Hayvanlar Üzerinde Yapılan Deneyleri Durdurmaya Var mısınız?

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve yexsximg tarafından 25 Eylül 2008 başlatılmıştır.

  25 Eylül 2008
  Konu Sahibi : yexsximg
 1. yexsximg

  yexsximg Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Şubat 2008
  Mesajlar:
  748
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  hayvanlar üzerinde deney yapmayan firmalar bu resmi kullanıyorlar.


  [​IMG]


  PETA sitesinin verdiği bilgiye göre, hayvanlar üzerinde deney yapmayan firmalardan bazılarının isimleri aşağıda gösterilmiştir. (Tam listeyi görmek için peta sitesini tıklayabilirsiniz, ben ülkemizde de satıldığını düşündüğüm, isimleri tanıdık gelen firmaları yazdım.)

  kozmetik ürünü alacağımız zaman, kutunun üzerindeki yazıya dikkat edelim: Üzerinde 'NOT TESTED ON ANIMALS' (hayvanlar üzerinde denenmemiştir) yazanları veya yukarıdaki gibi mutlu tavşan resimli olanları alalım.

  Son haberlere göre Peta'nın çabalarıyla, cocacola ve pepsicola gibi iki dev şirket, hayvanlar üzerinde deney yapmaya son verdiklerini açıklamışlar.


  deney yapmayan firmalar


  Nivea


  Avon


  Oriflame


  Orlane


  Tommy Hilfiger


  Victoria’s Secret


  Revlon


  Clarins


  Clinique


  Donna Karan


  BUNLAR DA MAALESEF HAYVANLAR ÜZERİNDE DENEY YAPAN BAZI FİRMALAR:

  1. Colgate-palmolive

  2. Clairol

  3. Johnson&Johnson

  4. L'Oreal

  5. Bioterm

  6. Maybelline

  7. Lancome

  8. Giorgio Armani

  9. Helena Rubinstein

  10. Vichy

  11. Adidas

  12. Calvin Klein

  13. Lancaster

  14. Procter&Gamble

  15. Ponds

  16. Ralph Laureen

  17. Max Factor

  18. Oral B

  19. Pantene

  20. Pfizer

  21. Unilever

  22. Axe

  23. Dove

  24. Polo

  25. Neutregena

  26. Elizabeth Arden

  27. Donna Karan

  28. Faberge

  Dove sabunları, Pantene şampuanları, L'Oreal, Oral B diş fırçası, Maybelline, Colgate-Palmolive gibi ürünler ülkemizde satılıyor. Arkadaşlar bunları almamaya dikkat edelim. Hayvanlar üzerlerinde deney yapılmak, gözlerine, kürklerine yakıcı maddeler damlatmak, kör etmek hatta öldürmek için değildir. Birçok ülkede kozmetik ürünlerinin tavşan vs. gibi hayvanlar üzerinde denenmesi yasaklanmakta. PETA bu konuda büyük çaba göstermektedir. Her yıl yüzbinlerce hayvan deneylerde acımasızca öldürülerek labaratuvarların çöplüklerine atılmaktadır.  ALINTIDIR senağlama
   
  EdaTheKitty bunu beğendi.
 2. 25 Eylül 2008
  Konu Sahibi : yexsximg
 3. yexsximg

  yexsximg Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Şubat 2008
  Mesajlar:
  748
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Hayvan Deneylerinin Alternatifi Yok Mu?

  Tabii ki, hayvan deneylerinin alternatifleri var. Bugün dünyanın en büyük kozmetik firmalarından REVLON, AVON ve ORIFLAME gibi uluslararası kozmetik şirketleri, ürünlerini hayvanlar üzerinde test etmiyorlar. Yeni ürünlerini alternatif deney yöntemleri kullanarak test ediyorlar. Avon 1989 Nisan’ında, Eytex denilen sentetik bir madde üzerindeki testlerin olumlu sonuç verdiğini ve bundan böyle deneylerini bu madde üzerinde uygulayacağını açıklayarak, hayvan deneylerine alternatif bir deney yöntemini kamuoyuna açıklamıştır.

