Hem normal hem de sezaryen doğum yapan anneler hangisini tavsiye edersiniz???

Konusu 'Doğum Öyküleri' forumundadır ve neslim35 tarafından 23 Aralık 2008 başlatılmıştır.

23 Aralık 2008
    Konu Sahibi : neslim35
  1. neslim35

neslim35 gül kokulu kızım... Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    108
    Sevgili anneler benimle aynı düşüncede kararsızlık içinde olan bir çok anne adayı olduğunu düşünüyorum. sizlerin tecrübesiyle karar vermek daha kolay olacak. ilk doğumunu normal yapıp ikinci doğumunu sezaryen yapan anneler hangisini tavsiye edersiniz.normal doğumumu? sezaryeni mi?

Değerli düşüncelerinizi bekliyoruz........

2. 23 Aralık 2008
  3. papatyam_83

papatyam_83 civciv Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    arkadaşım sen şu an hamilemisin ilk bebeine yoksa ikinciye mi hamilesin de ikinciyi nasıl yapayım die mi fikir istiosun???

4. 23 Aralık 2008
  5. neslim35

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    108
    canım ben hamileyim ilk bebeğim amacım ikisini de yaşamış kişilerden düşüncelerini almak

6. 23 Aralık 2008
  7. kurmis

kurmis Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    25
    Ödül Puanları:
    148
    nromal doğum yapan herkes zor bir doğum geçirse bile mutlaka normal doğumu tercih etmeni söylicektir.

mesela ben spinal sezeryan yaptım,aşırı memnunum.
    deli gibi normal doğum yapmak istedim,olmadı.
    iyiki de olmamış çünkü ben -ağrı eşiği cok düşük biri olarak- o sancılara dayanamayacağımı anladım.

ayrıca doğum konusunda herkesin farklı bir hikayesi vardır,en iyisine doktorunla sen karar verebilirsin bence.
    en sağlıklısı bu olurşakkıdı

8. 23 Aralık 2008
  9. papatyam_83

papatyam_83 civciv Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    valla ben en başından 2ayılkken dr um sorduğundan sonuna kadar normaal dedim tabebi aksilik çıkıp da sezbolmasını gerektirmezise normal dedim
    çünkü doğadaki tüm canlılar bu şekilde çoğalıyo en normali yani ötekisnden ben hep korktum narkoz yemek belden aşağını hissetmemek ya da tüm vücudunu uyuştururlsa uyumak o anı görememek neler oluyo bilememek hep korkuttu ,,,ben normaliöneririm o acı ağrı sancı unutuluyo inan,,,ve o kadar da çok bişi diil inan ben ki suni sancı ile doğurduğumhalde bunu dıorum

10. 24 Aralık 2008
  11. çixgxdem-xoxzal

çixgxdem-xoxzal Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    cnm normal dogumm ollllll

