Hayvanlarımizi yaz sicagindan nasil korumaliyiz?

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve nrsnkma39 tarafından 27 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  27 Haziran 2007
  Konu Sahibi : nrsnkma39
 1. nrsnkma39

  nrsnkma39 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  3.736
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  148
  Güneşe maruz kalan hayvanın başına, boynuna, bacaklarına, göğsüne ve karnına ıslatılmış havlu yerleştirilmesi, vantilatör yardımıyla serinletilerek ön ve arka bacaklarının alkolle ovulması gerekiyor.

  Selçuk Üniversitesi'nde görev yapan Yrd. Doç. Dr. Hasan Güzelbekteş, yaz aylarında güneş ışınlarının doğrudan hayvanların baş bölgelerine etki etmesi sonucunda beyin kanamalarının olabileceğini belirtti.

  Güzelbekteş, sıcak havada özellikle 12.00-17.00 saatlerinde hayvanların dışarı çıkarılmaması gerektiğini anlattı:

  "Hayvanların aşırı ısınmadan dolayı beyin dokusunda ısı artışı meydanagelir. Sıcak havalar nedeniyle hayvanlarda görülen ısı çarpmalarında beyindeki ısı merkezinin etkilenmesi sonucunda solunum ve dolaşım sistemlerinde ciddi aksaklıklar meydana gelir.

  Bu nedenle hayvanların barındığı yerlerin kapalı olmaması ve sürekli havalandırılması hayvan sağlığı açısından son derece önemlidir.

  Aşırı sıcaklara bağlı olarak organizmanın su ihtiyacı artacağı için hayvanın rahat bir şekilde su almasının sağlanması gerekir."

  Güneş çarpması sonucu sağlık sorunları yaşayan hayvanların ilk olarak vücut ısılarının ölçülmesi gerektiğini vurgulayan Güzelbektaş, bu gibi durumlarda hayvanın vücuduna spreyle soğuk su püskürtülmesi gerektiğini söyledi.

  Güzelbekteş, yapılan ilk müdahalenin ardından mutlaka veteriner hekime başvurulması gerektiğini de değindi.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 31 Aralık 2008