  Özellikle Amerika ve Avrupa’daki hayvan hakları ve hayvan özgürlüğü hareketleri sonucunda çoğu kozmetik firması da alternatif deney yöntemlerini kullanmaya başlamışlardır. Bazı firmalarsa, (örneğin Procter & Gamble) sadece mevcut ürünlerini hayvanlar üzerinde test etmeyeceklerini açıklamaktadır. Oysa bu tür açıklamalar firmaların tüketici kitlesini kaybetmemek için yaptığı laf oyunlarıdır. Çünkü bu firmalar, içeriğini değiştirdiği ürünlerde veya piyasaya yeni süreceği ürünlerin testlerinde hayvanları kullanmaya devam etmektedir. Bugün hala hayvan deneyi yapmakta ısrar eden büyük kozmetik şirketlerinin neden bu konuda ısrarcı olduklarını net olarak bilemiyoruz.

  Fakat hayvan deneylerinin Batı da başlı başına bir sektör olduğu ve bu sektöründe azımsanmayacak büyüklükte bir pazar payı olduğu düşünüldüğünde yine sebebin büyük olasılıkla para kazanma hırsından kaynaklandığını tahmin ediyoruz. Örneğin, Huntingdon Life Sciences, dünyanın en büyük ticari amaçlı hayvan deneyleri yapan kuruluşudur. Bu kuruluş pek çok kozmetik firmasına deneylerinde kullanması için hayvan sağlamaktadır. yasakkelimeşutarafagitti

  Alıntıdır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 25 Eylül 2008
 4. 25 Eylül 2008
  Konu Sahibi : yexsximg
 5. yexsximg

  yexsximg Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Şubat 2008
  Mesajlar:
  748
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Yasa Ne Diyor ?

  Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği Konseyi, 2009 yılından itibaren kozmetik ürünler için hayvanlar üzerinde deney yapılmasını yasaklayan bir karar almıştır. Ama ne trajikomiktir ki, aynı kararda “bazı kozmetik ürünler için” bu sürenin 2113 yılına kadar uzatılabileceği de yer almaktadır. Bu da demek oluyor ki, piyasaya yeni sürülecek olan ve insan sağlığını tehdit edebilecek olan kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesine devam edilecektir.

  Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünyanın diğer ülkelerindeyse “hayvanların yaşam hakkına saygı” ve “etik” gibi değerler ne yazık ki, Avrupa Birliği ülkelerinden de geridedir.

  Ülkemizde ise 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile bilimsel araştırmalar için hayvan deneylerine izin vermektedir.

  Peki, ya “Etik Kurul”lar?

  Bugün yasalarla belli bir çerçeve içine oturtulmaya çalışılan hayvan deneyleri için, hayvan deneyi yapılan laboratuarlarda “hayvan deneyi etik kurulu” bulunması zorunlu hale getirilmiştir. Bu etik kurulların asli amacı insan türünün hayvanlar üzerindeki -türcülüğe dayalı- etik dışı davranışına etik bir kılıf uydurma gayretidir.

  Bu kurullarda en önemli kurallardan biri, “sakrifikasyon anında hayvan öldüğünü anlamadan ölmelidir” kuralıdır. Peki hayvanların ölüm öncesi kaldığı laboratuar koşulları ve deney süresince çektiği yoğun acılar düşünüldüğünde hayvanların öleceklerini anlamamaları mümkün müdür?

  Batılı bilim insanları son dönemlerde hayvan bilinci üzerine çalışmalar yapmaktadırlar. Birçok duyarlı bilim insanı, dünyada yerleşik bir görüş olan, hayvanların bilincinin ve duygularının olmadığı görüşünü tersine çevirecek buluşlar gerçekleştirmişlerdir.

