormonları arasında dengesizliğe neden olur. progesteron’ un göreceli noksanlığı; adet gecikmesi, göğüslerin hassasiyeti, sancı, kramp ve depresyon gibi semptomlardan sorumlu rahatsızlıklara yol açar. hayıt bu semptomların giderilmesinde veya azaltılmasında etkilidir. hayıt meyvesi içerisindeki eterli uçucu yağların ve diğer sinerjetik bileşiklerin hipofiz bezi üzerinde pozitif etkileri vardır. bilindiği gibi hipofiz bezi pekçok vücut hormonunun dengesinden sorumludur. hayıt meyvesi, hipofiz bezini yumurtalıklardaki corpus luteum tarafından progesteron üretiminin artmasına yol açan belirli hormonları daha çok veya daha az üretmek için uyarır. hayıt meyvesi vücuttaki kadınlık hormonlarını doğal bir şekilde dengeleyerek işlev görür. hayıt meyvesi, başkaca progesteron terapilerinin başarılı olamadığı durumlarda bile başarılı olmuştur. hem de bazen sentetik hormon yerleştirme sonucu oluşan yan etkilerin hiçbirine neden olmaksızın. hayıt meyvesinin adet öncesi gerginlik (pmt) semptomlarına faydası en az 2 hafta içinde kendini açıkça belli eder. fakat, en iyi sonuç için hayıt meyvesi en az 3 ay süre ile alınmalıdır. yapılan çalışmalarda daha uzun süreli olarak hayıt meyvesi alımının pmt’ yi tamamen ortadan kaldırdığı görülmüştür.

  hayıt meyvesi çok nazik bir bitki de olsa, etkisi inip çıkan bir piston gibidir. sivri yerleri düzleştirir, çukur yerleri yükseltir. o adet periyodunuzu (menstural cycle); ister çok kısa olsun, isterse hiç olmasın, kanama zamanı çok uzun veya çok kısa olsun, kanamanız çok hafif veya ağır olsun herşeyi normale döndürmek için elinden geleni yapacaktır. o aynı zamanda hem afrodizyak (cinsel istek arttırıcı) hem de anti-afrodizyak özelliğe sahiptir. yani cinsel isteğiniz çok fazla ise onu azaltacak, az ise yükseltecek ve normale döndürecektir. menopoz hormonal iniş çıkışın sonunda büyük bir çukurdur. hayıt meyvesi progesteron’ daki dramatik inişi yavaşlatarak ve hormon seviyesindeki değişikliklere vücudu alıştırarak bu süreçte yardımcı olmaktadır. sıcak basması, vajina kuruluğu, baş dönmesi ve depresyon gibi menopoz semptomları hayıt meyvesi terapisine olumlu tepki vereceklerdir. hormon dengesizliği kısırlığa da yol açabilmektedir. bu nedenle hayıt meyvesi yumurtlama periyodunu düzenlemeye ve hamile kalma şansının artmasına yardımcı olabilir. doğumdan sonraki ilk 2 hafta içinde hayıt meyvesi alındığında, süt verimi belirgin şekilde artmaktadır. doğum kontrol hapına son verdikten sonra da, bedenin doğal dengesini yeniden kurabilmesinde çok yararlı olur. hayıt meyvesinin, her ne kadar kullanım alanlarının çoğu bayanlar için olsa da erkeklerde depresyon ve buna bağlı cinsel iktidarsızlık durumlarında da kullanılılabilir. erkeklerde testesteron, kadınlarda ise östrojen fazlalığının neden olduğu aşırı kıllanma ve sivilcelere (akne) karşı, hayıt meyvesi terapisi hormonları dengeleyerek yardımcı olabilir. hayıt, 2400 yılı aşan kullanım süreci buyunca tamamen güvenli ve yan etkisiz olduğunu kanıtlamış bir bitkidir.


  ıslanmış bir insanı dövmek için ideal esnekliğe ve yüzeye sahip, hafif baygın kokulu dört mevsim yeşil kalan bir bitki.ayrıca ege ve akdeniz bölgelerinde birçok yerleşim bölgesine de isim olmuştur.( karahayıt ,hayıtlı...


  çocukken dallarından ok ve yay, sapan çatalı, kuş tuzağı gibi akla gelebilecek her türlü yaramazlık alet edevatını yapabildiğimiz son derece faydalı ve bazı durumlarda da zararlı bitki.


  faydaları çok olan fakat kaynatılıp içildiğinde tadı berbat olan bitki, öyle böyle berbat değil üzerine bir öğün yemek yiyince ancak giderilebilmektedir ağızdaki o zehir gibi tat. o nedenle hap şeklinde satılanları kullanmak daha uygun olacaktır.


  idrar söktüren, sancıları kesen, aybaşı kanamalarını düzenleyen, anne sütünü artıran, hazımsızlığı gideren, karın ağrısı ve ishali kesen, ayak şişlerini indiren, akrep ve arı sokmalarına iyi gelen acayip bir bitki.
   
