Hayvanlarla İlgili İlginç Bilgiler

Konusu 'Bunları biliyor muydunuz ?' forumundadır ve superisi22 tarafından 28 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  28 Şubat 2009
  Konu Sahibi : superisi22
 1. superisi22

  superisi22 hayat herşeye rağmen güzel Üye

  Katılım:
  1 Şubat 2007
  Mesajlar:
  4.773
  Beğenildi:
  784
  Ödül Puanları:
  163
  Hayvanlar dünyasından çarpıcı ayrıntılar
  Kediler ve köpekler çim yerler (kusmak için) Kurtlar kusmak için ısırgan otu yerler. Arslan yaralandığında ağzına su ve toprak alır[​IMG] çiğner sonra tükürür. Bir miktar yoğurduktan sonra yaraya sürer. Zira çamur zehiri emer. Peki diğerleri?


  Avustralya’da yaşayan gökkuşağı papağanları[​IMG]yaralarına ulaşamadığı zaman eşlerinin yardımı ile tükrüğünü yaralarına sürerek iyileşmesini sağlarlar.

  Yaralı geğik ve karaca yosuna oturur. (Antibiyotik olduğu için)

  Kurtlar yılan sokmalarında “yılan otu”denilen otu yerler.

  Kedi 100 m yükseklikten sırtüstü atıldığında hemen kuyruğunun yardımıyla ayaklarının üzerine düşecek şekilde döner. 4 ayağını paraşüt gibi açar ve zararsız düşer.100 metreden düşüş ile 32.kattan düşüş arasında fark yoktur.Fakat 7.kattan atılan kedi frenleme sistemine geçemeden düştüğü için zarara uğrar. (usta paraşütçü..)

  YABAN ARISI

  Yaban arısı bir çekirge yakalar[​IMG] toprakta açtığı bir deliğe götürür ve orada çekirgeyi ölmeyecek şekilde sokarak bayıltır. Bundan sonra yumurtalarını konserve haline getirdiği çekirgenin yanına bırakır.Bundan maksat yumurtadan çıkan yavruların[​IMG]doğduklarında ihtiyacı olan canlı yemin yavru arılara sağlanmasıdır.Delikten uçup giden ve kısa bir süre sonra ölen yaban arısı yavrularını hiç görmez.

  Penguenin kuluçkası ilginçtir.Yumurtasını suya bırakmaz.Donacağı için buza koyamaz.Onun için buzullarda taş toplayıp üzerine yumurtlar.

  Zürafalar haftada ortalama 230 kg bitki yiyor. Günde 1/ 2 saat uyuyor (5 dakikalık kestirmelerle) Onlar kestirirken sarıgagalı sığırkakan ikaz eder.

  Zürafa 3-4 günde bir su içer. Başını ani kaldırdığında başı dönmez.

  Zürafa saatte 55 km hız yaparlar. Kenya’nın 8 bölgesinde yaşarlar.

  AKREP TANK GİBİ KORUNAKLI

  Akrep çelik zırhla kaplı korunmuş gerçek bir tanktan farksızdır.

  İki gün su altında hiç hava almadan kalabilir.

  3 yıl boyunca hiçbir şey yemeden hayatta kalabilir.

  Derin dondurucuda 24 saat kaldıktan sonra bile canlılığını sürdürür.

  Radyasyona dirençlidir. Zehir oranı arttıkça radyasyona direnci de artar. Akrebin zehirinden antinükleer aşı üretilmektedir. Kanı beyazdır. Bu serum atom bombardımanının yol açtığı yaraların kapanıp[​IMG]hücrelerin yeniden üremelerine imkan sağlıyor.

  Som balıkları bulundukları ırmaktan 800 km açıldıkları halde koku alma vasıtasıyla yine eski yerlerine gelip yumurtlayabilmektedirler.

  KEÇİ KUYRUĞUNDAN HAVA TAHMİNİ

  13 Kasım 1972’de Almanya’nın kuzeyinde kasırga koptu. Tesir alanı 110 bin hektar. Saatte 180 km hız.50 milyon ağaç yerle bir oldu. Ama 37 hayvan ölüsü vardı. Bir gün önce geyikler[​IMG]dağ keçileri[​IMG]yaban domuzu kaçışıyormuş.

  Yaban kazları ve ördekler göç ediyorsa[​IMG] keçiler kuyruklarını bacak arasına kıstırıyorsa[​IMG] havada bulut yoksa da yağmur beklenir. Kazların sesi yakından gelirse hava iyi olacak demektir. Örümcek şevkle ağ örüyorsa hava güzel olacak demektir.

  Arı iğnesini sokar zehirini aktarır. Ayrıca iğnenin bir daha çıkmamasını sağlayan çengeller var. Kendi ölür ama 24 saat iğne zehir pompalamaya devam eder. İğneyi hemen çıkartmak gerekir.

  Çukurlu çıngıraklı yılanlarda kızıl ötesi dedektör var. Kanser teşhisinden[​IMG] füzelere[​IMG] oradan enerji santrallerinin kurulacağa yere[​IMG] oradan haydutların yakalanmasına kadar bir çok alana bu durum örnek olmuştur.

  Karınca alt çene avını yakalar[​IMG]gedik açar[​IMG]testere gibi kullanır. Alt çenenin yapısından yararlanarak pens yapılmıştır.