  Bu araştırmalar sonucunda “Artık biliyoruz ki…” diyor Maria S. Dawkins “…bu üç özellik – karmaşıklık, düşünme ve dünyaya önem verme – öteki türlerde de mevcuttur. Dolayısıyla bu bizi onların da kendilerinin bilinçle farkında olduklarının sonucuna yöneltebilir. Elimizdeki bulguların terazideki dengesi de gerçekten öyle oldukları yönünde ağır basmaktadır. Ve bunu reddetmek de kesinlikle bilim dışı görünmektedir…” (Hayvanların Sessiz Dünyası – TÜBİTAK Yay.1999)

  Etik kurullar nedense bu bilimsel gerçeği göz ardı etmektedirler. Bu bilimsel gerçeğin ötesinde acı çekme özelliği olan bir canlının yaşam hakkını hiçe saymaktadırlar. Bu kurulların adının “etik kurul” olması ise, “etik” kavramıyla ilgili bir kavram kargaşası yaratmaktadır. Uzun yıllar ABD Hava Kuvvetleri Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nin araştırma ekibinin başkanlığını yürüten ve Brooks Hava Kuvvetleri Üssü’nde primatlar üzerinde uyguladığı deneylerden sonra işinden istifa eden ve hayvan deneyleri karşıtı mücadeleye katılan Dr. Donald Barnes, etik kurulların içinde bulundukları durumu “koşullu etik körlük” olarak tanımlıyor.

  Hemen yakınımızdan bir örnek verecek olursak, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde son teknolojiyle yeni faaliyete açılan Hayvan Deneyi Laboratuarında yüzüne botox uygulaması yapılmış bir kobay bulunmaktadır (Hürriyet Gazetesi, ZOOM Eki – Nisan’06). Botox uygulamasının, insan türünün artık tamamen şımarıklığa dönüşmüş “ihtiyaçlarından” kaynaklandığını hepimiz biliyoruz. Ama bu uygulamanın yapılmasına “Etik” Kurul izin verebiliyor.


  HAYVAN HAKLARI EVRENSEL BİLDİRGESİ'nden (15 Ekim 1978)

  Madde 1: Bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğar ve aynı var olma hakkına sahiptir.
  Madde 8: Hayvanlara fiziksel ya da psikolojik acı çektiren deneyler yapmak, hayvan haklarına aykırıdır; tıbbi, bilimsel, ticari ve başkaca biçimlerdeki her türlü deneyler için durum böyledir. Bunun yerine başka bir şey koyma tekniklerinden yararlanılmalı ve bu teknikler geliştirilmelidir.
  Madde 11: Zorunlu olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi demek olan her davranış, bir "biocide", yani yaşama karşı suçtur.


  Hayvan hakları evrensel beyannamesi bir çok gelişmiş ülke tarafından kabul edilmiş olmasına rağmen hayvanlar bir çok eziyete maruz kalmaya devam ediyor.Bilimsel araştırmalarda kullanılan hayvan sayısı 1970li yıllardan bugüne değin sürekli bir düşüş içinde .Bu düşüşte birçok etkenin payı var.Bunların başında 1970li yılların ortalarında hayvan hakları hareketinin büyük bir atılım yapması ve geniş bir kitle desteğine kavuşması geliyor.Son otuz yılda yetişen bilim adamlarının önemli bir bölümü bu harekete kayıtsız kalmadı.Bunlar hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin yerine geçebilecek yöntemler geliştirmeye yöneldiler;kimi alanlarda da gerçekten başarılı oldular.Aynı dönemde hükümetler ve sivil toplum örgütleri de hayvan deneyleri yerine kullanılabilecek yöntemler üzerinde çalışan araştırma kurumlarını parasal olarak desteklemeye başladılar.Laboratuvarlar sürekli izlenmeye ve yasaya uymayanlar cezalandırılmaya başlandı.  Hayvan koruma yasasının birinci maddesine göre hayvanlar “Mitgeschöpfe” (bizimle ortak yaratılmışlar) dır.Onlara mantıklı bir neden olmaksızın ağrı, acı ya da zarar vermek yasaktır.Mantıklı neden” olarak insanın herhangi bir faydasıyla ilgili olan herşey kabul edilir. 7. paragrafa göre hayvanlara hastalıkların önlenmesi, tanınması ya da tedavi edilmesi, çevre tehditlerinin tanınması, madde ve ürünlerin sakıncalarının test edilmesi için ve temel araştırmalar kapsamında ağrı, acı ya da zarar verilebilir. Yani: Pratikte düşünülebilir tüm hayvan deneyleri izinlidir .Hayvan koruma yasasının hayvan deneyleri bakımından gözönünde tuttuğu kimi sınırlamalar da (örn. etik kabul edilebilirlik) bugüne kadar uygulanamamış, sonuçta anayasada güvence altına alınmış araştırma ve öğrenim özgürlüğü aracılığıyla safdışı edilmiştir.


