Hayvanlardan Bulaşabilen Hastalıklar

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve nrsnkma39 tarafından 3 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

  3 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : nrsnkma39
 1. nrsnkma39

  nrsnkma39 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  3.736
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  148
  Bu hastalıkların sık görülenleri;Toksoplazma, Şarbon,Brusella, Kuduz

  02.07.2007 14:56

  Günümüzde hediyelerin içeriği değişim göstermekte ya da bizler de ev hayvanı sever bir toplum olmak yolundayız. Doğum günü hediyesi, mezuniyet hediyesi vb birbirimize sevimli kedi, köpek ya da benzeri evcil hayvanlar hediye ediyoruz.  Hayvancılık ise zaten ülkemiz kaynaklarının başında geliyor.  Gerek sevgi kaynağı gerek ekonomik yaklaşım olsun hayvanlarla temas edenlerin hayvanlar aracılıyla bulaşan ya da hayvanlardan bulaşan hastalıkların en azından bulaşma yolunu bilmelerinde fayda var diye düşünüyorum.  Bu hastalıkların sık görülenleri;  Toksoplazma (Toxoplasmosis): Kedilerin dışkılarında bulunan parazit yumurtalarından ağız ve solunum yoluyla alınması ile bulaşır. Hastalık kadınlarda erken doğuma neden olabiliyor.  Şarbon (Anthrax): Hastalıklı sıcakkanlı hayvanların derisi üzerinde bulunan basilin insanlara deri, yiyecekler ve solunum yolu ile alınması sonucu bulaşır.  Brusella (Brucellosis): Hasta olan koyun, keçi, sığır gibi hayvanların süt, salgı ve diğer atıkları ile doğrudan temas sonucu bulaşan bir hastalıktır.  Kuduz (Rabies): Beyinde öldürücü tahribat yapan hastalık yarasaların, kedi, köpek ve tüm etçillerin ısırığı, tükürüğü ve solunum yoluyla bulaşır.  Salmonella (Salmonellosis): Hasta domuz, sığır, at, köpek, kedi, vahşi hayvanlar ve kuşların dışkısında bulunan bakterinin bulaştığı su ve besinlerin oral yolla alınması ile insana bulaşır.  Leptospiroz: Çoğunlukla yabani memeli hayvanlar, özellikle fare ve kemirgenlerin idrar ve kanı ile kontamine olmuş toprak ya da suyla bulaşır.  Psittakoz (Psittacosis, Papağan Hastalığı): Muhabbet kuşu, güvercin, papağan, hindi, ördek ve kazların dışkısından yayılan tozların solunmasıyla insana bulaşır.  Lyme Hastalığı: Geyik, köpek ve fareden kene ısırığı ile bulaşır.  Veba: Kedilerin ısırması, tırmalaması ile ve pirelerle geçebilir.  Tularemi: Özellikle tavşanlarda görülür. Kedilerin ısırma ve tırmalamasıyla da bulaşır.  Bunların dışında Sporotrichozisi, Toxacaracanis, Echinococosis gibi mantar ve parazit enfeksiyonları kedi ve köpeklerden insana geçebilen diğer hastalıklardır.  Ancak unutmayın aşı, düzenli kontrol, sık el yıkamak ve hijyenik kurallara uyum ve ile tüm bu hastalıklar önlenebilir


  Tijen ACARKAN

  http://www.haberturk.com/haber.asp?id=27803&cat=220&dt=2007/07/02
   
 2. 3 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : nrsnkma39
 3. Yeliz

  Yeliz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Mart 2007
  Mesajlar:
  3.046
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Kırım kongo kanamalı ateşi son zamanlarda en çok karşılaşılan hastalıklardan biri.dün bir kız geldi eczaneye meyva bahçeleri varmış bir ayda iki kere kene çıkartmış kendi vücudundan.dedimki sen hiç tv. izlemiyormusun insanlar ölüyor bu hastalıktan kızın bana verdiği cevap türkiyededemi var bilmiyordum oldu.sivasta kaç kişi öldü dedim.duymadım diyor.eğitim şart arkadaşlar.kız lise öğrencisi ve haberi yok birde okumayan hiçbirşeyden haberi olmayan insanları düşündümde bu bize az bile.
   
 4. 26 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : nrsnkma39
 5. nerde

  nerde Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Haziran 2007
  Mesajlar:
  326
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Merhaba,hayvanları çok seviyoruz ama birbirimize bulaştıracağımız hastalıklar açısından onların düzenli bakımlarını elimizden geldiği kadar yapmalıyız.Sağlıklı olmaları sonuçta onlarıda memnun edecektir.
   
 6. 26 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : nrsnkma39
 7. XOXzgxuxrCe

  XOXzgxuxrCe Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.875
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  canım teşekkürler yazı bilgi için.bebk yapmaya çalışan biri olarak beni toksoplasma düşündürüyor ama sokakta ölüme bırakamam bebeleri napiyim.eldivenle sık el yıkamayla korunmaya çalışıyorum.sevince göze alınıyor herşey.a.s.a.s.a.s.
   
 8. 31 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : nrsnkma39
 9. Kires

  Kires Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.637
  Beğenildi:
  1.220
  Ödül Puanları:
  148
  canım bu konuda korkma inan ki... aşılarını yaptırıyorsan sorun olmaz sadece fazla temas etme yeterli.. kumunuda sen degiştirme ...

  ben evde 2 , 3 gün parazitli kedi baktım.. farkında olmadan..sonra aşısını yaptırdım döktü o kurtları.. :bbo:

  bundan 1,5 ay önce düşük yaptım.. ama nedeni asla topsoplazma olmadı, hatta dr uma sordum ben evde kedi baktım diye... o da sonuçlarıma bakarak dediki sana bu toksoplazma ugaramamış hatta yanından bile geçmemiş.

  yani kendini koruduğun sürece hiç bir şey olmaz korkma canım