12. 24 Aralık 2008
  13. lacrimale

lacrimale Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba şirincek..doğum konusundaki endişelerini çok iyi anlıyorum ama doğum çok komplike bir olay(bu arada ebeyim ben)ve kabaca seni biraz bilgilendirmek istiyorum yoksa bu konu olabildiğince uzun.öncelikle senin ne istediğin ve psikolojin çok önemli ve burda herkes herşeyi söyleyecektir çünkü vücudun bu olaya verdiği tepki çoğu bayanda farklıdır ve sen yine karar veremeyeceksin.ben çok rahat normal doğum yapan bayanlarda gördüm asla o çığlıkları atmıyorlar korkma ama dediğim gibi bunu istemen psikolojik olarak hazır olman doğru nefes alıp verebilmen..vs.hastane seçimide çok önemli,diyelimki senin sancıların yeni başladı ve sancısı ileri düzeyde olan bayanlarla aynı odada kalıdğında korkuya kapılabilirsin bendemi bu kadar sancı çekeceğim diye ama unutma herkesin ağrı eşiği vücut yapısı farklıdır..kimi kısa sürede doğuruken kimi uzun sürede doğurabiliyor tabi bu durumda olanlarda doğum anına gelindiğinde bazı annelerde bitkinlik oluyor..heriki doğum şeklininde avantaj ve dezavantajları vardır canım bunu doktorunla konuşarak öğrenebilirsin..spinal anastesi ile ister normal ister sezeryan yapabilirsin ama tabiki sezeryanda iyileşme sürecin daha uzun oluyor..bu anestezide baygın olmadığından birebir yaşıyorsun olayı ve bebeğini hemen görebiliyorsun..bu şekilde normal doğurmak istersen belirli bir açıklığa kadar sancı çekiyorsun ama merak etme bu sancılar hafif iğneden sonra rahatlıyorsun doğum bitene kadar da rahatsın..genel olarak doğum sonrası komplikasyonlardan da bahsedeyim sezeryandan sonra tabiki kesi yeri ağrısı bağısaklarda yapışma olabiliyor gaz problemi oluyor kesi yerinden enfeksiyon riskin olabiliyor ama tabiki iyi bir ortamda yani sterilizasyona dikkat edilen ortamda gerçekleşirse bu enfeksiyon riski olmuyor..vs.normal doğum sonrası: genelde epizyo dediğimiz kesi yapılıyor burayla ilgili oturuken veya wc ye gittiğinizde acı hissedebiliyorsunuz zaten bu dikişler alınmıyor 7-10 gün içinde iyi oluyor iyileşme sürecin sezeryana göre çok çok kısa.kimi sezeryan olan kişiler çok rahatım derken kimileri birkaç yıl geçmiş olmasına rağmen hala ameliyat yerim ağrıyor diyor.ama normal doğumdan sonra hala ağrılarım var diyen duymadım..yani tatlım ya doğumu kendi seyrine bırakıp normal yapacaksın yada hayır ben sancı çekemem diyorsan spinal ile normal yada sezeryan düşüneceksin ama araştır iyi bir jinekolog ve hastane seç bu olayda doktoruna güvende çok önemli..umarım seni birazda olsun bilgilendirebilmişimdir..

xsxeremim bunu beğendi.
  14. 25 Aralık 2008
  15. LiLiPuT

LiLiPuT İşTe "HAyAT" bu!! Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    bende bir spinal anastesi ile sezeryan doğum yapmış biri olarak şiddetle sezaryen doğumu tavsiye ediyorum
    çünkü vücuda verilen hasar en azından geçici oluyor...

16. 25 Aralık 2008
  17. nzlalp

nzlalp Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba ben aranıza yeni katıldım.msjlarınızı okuyordum fakat üye değildim.ama artık bende sizdenim:KK70:
    canımben 1ağustosda doğum yaptım normal doğumdu benimki.hamileliğim sırasında çok korkuyordum ama doktorum normal doğum için çok zorladı beni ve şimdi ona minettarım.doğum sancısı çekmek gerçekden çok zor çekerken buna canmı dayanır diyodum ama anne olmak çok güzel bi duygu ve bütün anneler gibi seninde bebeğin için en iyisini yapmak istediğini tahmin ediyorum.ben doğumumu sabah 9.30 gibi yaptım ve saat 1de evimdeydim.ve herşey çok güzeldi oturdum yemeğimi yedim herşey aynıydı en ufak bi şikayetim yokdu.senin rahatındanda önemlisi ben bebeğimle ilgili bi problem yaşadım ve bana doktorların dediği iyiki normal doğum yapmışın oldu.eğer bebek ve senin için sağlık problemin yoksa normal doğumdan vazgeçme derim

18. 25 Aralık 2008
  19. neslim35

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    108
    canım harika açıklamışsın. teşekkür ederim. benim ilk başlardaki düşüncem normal doğumdu ama gidişat değişince hastane konusunda bulunduğumuz yer konusunda sezaryenide düşünmeye başladım hastanemizde alet edevat nst cihazı usg hep eski tip ve doktorlarımızda güvenmiyorlar hep sezaryen yapıyorlar..tamam sancılardan korkuyorum ama katlanmayıda göze almıştım. şimdi yaklaştıkça sezaryen için istemem yan cebime koy demeye başladımkaydirigubbakcemile3 yanlış karar vermek istemiyorum.