  Bizim yapabileceklerimiz;​
  - Hayvan deneyleri yapan firmaların ürünlerinden kullanmamaya dikkat etmeli,bu firmalara kınamanızı belirtecek e- mailler atabilirsiniz.  - Çevrenizdeki insanları bu firmaların ürünlerinin kullanılmaması için bilinçlendirebilirsiniz.

  Alıntıdır
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 25 Eylül 2008
 6. 26 Eylül 2008
  Konu Sahibi : yexsximg
 7. XOXzgxuxrCe

  XOXzgxuxrCe Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.875
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  Çok güzel olmuş teşekkürler:)


  http://www.colgate.com.tr/app/Colgate/TR/Corp/ContactUs/EmailUs.cvsp

  http://www.loreal.com/_en/_ww/html/newsMedia/newsletter.aspx

  http://www.maybelline.com/customerservice/contactus.aspx?top=wm

  http://www.lancome-usa.com/services/custservice_contactus.aspx?


  http://www.pg.com.tr/procter/bize_ulasin.htm

  Yukardaki adres sadece bir markanın değil, birkaç markaya ulaşabileceğimiz bir adres . Genel yazacağız yani.

  http://www.ralphlauren.com/helpdesk/index.jsp?display=store&subdisplay=contact&ab=footer_emailus

  http://www.pfizer.com.tr/pfizer/tr/bizeulasin.aspx


  http://www.unilever.com.tr/resources/contactus.asp

  http://www.dove.com.tr/AboutDove.aspx?DID=5

  https://www.neutrogena.com/contactus.asp?mainVal=as

  http://shop.elizabetharden.com/help...subdisplay=contact&clickid=botnav_contact_txt  Şimdi sevgili arkadaşlar bize İngilizce bilen arkadaş lazım. Bize kısa, öz ,etkileyici bir yazı yazması lazım :) Ayrıca sitelerde başvuruyu tarif etmesi lazım bize:)

  "Ben iyi bir insanım, canlılara zarar verilmesine üzülüyorum , zalim değilim, empati yapabilirim"

  diyen herkesi destek olmaya çağırıyorum. Ben yeşimg arkadaşımız gibi gönülle desteklemenin yeterli olduğunu düşünmüyorum , bu konudan , kampanyadan haberi olan herkesi elbirliğiyle birşeyler yapmaya davet ediyorum.
  Bir canlıyı bile bile öldürmek zalimliktir. Buna ses çıkarmamak da öyle. :enbuyukkk:
   
 8. 26 Eylül 2008
  Konu Sahibi : yexsximg
 9. XOXzgxuxrCe

  XOXzgxuxrCe Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.875
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  KOZMETOLOJİ EĞİTİMİNDE HAYVAN ÖZGÜRLÜĞÜ


  Sinan YALÇIN  Hayvanlar ve insanlar aynı şekilde ıstırap çeker ve ölürler… Çekilen acı aynı, kan dökülmesi aynı, ölümün kokusu aynı, yaşamın küstahça, acımasızca, zalimce çekip alınışı aynı... Bunun bir parçası olmak zorunda değiliz.” Dick Gregory

  Bu testlerde hayvanlar genellikle sadece başlarını dışarıda bırakan aletlere sıkıştırılıyor. Böylece hayvanın gözünü kaşıması ya da ovuşturması engelleniyor. Test edilmek istenen madde (örneğin, göz farı, rimel, çamaşır suyu, şampuan v.b.) her bir tavşanın tek bir gözüne damlatılıyor/sürülüyor. Hayvanların alt göz kapağı dışarı çekiliyor ve böylece oluşan çanağa madde konuyor. Sonra göz kapatılıyor. Bazen birkaç kez madde tatbik ediliyor. Tavşanlar her gün gözlemlenerek, gözlerinde şişme, çıban, enfeksiyon ve kanama olup olmadığı saptanıyor. Çalışmalar bazen üç hafta sürebiliyor.

