Hedeflerinize Ulaşmanız Hayal Değil! Ama Nasıl ?

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve Elif tarafından 15 Mart 2009 başlatılmıştır.

  15 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.619
  Beğenildi:
  5.147
  Ödül Puanları:
  438
  Varacağı limanı bilmeyen yelkenci için hiçbir rüzgar elverişli değildir.”
  Herkesin gerçekleşmesini beklediği hayalleri vardır. Çocukken büyüdüğümüzde ne olacağımız sorulduğunda çoğumuz doktor polis veya asker olmak istediğimizi söylemişizdir. Ama bugün baktığımızda çoğumuz bambaşka mesleklerde ilerliyoruz. Peki çocukluk hayallerimizi bugünkü hedeflerimizden ayıran şey nedir?
  Mesleki hedeflerinizin sizin istediğiniz yönde belirlenmesi kariyer planlarınızı oluşturmanızda en kuvvetli yöntemdir. Hedeflerinizi belirlemek ulaşmak istediğiniz kariyer hedefine doğru adım adım yaklaşmanızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca hedef belirleme süreci kariyerinizi hangi yönde geliştirmek isteğinizi seçmenize de yardımcı olacaktır. Ne istediğinizi bilerek hedefinize ulaşmak için hangi noktalara odaklanmanız gerektiğini belirlemiş olursunuz.

  Kariyeriniz için kesin ve iyi tanımlanmış hedefler belirlemek mesleki başarılarınızı ölçmenizi kolaylaştıracaktır. Hedeflerinizi doğru ve istediğiniz yönde belirleyerek kendinize olan güveninizi becerilerinizi ve hedefleriniz için yeterliliğinizi belirlemiş aynı zamanda da kendinizi sınamış olursunuz.

  Hedef belirlemede öncelikli olarak yapmanız gereken şeyler:
  -İyi tanımlanmış hedef önermeleri
  -Hedefleri yönetilebilir adımlara bölmek
  -Motivasyon ve taahhüt
  -Hatırlatıcılar ve belli bir rotada ilerlemek
  -Sık sık gözden geçirmek ve yeniden değerlendirmek

  Hedeflerin belirlenmesi farklı basamaklardan geçer. İlk olarak hayatınızda neler yapmak istediğinize ve kariyerinizde elde etmek isteğiniz büyük mesleki hedefe karar vermelisiniz. Verdiğiniz kararın güçlü olması çok önemlidir. Burada kendinize “Neden?” sorusunu sorun ve cevaplamayı deneyin. Neden sizin geleceğinizle ilgili hedefiniz bu? Çünkü bu soru tatminkar bir şekilde cevaplanmadığı zaman hedefe ulaşmak imkansızlaşır. Belirlediğiniz hedefe ulaşamazsanız hedefiniz asla sizin için çok güçlü bir karar olmamış demektir.

  Kariyer hedefi planlarınızı yaparken en önemli aşama hedeflerinizi doğru olarak belirlemektir. Hedeflerinizi ne kadar güçlü bir şekilde ifade ederseniz onların elverişliliğini ve etkinliğini arttırmış olursunuz. Sağlam hedefler belirlemenin basit yöntemleri vardır:

  İlk olarak hedefinizi her zaman pozitif cümlelerle ifade edin. İfadeleriniz içerisinde kendinizi ve hedefinizi aşağılayacak sözcüklere yer vermemeye dikkat edin. Örnek olarak “ Bu programı iyi öğren” “Aptalca bir hata yapma” ifadesinden daha teşvik edicidir.

  İkinci olarak hedeflerinizi belirlerken kesin ifadeler kullanmaya dikkat edin. Eğer hedeflerinizi kesin tarih zaman ve aşamalara bölerseniz ulaşmak istediğiniz noktayı kesin olarak görebilirsiniz.

  Üçüncü olarak önceliklerinizi belirleyin. Hedefinize doğru giden uzun yolda önceliklerinizi belirlemeniz tamamlanacak bir çok aşama altında bunalmanızı önler ve sizin için öncelikli olan aşamaların üzerine daha çok eğilmenizi sağlar. Hedeflerinizi yazılı olarak saklayın. Yazılı amaçlar karışıklığı önler ve hedeflerinizi daha da güçlendirir. Üzerinde çalıştığınız hedeflerinizi küçük ve kolay erişilebilir tutun. Eğer kendinize çok büyük hedefler çizerseniz hedefleriniz size erişilemez görünürler. Hedefleri küçük ve erişilebilir tutmanız sizi başarıya daha çabuk ulaştıracaktır. Kendinize gerçekçi hedefler belirleyin.

  Etrafınızdaki insanlar sizin için birçok kariyer hedefi belirleyebilir ama önemli olan sizin ne istediğinizdir. Kariyer hedefinize giden yolda kendi istek ve becerilerinize göre elde edebileceğiniz hayal ürünü olmayan hedefler seçin. Hedeflerinizi çok yüksek belirlemeniz gibi çok düşük belirlemeniz de sizin için sakıncalı olabilir. Bu hataya genel olarak korkak ve tembel insanlar düşer. Siz bu hataya düşmeyin. Kendiniz için çok düşük olmayan ama her zaman ulaşabileceğiniz gerçekçi hedefler belirleyin.

  Unutmayın ki bu zorlu süreç içerisinde doğru belirlenmiş hedefler her zaman sizin hevesinizi ve heyecanınızı ayakta tutacaktır.
  Kariyer hedefi planlarınızı belirledikten sonra maksatlarınızı asıl hedeflerinize ulaşmanız için başarmanız gereken daha küçük hedeflere bölerek bu uzun ve zorlu yolda küçük molalar almalısınız. Hedefinizin ulaşılamayacak kadar büyük ya da çok sıradan hedefler olmamalı.

  Ve son olarak kariyer hedefi planınızı çıkardıktan sonra yapmanız gereken bu amaçlar uğruna çalışmaya başlamaktır.

  Kariyer hedefi planlarınızın ilk adımlarını oluşturduktan sonra günlük olarak yapılacaklar listenizi gözden geçirin ve o günün şartlarına göre güncelleyin. Belli aralıklarla uzun süreli planlarınıza göz atın ve ne kadar yol aldığınıza bakın. Bu sizi bundan sonra kat etmeniz gereken basamaklar için motive ederken o zamana kadar başardığınız aşamalar için de gurur duymanızı ve kendinize olan güveninizin artmasını sağlayacaktır.

  Hedeflerinizi doğru ve kesin olarak belirledikten ve bu yolda yine kendi belirlediğiniz plana göre çalışmaya başladıktan sonra yavaş yavaş sonuç alamaya başladığınızı göreceksiniz. Asıl ulaşmak istediğiniz kariyer hedefi yolunda alacağınız her küçük başarı sizin kendinize olan güveninizi artıracak ve geleceğe yönelik daha istekli olmanızı sağlayacaktır.

  Unutmayın ki insanların her zaman amaçlara ihtiyaçları vardır. Plan yapmadan ve belli bir hedefe doğru yönelmeden amaçsızca yol alarak hayatınıza istediğiniz şekli veremezsiniz.
  Her zaman hayalini kurduğunuz kariyer için rüyalarınızın peşine düşün ve tutkuyla takip edin. Göreceksiniz ki başarılı olacaksınız.