Hayvanlar Uçtu Sıra İnsanlarda

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve nevbahar tarafından 6 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  6 Şubat 2008
  Konu Sahibi : nevbahar
 1. nevbahar

  nevbahar Herkes Olmuş Sahtekar Pro Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.936
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148
  Hayvanlar Uçtu Sıra İnsanlarda

  Duyulmayan sesin uçuran gücü var

  Çinliler , ses dalgalarının "kaldırma kuvveti" olduğunu keşfetti. Kulağın duyamayacağı kadar düşük ses dalgalarını kullanarak küçük bir süs balığını, örümcek gibi böcekleri "uçurmayı" başardılar. ÇinliIerin hedefi, ileride insanları da bu yolla uçurmak.

  [​IMG]

  ÇiN'DEKi Zian Politeknik Üniversitesi'nin uzmanları laboratuvarda kulağın duymayacağı ses dalgalarını yayan ve yansıtan bir sistem geliştirdi. Böylece iki platforın arasında bir "ses alarn" oluştu.

  Uzmanlar daha sonra bu alana uğurböceği, balık, örümcek gibi küçük canlıları yerleştirdi. 20 milimetrelik dalga boyundaki ses titreşimleri nedeniyle oluşan ses basıncı bu hayvanları havaya kaldırınayı başardı.

  Hayvanlar 30 dakika boyunca havada kaldı. Balık ise havada kalması için bu süre boyunca 1 milimetrelik şırıngalarla su verilerek canlı tutuldu.

  [​IMG]


  Çinli uzmanlar, insan kulağının duymadığı ses dalgalanınn kaldırına kuwetini ilk kez kanıtladıklarını belirterek, "Daha güçlü titreşimler kullanarak insanları uçurınayı hedefliyomı" açıklamasını yaptı.