  Bazı maddeler o kadar ciddi bir hasara yol açıyor ki, tavşanların gözleri bütün temel niteliklerini kaybediyor. İris, gözbebeği, kornea tek bir patolojik dokuya benzemeye başlıyor. Araştırmacılar testin sonucunu etkilememek koşuluyla bazen az miktarda topikal anestezi uygulayabiliyorlar. Bunun, iki hafta boyunca gözüne kimyasal madde damlatılmış bir hayvanın acısını azaltması mümkün değil.

  Yani her yeni bir ruj, göz farı, şampuan, rimel v.b. gibi kozmetik ürün için Draize Testleriyle binlerce tavşana günlerce acı çektirilmekte ve gözleri kör edilmektedir.


  [​IMG]
  Ya onun yerinde sen olsaydın, sessiz mi kalacaktın ? :enbuyukkk:
   
 10. 26 Eylül 2008
  Konu Sahibi : yexsximg
 11. XOXzgxuxrCe

  XOXzgxuxrCe Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.875
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  Standart testler 14 gün süreyle uygulanıyor, ama bazıları 6 ay bile sürebiliyor – tabii hayvanlar hayatta kalırsa. Deney süresince hayvanlarda kusma, ishal, felç, kasılma ve iç kanama gibi klasik zehirlenme semptomlarına rastlanıyor.
  .......................................

  Genellikle, hayvanların yarısının öldüğü noktaya ulaşılıncaya kadar hepsi şiddetli derecede hastalanarak yoğun bir acı çekiyorlar. Oldukça zararsız maddeler söz konusu olduğunda bile hayvanların yarısını öldürecek konsantrasyonun belirlenmesinin iyi olacağı düşünülüyor ve muazzam miktarlarda madde hayvanlara zorla yediriliyor.  Ya onun yerinde sen olsaydın, sessiz mi kalacaktın ? :enbuyukkk:
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 26 Eylül 2008
 12. 26 Eylül 2008
  Konu Sahibi : yexsximg
 13. Ev -Hanxixmxix

  Ev -Hanxixmxix sevgiler Üye

  Katılım:
  27 Mart 2008
  Mesajlar:
  2.647
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  Her 1 saniyede 3 hayvan deneylerde can veriyor
  Hayvanların

  Deneylerde

  Kullanılmasına

  HAYIR!
  :enbuyukkk:

  Hayvanların da hakları var
  4 Ekim, “Dünya Hayvan Hakları Günü”. 15 Ekim 1978’de Paris UNESCO evinde ilan edilen Hayvan Hakları Evrensel Bildirisi ile onların da hakları oldu.
  4 Ekim — İlk “Hayvanları Koruma Derneği”ni 1825’de İngilizler kurdular. Daha sonra birçok ülke de kurulan dernekler 1931 yılında toplanarak 4 Ekim gününü “ Hayvanları Koruma Günü” olarak kabul ettiler. Bizde ise ilk dernek, 1955 tarihinde Ankara’da kuruldu
  Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi metni, Uluslararası Hayvan Hakları Birliği ve ona bağlı ulusal birlikler tarafından 21-23 Eylül 1977 tarihinde Londra’da hayvan hakları konusunda yapılan üçüncü uluslararası toplantıda kabul edildi. Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi ise, Paris’te UNESCO Sarayında 15 Ekim 1978 tarihinde törenle ilan edildi.


