Hayvanlara dair bilmediklerimiz

Konusu 'Bunları biliyor muydunuz ?' forumundadır ve derman tarafından 23 Mart 2010 başlatılmıştır.

  23 Mart 2010
  Konu Sahibi : derman
 1. derman

  derman Gökkuşağı istiyorsan ;yağmura katlanmalisin. Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2007
  Mesajlar:
  5.141
  Beğenildi:
  1.558
  Ödül Puanları:
  163
  hayvanlar alemine dair bilmediğimiz o kadar çok şey var ki... işte bunlardan bir kaçı;
  bir devekuşunun gözü, beyninden daha büyüktür.
  çekirgelerin kulaklarını hiç merak ettiniz mi? şayet bir gün merak edip incelemeye kalkarsanız, kafasına bakmayın... çünkü çekirgelerin kulağı dizlerindedir.
  malum kuşlar elektrik tellerini çok sever... neden bunları hiç elektrik çarpmaz diye düşündüyseniz, nedenini söyleyelim... kuşları elektrik çarpmaz çünkü elektrik onların tüyünden geçemez...
  sinekkuşlarını duymuşsunuzdur... peki bunların saniye tam 60 kez kanat çırptıklarını biliyor musunuz?
  Kaynakwh:  kırkayak'ın adlarına inat, hiç bir türünde kırk adet ayak yoktur...peki nerden gelmiş bu isim derseniz, sanırız saymayı bilmeyen bir zat takmış bu adı...
  bir ömrü bir güne sığdıran kelebekler başlı başına ayrı bir alemdir... onlara dair ilginç not ise kelebeklerin tat alma duyusunun ayaklarında olmasıdır.
  yaz aylarının belalısı şu sivrisinekler var ya...
  meğer bizleri sokanlar sadece dişileriymiş... üreyebilmek için insan kanına ihtiyaç duyduklarından, zorunlu bir eylem onlarınki... buna ihtiyaç duymayan erkek sivrisinekler çiçek tozları ile besleniyor.
  çalışkanlıkları ile ünlü karıncalara dair de ilginç bilgiler var... bir kolonide ortalama yarım milyon karınca vardır. genç karıncalar yavru karıncaların bakımından sorumludur. yaşlı karıncaların işi ise yiyecek bulmaktır. ana karıncanın tek işi ise yumurtlamaktır.
  kaz deyip geçmeyin... "v" şeklindeki uçuşları ile hesap zekalarını ortaya koyarlar. bu uçuş sayesinde uçuş menzillerini yüzde 70 artırıyorlar. "v" şeklinde uçmaları onlara daha az enerji ile uçacakları hava akımını sağlıyor.
  gökyüzünün en büyüğü albatros kuşudur... uçarken, kanatları arasındaki uzaklık tam 3 metreyi bulur... görünüşü ile büyüleyicidir. gövdesi en ağır olan kuş ise akbabadır.
   
 2. 23 Mart 2010
  Konu Sahibi : derman
 3. _NURUM_

  _NURUM_ Guest

  ilginçççaklinialirimsmile

  kırkayağa çok güldümm heekaydirigubbakcemile3