 4. 24 Mart 2009
  Konu Sahibi : hasret15
 5. hasret15

  hasret15 Guest

  Etki ve Kullanışı: Yüksek ateş, başağrısı, gazlanma ve idrar arttırma için ama en önemlisi günümüzde de devam eden şekliyle" kadın hastalıkları" için tavsiye etmişlerdir. Adet düzensizliklerinin giderilmesinde etkilidir. Adet gecikmesi, göğüs ağrısı, sancı, kramp ve depresyon, kalp ağrıları gibi semptomların giderilmesinde veya azaltılmasında etkilidir. Hayıt meyvesi içerisindeki eterli uçucu yağların ve diğer sinerjetik bileşiklerin hipofiz bezi üzerinde pozitif etkileri vardır. Bilindiği gibi hipofiz bezi pek çok vücut hormonunun dengesinden sorumludur. Hayıt meyvesinin adet öncesi gerginlik semptomlarına faydası en az 2 hafta içinde kendini açıkça belli eder. Fakat, en iyi sonuç için hayıt meyvesi en az 3 ay süre ile alınmalıdır.Adet öncesi sendromlarda, adet kanamalarındaki spazmlarda, menopozla ilgili bazı şikayetlerde ve süt veren kadınlarda süt eksikliğinde, adet dönemlerinde endokrin düzensizliklerinden kaynaklanan sinir ve cilt problemlerinde ve akne tedavisinde kullanılır.
  Kullanma Talimatı: 1/4'ü Hayıt Suyu ile doldurulmuş çay bardağını su ile tamamlayıp içiniz. Günde üç çay bardağı içilir.
   
 6. 24 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : hasret15
 7. heroine

  heroine Popüler Üye Üye

  Katılım:
  5 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.341
  Beğenildi:
  151
  Ödül Puanları:
  163

  Merhaba, Bu bitkini faydasını gördünmü?
  bende kullanmayı düşünüyorum o yüzden merak ettım.
   
 8. 24 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : hasret15
 9. divine_time

  divine_time Evli Ve Mutlu :) Üye

  Katılım:
  9 Haziran 2007
  Mesajlar:
  2.975
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  bende içmiştim ama kokusu ve tadı çok iğrenç insanın ağzından bir türlü gitmiyor
   
 10. 24 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : hasret15
 11. asnil

  asnil içimin gülen yüzü... Üye

  Katılım:
  8 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.175
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  bence canım civanpercemini kullan ben kullandım işe yaradı , ve tadıda daha güzel
   
 12. 30 Nisan 2010
  Konu Sahibi : hasret15
 13. KS6734

  KS6734 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Nisan 2010
  Mesajlar:
  14
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  [/:teselli:I] MERHABA HASRET HANIM B,TKıLERDEN BıR SONUÇ ALABıLDıNMı?AYNI SORUNU BENDE YAŞIYORUM BANA BıLGı VERıRSENıZ SEVıNıRıM.
   
 14. 9 Kasım 2010
  Konu Sahibi : hasret15
 15. selvi01

  selvi01 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  23
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  ben gecen ay baslamıstım 3 hafta kullandım yumurtalıgım calıstı insallah hamılede kalırım herkese tavsıye ederımm...
   
 16. 5 Ocak 2011
  Konu Sahibi : hasret15
 17. tomurcukkk

  tomurcukkk 'RÜZGAR'ım yeter... Üye

  Katılım:
  25 Aralık 2010
  Mesajlar:
  8.354
  Beğenildi:
  19.842
  Ödül Puanları:
  288
  bende tavsiye ediyorum 2 aralıkta içmeye başladım 12 aralıkta adet oldum (ilaçsız adet olamazken)
  bende prolaktin sorunu var
   
 18. 3 Şubat 2011
  Konu Sahibi : hasret15
 19. ayten782

  ayten782 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  122
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  bende hayıt tohumunun eski yada yeni olması farkeder mi diye sormak istiyorum. LH / FSH oranı yüksek bende. 1,5 yıldır evliyim korunmuyorum ama çocuk olmadı. bu problemi olupta hayıttan fayda gören var mı? birde ben adaçayı,hayıt tohumu ve ısırgan otunu karıştırıp günde 2 öğün almaya çalışıyorum. yanlış mı doğrumu bilgisi olan varsa çok memnun kalırım.
   
  Son düzenleme: 3 Şubat 2011