  Tüm hayvanlar eşit doğar ve eşit yaşama hakkına sahiptirler.
  Tüm hayvanların saygı görme hakkı vardır. Bir tür hayvan olan insan, diğer hayvanları yok edemez. Hayvanları kendi çıkarı için karşılıksız kullanamaz.
  Hiçbir hayvana kötü ve zalimce davranılamaz. Bir hayvanın öldürülmesi zorunlu ise bu, bir anda ve acı çektirilmeden yapılmalıdır.
  Vahşi hayvanlar kendi doğal çevrelerinde yaşama ve çoğalma hakkına sahiptir. Eğitim amacıyla bile olsa vahşi hayvanlar özgürlüklerinden mahrum bırakılamaz.
  Evcil hayvanlar, uyumlu bir biçimde ve özgürlük içinde yaşama hakkına sahiptir. İnsanların kendi çıkarları için evcil hayvanların yaşama koşullarında yapacakları her türlü değişiklik, haklara aykırıdır.
  Evcil hayvanlar, doğal yaşama sürelerine uygun uzunlukta yaşama hakkına sahiptir.
  Tüm çalışan hayvanlar (at, eşek&#8230:KK66: iş süresinin sınırlandırılması, işin daha az yorucu olması, güçlerini artırıcı bir beslenme ve dinlenme hakkına sahiptir.
  Hayvanlara fiziksel ya da psikolojik acı çektiren deney yapmak, hayvan haklarına aykırıdır.
  Beslenmek için bakılan hayvanlar barındırılmalı, taşınmalı ve ölümleri de korkutmadan ve acı çektirmeden olmalıdır.
  Hayvanlar, insanlar tarafından eğlence amaçlı kullanılamazlar. Hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlarla gösteri yapılması, hayvan onuruna aykırıdır.
  Zorunlu olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi, yaşama karşı işlenmiş bir suçtur.
  Çok sayıda vahşi hayvanın öldürülmesine neden olan safariler ve av partileri, hayvanlara karşı yapılmış bir soykırımdır. Doğal çevrenin kirletilmesi, yıkılıp yok edilmesi de soykırıma eşdeğerde alçakça bir davranıştır.
  Hayvanların ölüsüne de saygı göstermek gerekir. Hayvanların öldürüldüğü şiddet sahneleri, sinemalarda ve televizyonlarda yasaklanmalıdır.Ama hayvanlara yapılan saldırıları kınamak amacında olan filmlerde bu sınırlama yoktur.
  Hayvanları koruma kuruluşları, devlet katında temsil edilmelidir. Hayvan hakları da insan hakları gibi yasayla korunmalıdır.


  HAYVANLARI KORUMA KANUNU  Kanun No. 5199

  Kabul Tarihi : 24.6.2004
  BİRİNCİ KISIM

  Genel Hükümler

  BİRİNCİ BÖLÜM

  Amaç, Kapsam, Tanımlar ve İlkeler


  Hayvan deneyleri
  MADDE 9. - Hayvanlar, bilimsel olmayan teşhis, tedavi ve deneylerde kullanılamazlar.

  Tıbbî ve bilimsel deneylerin uygulanması ve deneylerin hayvanları koruyacak şekilde yapılması ve deneylerde kullanılacak hayvanların uygun biçimde bakılması ve barındırılması esastır.

  Başkaca bir seçenek olmaması halinde, hayvanlar bilimsel çalışmalarda deney hayvanı olarak kullanılabilir.

  Hayvan deneyi yapan kurum ve kuruluşlarda bu deneylerin yapılmasına kendi bünyelerinde kurulmuş ve kurulacak etik kurullar yoluyla izin verilir.

  Etik kurulların kuruluşu, çalışma usul ve esasları, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının ve ilgili kuruluşların görüşleri alınarak Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.

  Deney hayvanlarının yetiştirilmesi, beslenmesi, barındırılması, bakılması, deney hayvanı besleyen, tedarik eden ve kullanıcı işletmelerin tescil edilmesi, çalışan personelin nitelikleri, tutulacak kayıtlar, ne tür hayvanların yetiştirileceği ve deney hayvanı besleyen, tedarik eden ve kullanıcı işletmelerin uyacağı esaslar Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.


  Etik açıdan uygun olmayan hayvan deneyleri-


  kozmetikleri test etmek amacıyla yapılanlar
  askeri araştırmalar (silah)
  kariyer ve prestij ilerletmek için yapılanlar
  pek az bilimsel ilerleme vaad edenler
  önlenebilir ızdıraba neden olan araştırmalar
  alternatif yöntemler araştırılmadan yapılanlar


  HAYTAP - Hayvan Hakları Federasyonu
  ' Orada Kimse Var mı...? '
  derneği bir deney grubu var
  Haytap Deney Grubuna katilmak isteyen kisilere duyuru;
  deneylerini onlemek icin kurulmus olan grubumuzun yaklasimi bilimsel ve etiktir.

  Bunu gelistirmek adina,uyelerin " aktif " olmasini bekliyoruz. Makale cevirileri yapabilecek yabanci dil bilen kisilerin katilimi bize cok yardimci olacaktir.Ayni zamanda hedef kitlemiz ozellikle hayvan deneylerinin yapilmasina zemin hazirlayan sektorlere yoneliktir.Iste bu alanlarda calisan,bilgisi olan herkese kapimizi aciyoruz.Ozellikle doktorlar,veterinerler,kozmetik sektorunde calisan kisilere,avukat-satjyerlere ve onlarin profesyonel bilgilerine ihtiyacimiz vardir.

  Lutfen bunlari dikkate alarak,katiliminizi belirlemenizi rica ediyoruz.

  Haytap Deney Grubu


  haytapdeneygrup@gmail.com
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 26 Eylül 2008
 14. 27 Eylül 2008
  Konu Sahibi : yexsximg
 15. yexsximg

  yexsximg Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Şubat 2008
  Mesajlar:
  748
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  arkadaşlar sürdürdüğümüz üç kampanyaya kk da daha çok katılımcı bulma amacı ile sosyal guruplara şu şekilde meajla bildirdim
  http://www.kadinlarkulubu.com/hindi-...021/index.html

  http://www.kadinlarkulubu.com/kagit-...733/index.html

  http://www.kadinlarkulubu.com/hayvan...310/index.html

  arkadaşlar üçüde birbirinden önemli kampanyalar yürütüyoruz hepinizin haberi olsun istedim bu güzel etkinliklerde bizimle elele olurmusunuz
  haydi sizde katılın TÜRKİYE'MİZ ,HAYVANLARIMIZ,DÜNYA'MIZ için hepbirlikte geleceğimiz için harekete geçelim içiniz rahat olsun

  ben bu mesajı sadece sosyal guruplardan hayvan severler ve çevrecilere ulaştırabildim
  istediğim her yerde yayınlanması. diğer mutfak ,resim ve fanatik daha başka hangi gurup varsa oraya üye olan arkadaşlar bildirsin üye olmadığınız forumda yazamıyoruz birde aklıma duyduk duymadık köşesi geldi ama nereye yazacağıma hepimiz karar verelim dedim hiç bir başlığı olmayan yazılarda olabilirmi acaba
   
 16. 28 Eylül 2008
  Konu Sahibi : yexsximg
 17. yexsximg

  yexsximg Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Şubat 2008
  Mesajlar:
  748
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  [​IMG]
  ALINTIDIR


  Yüzümüze Masum Haycanların Kanını sürmeyelim senağlama
   
 18. 28 Eylül 2008
  Konu Sahibi : yexsximg
 19. yexsximg

  yexsximg Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Şubat 2008
  Mesajlar:
  748
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  “Hayvanlar ve insanlar aynı şekilde ıstırap çeker ve ölürler… Çekilen acı aynı, kan dökülmesi aynı, ölümün kokusu aynı, yaşamın küstahça, acımasızca, zalimce çekip alınışı aynı... Bunun bir parçası olmak zorunda değiliz.” :1no2:
  Dick Gregory
  ALINTIDIR